Themes - Sydney - en to it translation catalogue (797 entries)

en:  1. Documentation for Sydney can be found
it:  1. Puoi trovare la documentazione per il tema Sydney

en:  2. All of our starter sites, both free and pro, can be previewed
it:  2. Puoi visualizzare tutti i nostri siti iniziali, sia gratuiti, sia premium, in anteprima

en:  3. You can receive free support on the community forums
it:  3. Puoi ricevere assistenza gratuita sui forum della community

en:  4. Priority email support is available for our premium users. You can upgrade
it:  4. L'email dell'assistenza prioritaria è disponibile per gli utenti premium. Puoi effettuare l'upgrade

en: "Show all" text:
it: Testo "Mostra tutto":

en: % comments
it: % commenti

en: &larr; Older Comments
it: &larr; Commenti meno recenti

en: &mdash; Select &mdash;
it: &mdash; Seleziona &mdash;

en: 0 comments
it: 0 commenti

en: 1 column
it: 1 colonna

en: 1 comment
it: 1 commento

en: 2 columns
it: 2 colonne

en: 3 columns
it: 3 colonne

en: 4 columns
it: 4 colonne

en: 5 Extra Page Templates (Contact, Featured Header - Default, Featured Header - Wide, No Header - Default, No Header - Wide)
it: 5 template di pagina aggiuntivi (Contatti, Header in evidenza - standard, Header in evidenza - ampio, Nessun header, Nessun header - ampio)

en: <strong>Optional:</strong> Now <strong>Sydney</strong> is compatible with Font Awesome 5. For it is needed the latest version of <strong>Sydney Toolbox</strong> plugin. You can update the plugin <a href="%s">here</a>.
it: <strong>Facoltativo:</strong> Adesso <strong>Sydney</strong> è commpatibile con Font Awesome 5. Per usarlo è necessaria l'ultima versione del plugin <strong>Sydney Toolbox</strong>. Puoi aggiornare il plugin da <a href="%s">qui</a>.

en: A simple list widget
it: Un semplice elenco dei widget

en: A slow host can really put a drag on your site’s performance, even an optimized one. Make sure you get a host that won’t hold you back by reading our review, complete with real speed tests, of the fastest WordPress hosts.
it: Un hosting lento può davvero ostacolare le performance del tuo sito, anche se è stato ottimizzato. Accertati di avere un hosting che non ti limiti leggendo le nostre recensioni dei più veloci host per WordPress, corredate da reali test di velocità.

en: Above
it: Sopra

en: Above title
it: Sopra al titolo

en: Access to all Google Fonts
it: Accesso a tutti i Google Fonts

en: Activate
it: Attiva

en: Activating
it: Attivazione in corso

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Display Condition
it: Aggiungi condizione di visualizzazione

en: Add User Condition
it: Aggiungi condizione utente

en: Add a bit of text here. It will be displayed.
it: Aggiungi qui il breve testo che vuoi che venga visualizzato.

en: Add a value in the field to change the top/bottom row padding, otherwise 100px will be applied by default
it: Inserisci un valore nel campo per modificare il padding superiore e inferiore della riga, altrimenti verranno impostati per default 100 px

en: Add new
it: Aggiungi nuovo

en: Add the text for the button here if you want to change the default <em>See all our news</em>
it: Testo per il pulsante [se lasciato vuoto il testo predefinito è <em>Guarda tutte le notizie</em>]

en: Add to cart button
it: Pulsante Aggiungi al carrello

en: Add your list items here. One item per row, start each row with <strong>^</strong>. Example: <strong>^ list item </strong>
it: Aggiungi qui la lista degli elementi. Un elemento per riga, inizia ogni riga con <strong>^</strong>. Per esempio:  <strong>^ elemento della lista </strong>

en: Add/Edit Conditions
it: Aggiungi/modifica condizioni

en: Additional elements
it: Elementi addizionali

en: Additional offcanvas elements
it: Elementi addizionali off-canvas

en: All recommended plugins need to be installed and activated for this step.
it: Tutti i plugin consigliati devono essere installati e attivati per questo passaggio.

