Themes - Twenty Fifteen - en to ja_JP translation catalogue (69 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
ja_JP: 2015年のデフォルトテーマはクリーンでブログ向けに、分かりやすさを考えて設計されています。Twenty Fifteen の単純明快なタイポグラフィは多様な画面サイズで読みやすく、複数の言語に適しています。このテーマは「モバイル・ファースト」アプローチを使ってデザインしました。つまり、サイトの訪問者がスマートフォン・タブレット・ノートまたはデスクトップパソコンのどれを使ってサイトに訪れていても、あなたのコンテンツに最も注目が注がれるようになっているという意味です。

en: Light Blue
ja_JP: ライトブルー

en: Bright Blue
ja_JP: ブライトブルー

en: Light Gray
ja_JP: ライトグレー

en: Dark Gray
ja_JP: ダークグレー

en: Dark Brown
ja_JP: ダークブラウン

en: White
ja_JP: 白

en: Light Pink
ja_JP: ライトピンク

en: Medium Pink
ja_JP: ピンク

en: Blue Gray
ja_JP: ブルーグレー

en: Dark Purple
ja_JP: ダークパープル

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
ja_JP: 「%s」への1件のフィードバック

note: translators: %s: post title
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
ja_JP: <span class="screen-reader-text">%s に</span>コメントを残す

en: Previous post:
ja_JP: 前の投稿:

en: Previous
ja_JP: 前

en: Next post:
ja_JP: 次の投稿:

en: Next
ja_JP: 次ページへ

en: Search Results for: %s
ja_JP: 検索結果: %s

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
ja_JP: フルサイズ

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
ja_JP: タグ

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
ja_JP: カテゴリー

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
ja_JP: 作成者

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
ja_JP: 投稿日:

[ctx: Used before post format.]
en: Format
ja_JP: フォーマット

en: Featured
ja_JP: 注目

en: Newer Comments
ja_JP: 新しいコメント

en: Older Comments
ja_JP: 過去のコメント

en: Comment navigation
ja_JP: コメントナビゲーション

en: Blue
ja_JP: 青

en: Purple
ja_JP: 紫

en: Pink
ja_JP: ピンク

en: Yellow
ja_JP: 黄

en: Dark
ja_JP: ダークカラー

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Header and Sidebar Background Color
ja_JP: ヘッダー・サイドバー背景色

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
ja_JP: 小さい画面上のヘッダーと、幅広い画面上のサイドバーに適用されます。

en: Header and Sidebar Text Color
ja_JP: ヘッダー・テキスト色

en: Base Color Scheme
ja_JP: ベース配色

en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ja_JP: Twenty Fifteen には WordPress バージョン 4.1 以上が必要です。現在のバージョンは %s です。アップグレードしてもう一度お試しください。

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
ja_JP: <span class="post-title">%title</span> <span class="meta-nav">内で公開</span>

en: Next Image
ja_JP: 次の画像

en: Previous Image
ja_JP: 前の画像

en: Menu and widgets
ja_JP: メニューとウィジェット

en: Skip to content
ja_JP: コンテンツへスキップ

en: collapse child menu
ja_JP: サブメニューを閉じる

en: expand child menu
ja_JP: サブメニューを展開

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
ja_JP: サイドバーに表示されるウィジェットを追加できます。

en: Widget Area
ja_JP: ウィジェット エリア

en: Social Links Menu
ja_JP: ソーシャルリンクメニュー

en: Primary Menu
ja_JP: メインメニュー

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ja_JP: お探しのコンテンツを見つけられませんでした。検索をお試しください。

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ja_JP: ご指定の検索条件に一致する投稿がありませんでした。他のキーワードでもう一度検索してみてください。

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ja_JP: 最初の投稿をする準備ができましたか ?  <a href="%1$s">ここからスタート</a>してください。

en: Nothing Found
ja_JP: 見つかりません

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Pages:
ja_JP: ページ:

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
ja_JP: 続きを読む %s

en: Comments are closed.
ja_JP: コメントは停止中です。

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja_JP[0]: 「%2$s」への%1$s件のフィードバック

en: View all posts by %s
ja_JP: %s の投稿をすべて表示

en: Published by
ja_JP: 投稿者:

en: Page
ja_JP: ページ

en: Next page
ja_JP: 次ページ

en: Previous page
ja_JP: 前のページ

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ja_JP: こちらには何もありません。検索をお試しください。

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ja_JP: このページは見つかりません。

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ja_JP: WordPress チーム

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentyfifteen/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/themes/twentyfifteen/

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/
