Themes - Twenty Fifteen - en to nb_NO translation catalogue (65 entries)

en: Light Blue
nb_NO: Lyseblå

en: Bright Blue
nb_NO: Lyseblå

en: Light Gray
nb_NO: Lys grå

en: Dark Gray
nb_NO: Mørk grå

en: Dark Brown
nb_NO: Mørkebrun

en: White
nb_NO: Hvit

en: Light Pink
nb_NO: Lys rosa

en: Medium Pink
nb_NO: Mellomrosa

en: Blue Gray
nb_NO: Blågrå

en: Dark Purple
nb_NO: Mørk lilla

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
nb_NO: Én kommentar til &laquo;%s&raquo;

note: translators: %s: Post title.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
nb_NO: Legg igjen en kommentar<span class="screen-reader-text"> til %s</span>

en: Previous post:
nb_NO: Forrige innlegg:

en: Previous
nb_NO: Forrige

en: Next post:
nb_NO: Neste innlegg:

en: Next
nb_NO: Neste

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
nb_NO: Søkeresultater for: %s

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
nb_NO: Full størrelse

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
nb_NO: Stikkord

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
nb_NO: Kategorier

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
nb_NO: Forfatter

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
nb_NO: Publisert

en: Featured
nb_NO: Fremhevet

en: Newer Comments
nb_NO: Nyere kommentarer

en: Older Comments
nb_NO: Eldre kommentarer

en: Comment navigation
nb_NO: Kommentarnavigasjon

en: Blue
nb_NO: Blå

en: Purple
nb_NO: Lilla

en: Pink
nb_NO: Rosa

en: Yellow
nb_NO: Gul

en: Dark
nb_NO: Mørk

en: Default
nb_NO: Standard

en: Header and Sidebar Background Color
nb_NO: Bakgrunnsfarge i sidetopp og sidekolonne

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
nb_NO: Benyttes i sidetoppen på små skjermer og i sidekolonnen på brede skjermer.

en: Header and Sidebar Text Color
nb_NO: Tekstfarge i sidetopp og sidekolonne

en: Base Color Scheme
nb_NO: Grunnpalett

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
nb_NO: Twenty Fifteen krever minst WordPress versjon 4.1. Du kjører versjon %s. Vennligst oppgrader og forsøk igjen.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
nb_NO: <span class="meta-nav">Hører til</span><span class="post-title">%title</span>

en: Next Image
nb_NO: Neste bilde

en: Previous Image
nb_NO: Forrige bilde

en: Menu and widgets
nb_NO: Meny og widgeter

en: Skip to content
nb_NO: Hopp til innhold

en: collapse child menu
nb_NO: Slå sammen undermeny

en: expand child menu
nb_NO: Utvid undermeny

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
nb_NO: Legg til widgeter her som skal vises i sidekolonnen.

en: Widget Area
nb_NO: Widgetområde

en: Social Links Menu
nb_NO: Sosiale medier-meny

en: Primary Menu
nb_NO: Primærmeny

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
nb_NO: Stolt drevet av %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
nb_NO: Vi klarer ikke å finne det du leter etter. Prøv å søke.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
nb_NO: Beklager, men det ble ikke funnet noe som passet det du søkte etter. Vennligst prøv med noen andre søkeord.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
nb_NO: Klar for å publisere ditt første innlegg? <a href="%s">Kom i gang her</a>.

en: Nothing Found
nb_NO: Ingenting funnet

en: Edit
nb_NO: Rediger

en: Pages:
nb_NO: Sider:

note: translators: %s: Post title.
en: Continue reading %s
nb_NO: Fortsett å lese %s

en: Comments are closed.
nb_NO: Det er stengt for kommentarer.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
nb_NO[0]: %1$s kommentar til &laquo;%2$s&raquo;
nb_NO[1]: %1$s kommentarer til &laquo;%2$s&raquo;

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
nb_NO: Vis alle innlegg av %s

en: Published by
nb_NO: Skrevet av

en: Page
nb_NO: Side

en: Next page
nb_NO: Neste side

en: Previous page
nb_NO: Forrige side

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
nb_NO: Det ble ikke funnet noe her. Kanskje du kan prøve å søke?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
nb_NO: Oops! Denne siden ble ikke funnet