en: Always sticky
it: Sempre in evidenza

en: Archives
it: Archivi

en: Archives entry meta
it: Archivio contenuti meta

en: Archives titles color
it: Colore del titolo degli archivi

en: Archives titles color (hover)
it: Colore del titolo degli archivi (hover)

en: Archives titles font size
it: Dimensione font del titolo degli archivi

en: Archives: %s
it: Archivi: %s

en: Are you sure you want to dismiss this notice?
it: Sei sicuro di voler ignorare questo avviso?

en: Are you sure you want to upgrade your header?
it: Sei sicuro di voler aggiornare il tuo header?

en: Are you sure? Keep in mind this is a global change and you will need update your icons class names in all theme widgets and post types that use Font Awesome 4 icons.
it: Sei sicuro? Tieni presente che si tratta di un cambiamento globale e dovrai aggiornare i nomi delle classi delle icone in tutti i widget del tema e i tipi di articoli che utilizzano le icone di Font Awesome 4.

en: Author
it: Autore

en: Author box
it: Riquadro autore

en: Author name
it: Nome dell'autore

en: Author: %s
it: Autore: %s

en: Autoplay time [ms]
it: Tempo della riproduzione automatica [ms]

en: Back to top
it: Torna in alto

en: Background Image
it: Immagine di sfondo

en: Background color
it: Colore dello sfondo

en: Background color (sticky)
it: Colore di sfondo (fisso)

en: Background hover color
it: Colore di sfondo al passaggio del mouse

en: Background image of the row.
it: Immagine di sfondo della riga.

en: Background image support
it: Supporto per l'immagine di sfondo

en: Badge text
it: Testo del badge

en: Basic
it: Base

en: Below
it: Sotto

en: Below excerpt
it: Sotto il riassunto

en: Below title
it: Sotto al titolo

en: Best WordPress Speed Optimization Plugins
it: I migliori plugin per l'ottimizzazione della velocità di WordPress

en: Blog Options
it: Opzioni del blog

en: Blog archives
it: Archivi del Blog

en: Blog layout
it: Layout del blog

en: Blog options
it: Opzioni del blog

en: Body
it: Corpo del testo

en: Body text
it: Corpo del testo

en: Border Color
it: Colore del bordo

en: Border color
it: Colore del bordo

en: Border radius
it: Raggio del bordo

en: Border size
it: Dimensione del bordo

en: Border width
it: Spessore del bordo

en: Bottom
it: In basso

en: Bottom Border Color
it: Colore del bordo in basso

en: Bottom offset
it: Offset inferiore

en: Bottom padding for the page wrapper (the space between the page content and the footer)
it: Spazio in basso per la copertina (lo spazio tra il contenuto della pagina e il piè di pagina)

en: Bottom row
it: Riga in basso

en: Bottom row background color
it: Colore di sfondo della riga inferiore

en: Bottom row padding
it: Spaziatura della riga inferiore

en: Bottom row text color
it: Colore del testo della riga inferiore

en: Boxed content area
it: Area contenuto boxed

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Breadcrumbs Module
it: Modulo dei breadcrumb

en: Breadcrumbs functionality.
it: Funzionalità dei breadcrumb.

en: Build headers, footers etc. with Elementor.
it: Personalizza header, footer, e altre parti del sito web con Elementor.

en: Build templates
it: Crea template

en: Built-in Wishlist, Product Swatch
it: Lista dei desideri integrata, campione del prodotto

en: Button
it: Pulsante

en: Button background color
it: Colore di sfondo del pulsante

en: Button border radius
it: Raggio del bordo del pulsante

en: Button color
it: Colore del pulsante

en: Button font size
it: Dimensione font del pulsante

en: Button link
it: Link del pulsante

en: Button radius
it: Raggio del pulsante

en: Button text
it: Testo del pulsante

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Buy Sydney Pro
it: Acquista Sydney Pro

