Themes - Twenty Nineteen - en to uk_UA translation catalogue (80 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2019 default theme is designed to show off the power of the block editor. It features custom styles for all the default blocks, and is built so that what you see in the editor looks like what you'll see on your website. Twenty Nineteen is designed to be adaptable to a wide range of websites, whether you’re running a photo blog, launching a new business, or supporting a non-profit. Featuring ample whitespace and modern sans-serif headlines paired with classic serif body text, it's built to be beautiful on all screen sizes.
uk_UA: Наша тема 2019-го за замовчуванням, призначена для демонстрації потужності редактора блоків. Вона містить спеціальні стилі для всіх блоків за замовчуванням і побудована таким чином, щоб те, що ви бачите в редакторі, виглядало так само, як ви побачите на своєму веб-сайті. Twenty Nineteen призначена до широкого кола веб-сайтів, незалежно від того, чи створюєте фото-блог, запускаєте новий бізнес або підтримуєте некомерційну діяльність. Маючи великі проміжки і сучасні заголовки без засічок у поєднанні з класичним текстом із засічками, вона створена бути гарною на всіх розмірах екрану.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview, your comment will be visible after it has been approved.
uk_UA: Ваш коментар чекає схвалення. Це його попередній перегляд, коментар стане видимим для всіх після схвалення.

en: Dark Blue
uk_UA: Темно синя

en: Blue
uk_UA: Синій

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
uk_UA: <span class="meta-nav">Опубліковано в</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><br><span class="post-title">%title</span>
uk_UA: <span class="meta-nav">Опубліковано в</span><br><span class="post-title">%title</span>

[ctx: post]
en: Featured
uk_UA: Обраний

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Nineteen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
uk_UA: Twenty Nineteen вимагає WordPress версії не нижче 4.7. У вас - %s. Будь ласка оновіть WordPress перед тим, як спробувати знову.

en: Back
uk_UA: Назад

en: More
uk_UA: Більше

en: Apply a filter to featured images using the primary color
uk_UA: Застосування фільтру до головного зображення з використанням основного кольору

en: Apply a custom color for buttons, links, featured images, etc.
uk_UA: Застосування користувацького кольору для кнопок, посилань, головних зображень та ін.

[ctx: primary color]
en: Custom
uk_UA: Користувацький

[ctx: primary color]
en: Default
uk_UA: За замовчуванням

en: White
uk_UA: Біла

en: Light Gray
uk_UA: Світло-сіра

en: Dark Gray
uk_UA: Темно-сіра

en: Huge
uk_UA: Величезний

en: Large
uk_UA: Великий

en: Normal
uk_UA: Звичайний

en: Small
uk_UA: Маленький

en: Footer Menu
uk_UA: Меню підвалу

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
uk_UA: Повний розмір

en: Page
uk_UA: Сторінка

en: Add widgets here to appear in your footer.
uk_UA: Додайте віджети сюди, для розміщення їх в підвал сайту.

en: Footer
uk_UA: Підвал

en: Primary Color
uk_UA: Основний колір

en: No comments
uk_UA: Немає коментарів

note: translators: %d: Number of comments.
en: %d Comment | %d Comments
uk_UA[0]: %d коментар
uk_UA[1]: %d коментарі
uk_UA[2]: %d коментарів

en: View more posts
uk_UA: Переглянути більше записів

note: translators: %s: Post author.
en: Published by %s
uk_UA: Опубліковано %s

en: Top Menu
uk_UA: Верхнє меню

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
uk_UA: Продовжити читання<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Pages:
uk_UA: Сторінки:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
uk_UA: Схоже, що не вдалося знайти те, що ви шукаєте. Можливо допоможе пошук.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
uk_UA: Вибачте, але за вашим пошуковим запитом нічого не знайдено. Будь ласка, спробуйте інші ключові слова.

note: translators: 1: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
uk_UA: Готові опублікувати свій перший запис? <a href="%1$s">Почніть звідси</a>.

en: Nothing Found
uk_UA: Нічого не знайдено

en: Previous post:
uk_UA: Попередній запис:

en: Previous Post
uk_UA: Попередній запис

en: Next post:
uk_UA: Наступний запис:

en: Next Post
uk_UA: Наступний запис

en: Search results for:
uk_UA: Результати пошуку для:

en: Older posts
uk_UA: Старі записи

en: Newer posts
uk_UA: Нові записи

en: Tags:
uk_UA: Позначки:

en: Posted in
uk_UA: Опубліковано в

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
uk_UA: Залишити коментар<span class="screen-reader-text"> до %s</span>

en: Posted by
uk_UA: Написано автором

en: Archives:
uk_UA: Архіви:

note: translators: %s: Taxonomy singular name.
en: %s Archives:
uk_UA: Архіви %s:

en: Post Type Archives:
uk_UA: Архіви типів записів:

en: Daily Archives:
uk_UA: Архіви за день:

en: Monthly Archives:
uk_UA: Архіви за місяць:

en: Yearly Archives:
uk_UA: Архіви за рік:

en: Author Archives:
uk_UA: Архіви автора:

en: Tag Archives:
uk_UA: Архіви позначок:

en: Category Archives:
uk_UA: Архіви категорій:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
uk_UA: Редагувати <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Skip to content
uk_UA: Перейти до вмісту

en: Social Links Menu
uk_UA: Меню соціальних посилань

en: Primary
uk_UA: Головна

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
uk_UA: Працює на %s.

en: Comments are closed.
uk_UA: Обговорення закрито.

en: Next
uk_UA: Далі

en: Previous
uk_UA: Назад

en: Comments
uk_UA: Коментарі

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
uk_UA[0]: %1$s коментар &ldquo;%2$s&rdquo;
uk_UA[1]: %1$s коментарі &ldquo;%2$s&rdquo;
uk_UA[2]: %1$s коментарів &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
uk_UA: Один коментар до &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a comment
uk_UA: Залишити коментар

en: Join the Conversation
uk_UA: Долучитися до обговорення

en: Your comment is awaiting moderation.
uk_UA: Ваш коментар чекає схвалення.

en: Edit
uk_UA: Редагувати

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
uk_UA: %1$s о %2$s

note: translators: %s: Comment author link.
en: %s <span class="screen-reader-text says">says:</span>
uk_UA: %s <span class="screen-reader-text says">пише:</span>

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
uk_UA: Схоже, що за цією адресою нічого не знайдено. Можливо, варто спробувати скористатися пошуком?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
uk_UA: Отакої! Цю сторінку не знайдено.

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentynineteen/
uk_UA: https://uk.wordpress.org/themes/twentynineteen/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
uk_UA: Команда WordPress

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
uk_UA: https://uk.wordpress.org/