en: By %s
it: di %s

en: CPT: Post name
it: CPT: Nome dell'articolo

en: CPT: Taxonomy name
it: CPT: nome della tassonomia

en: CPT: Term name
it: CPT: nome del termine

en: Call to action button URL:
it: URL del pulsante che chiama all'azione:

en: Call to action button text:
it: Testo del pulsante che chiama all'azione:

en: Card background
it: Sondo della scheda

en: Card elements
it: Elementi della scheda

en: Cart
it: Carrello

en: Cart &amp; account icons
it: Icone carrello e account

en: Categories
it: Categorie

en: Category
it: Categoria

en: Category name
it: Nome della categoria

en: Category: %s
it: Categoria: %s

en: Center
it: Centro

en: Center align the content?
it: Centrare il contenuto?

en: Center the employees? (use only if you have 1 or 2 employees)
it: Vuoi mostrare i collaboratori al centro? (usa la funzione solo se hai 1 o 2 collaboratori)

en: Centered (menu and site logo)
it: Centrato (menu e logo del sito)

en: Change Site Title or Logo
it: Cambia il titolo del sito o il logo

en: Change your site title or add a logo
it: Cambia il titolo del tuo sito o aggiungi un logo

en: Changelog
it: Registro delle modifiche

en: Classic
it: Classico

en: Classic (alternative)
it: Classico (alternativa)

en: Classic 2
it: Classico 2

en: Clear
it: Pulisci

en: Click here to select where you want to display the slider
it: Fai clic qui per indicare dove vuoi che sia mostrato lo slider

en: Click me
it: Fai clic

en: Click the pencil icon to change this text
it: Fai clic sull'icona della matita per modificare questo testo

en: Click to begin
it: Fai clic per iniziare

en: Clicking “Starter Sites” button will install and activate the demo importer plugin.
it: Facendo clic sul pulsante 'Siti iniziali' verrà installato e attivato il plugin di importazione della demo.

en: Color
it: Colore

en: Color Options
it: Opzioni colore

en: Color of the row.
it: Colore della riga.

en: Color options
it: Opzioni colore

en: Column spacing
it: Spaziatura colonna

en: Columns
it: Colonne

en: Comment navigation
it: Navigazione commenti

en: Comments are closed.
it: I commenti sono chiusi.

en: Contact info
it: Informazioni di contatto

en: Contain
it: Adatta

en: Contained
it: Contenuto

en: Container type
it: Tipo di contenitore

en: Container width
it: Larghezza del contenitore

en: Content alignment
it: Allineamento del contenuto

en: Content links
it: Contenuto link

en: Content links hover
it: Hover contenuto link

en: Content to display:
it: Contenuto da mostrare:

en: Continue to use the old header
it: Continua a usare il vecchio header

en: Copyright area
it: Area del copyright

en: Course accent color
it: Colore in risalto del corso

en: Course catalog columns
it: Colonne catalogo corsi

en: Course title
it: Titolo del corso

en: Course title font size
it: Dimensione font del titolo del corso

en: Courses archives
it: Archivi dei corsi

en: Cover
it: copri

en: Create your menu here
it: Crea il menu qui

en: Cross Sell
it: Prodotti correlati

en: Custom Elementor widgets
it: Widget personalizzati per Elementor

en: Custom HTML
it: HTML personalizzato

en: Custom Post Types
it: Tipo di contenuto personalizzato

en: Customize
it: Personalizza

en: Day: %s
it: Giorno: %s

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Default
it: Predefinito

en: Default state
it: Stato predefinito

en: Delimiter style
it: Stile del delimitatore

en: Desktop only
it: Solo desktop

en: Differences between Sydney and Sydney Pro
it: Differenze tra Sydney e Sydney Pro

en: Disable Google Fonts preconnect
it: Disabilita la preconnessione con i Google font

en: Disable row overlay?
it: Disabilitare la sovrapposizione della riga?

en: Disable the overlay?
it: Disattiva la sovraimpressione?

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Discover Sydney Pro
it: Scopri Sydney Pro

en: Discuss products and ask for community support or help the community.
it: Discuti i prodotti e chiedi oppure offri supporto alla community.

en: Display Coupon Form
it: Visualizza il modello del coupon

en: Display a call to action block.
it: Mostra una sezione di invito all'azione

en: Display a video from Youtube, Vimeo etc.
it: Mostra un video da Youtube, Vimeo ecc.

en: Display breadcrumbs
it: Visualizza breadcrumb

en: Display services in two columns instead of three?
it: Visualizza i servizi in 2 colonne anziché in tre?

en: Display the button inline with the text?
it: Mostra un pulsante con il testo?

en: Display your clients list.
it: Visualizza l'elenco dei clienti.

en: Display your contact info
it: Mostra le informazioni di contatto

en: Display your projects in a grid.
it: Visualizza i tuoi progetti in una griglia.

en: Display your social profile on your front page
it: Mostra i tuoi profili dei social network sulla pagina principale

en: Display your team members in a stylish way.
it: Visualizza i componenti della tua squadra in un modo elegante.

en: Display your testimonials in a slider.
it: Mostra le testimonianze in una barra scorrevole.

en: Divider color
it: Colore del separatore

en: Divider size
it: Dimensione del divisore

en: Divider width
it: Larghezza del divisorio

en: Documentation
it: Documentazione

en: Documentation article
it: Articolo di documentazione

en: Edit
it: Modifica

en: Elementor will enable you to create pages by adding widgets to them using drag and drop.
it: Elementor ti consentirà di creare pagine aggiungendovi widget tramite il drag and drop.

en: Elements
it: Elementi

en: Elements spacing
it: Spaziatura degli elementi

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Enable Schema markup
it: Abilita Schema markup

en: Enable account icon
it: Abilita icona account

en: Enable cart icon
it: Abilita icona carrello

en: Enable featured image
it: Abilita immagine in evidenza

en: Enable preloader
it: Abilita preloader

en: Enable scroll to top
it: Attiva l’opzione Torna in alto

en: Enable sidebar
it: Abilita la barra laterale

en: Enable sticky header
it: Abilita l'header fisso

en: Enable top divider
it: Abilita il divisorio in alto

en: Enable top-level menu items typography options
it: Abilita le opzioni tipografiche per gli elementi del menu di livello superiore

en: Enter an URL here if you want to section to link somewhere.
it: Inserisci un URL qui se vuoi collegare la sezione da qualche parte.

en: Enter the slug for your category or leave empty to show all clients.
it: Inserisci lo slug per la categoria o lascia vuoto per visualizzare tutti i clienti.

en: Enter the slug for your category or leave empty to show all employees.
it: Inserisci lo slug per la categoria o lascia vuoto per visualizzare tutti i collaboratori.

en: Enter the slug for your category or leave empty to show all services.
it: Inserisci lo slug per la categoria o lascia vuoto per visualizzare tutti i servizi.

en: Enter the slug for your category or leave empty to show all testimonials.
it: Inserisci lo slug per la categoria o lascia vuoto per visualizzare tutte le testimonianze.

en: Enter the slug for your category or leave empty to show posts from all categories.
it: Inserisci lo slug per la categoria o lascia vuoto per visualizzare tutti gli articoli.

en: Enter the slugs (comma separated) for your categories or leave empty to show all projects.
it: Inserisci gli slug (separati con la virgola) per le categorie oppure lascia vuoto per mostrare tutti i progetti.

en: Enter your address
it: Inserisci il tuo indirizzo

en: Enter your call to action.
it: Inserisci l'invito all'azione

en: Enter your email address
it: Inserisci il tuo indirizzo email

en: Enter your phone number
it: Inserisci il numero di telefono

en: Entire Site
it: Tutto il sito

en: Every site that is serious about speed (and should be pretty much all sites these days) needs a caching plugin and WP Rocket is our pick of the bunch. Get the lowdown on why we recommend it n our data-backed review:
it: Ogni sito che tiene conto della velocità (e oggigiorno tutti i siti dovrebbero) ha bisogno di un plugin per la cache e noi ti suggeriamo di usare WP Rocket. Qui trovi le informazioni dettagliate e documentate sul perché lo raccomandiamo:

en: Excerpt
it: Riassunto

en: Excerpt color
it: Colore del riassunto

en: Excerpt font size
it: DImensione del font del riassunto

en: Excerpt length
it: Lunghezza dell'estratto

en: Exclude
it: Escludi

en: Extended Blog Module
it: Modulo esteso per il blog

en: Extended Footer Module
it: Modulo esteso del footer

en: Extended Header Module
it: Modulo esteso per l'header

en: Extended WooCommerce
it: WooCommerce esteso

en: Extended WooCommerce Module
it: Modulo esteso per WooCommerce

en: Extra Customizer Options (Front Page Section Titles, Single Employees, Single Projects, Header Contact Info, Buttons)
it: Opzioni extra di personalizzazione (Titoli nelle sezioni della pagina iniziale, Collaboratori singoli, Progetti singoli, Info di contatto nell'header, Pulsanti)

en: Extra Widget Area
it: Area extra dei widget

en: Extra features for WooCommerce
it: Funzionalità extra per WooCommerce

en: Extra features for your blog.
it: Caratteristiche extra per il tuo blog.

en: Extra features for your footer
it: Caratteristiche extra per il tuo footer

en: Extra widgets (timeline, latest news in carousel, pricing tables, a new employees widget and a new contact widget)
it: Widget extra (timeline, ultima notizie in carousel, tabelle prezzi, un nuovo widget collaboratori e un nuovo widget contatti)

en: Failed to initialize or activate importer plugin.
it: Installazione o attivazione del plugin fallita.

en: Fastest WordPress Hosts
it: I più veloci host per WordPress

en: Feature
it: Caratteristica

en: Featured image
it: Immagine in evidenza

en: Fifth slide
it: Fifth Slide

en: First fact icon
it: Icona della prima informazione

en: First fact name
it: Nome della prima informazione

en: First fact value
it: Valore della prima informazione

en: First skill name
it: Nome della prima capacità

en: First skill value
it: Valore della prima capacità

en: First slide
it: First Slide

en: First time Elementor user?
it: Usi Elementor per la prima volta?

en: Floating quick links bar (contact, social etc.)
it: Barra rapida dei link fluttuante (contatti, social media, ecc.)

en: Font Options
it: Opzioni font

en: Font family
it: Famiglia di font

en: Font options
it: Opzioni font

en: Font size
it: Dimensione font

en: Font style
it: Stile del font

en: Font weight
it: Peso del font

en: Footer Credits
it: Crediti nel footer

en: Footer Credits option
it: Opzioni per i credit nel footer

en: Footer credits
it: Credits nel footer

en: Footer widget areas
it: Aree widget del footer

en: Footer widgets
it: Widget del footer

en: Footer widgets layout
it: Layout widget del footer

en: Form fields
it: Campi del modulo

en: Four
it: Quattro

en: Fourth fact icon
it: Icona della quarta informazione

en: Fourth fact name
it: Nome della quarta informazione

en: Fourth fact value
it: Valore della quarta informazione

en: Fourth skill name
it: Nome della quarta capacità

en: Fourth skill value
it: Valore della quarta capacità

en: Fourth slide
it: Fourth Slide

en: Free vs PRO
it: Versione gratuita vs PRO

en: Free vs Pro
it: Gratuito vs. Pro

en: Front Page
it: Home page

en: Front Page Blocks
it: Blocchi della pagina iniziale

en: Front page header type
it: Tipo della testata della pagina principale

en: Full content
it: Contenuto completo

en: Full list of differences between Sydney and Sydney Pro
it: Elenco completo delle differenze fra Sydney e Sydney Pro

en: Full screen
it: Schermo intero

en: Full screen slider
it: Scorrimento a schermo intero

en: Full width
it: Larghezza piena

en: Full width (no sidebar)
it: A tutta larghezza (nessuna barra laterale)

en: Full-width
it: Larghezza intera

en: Gallery columns
it: Galleria a colonne

en: Gallery thumbnail slider
it: Miniatura della galleria dello slider

en: General
it: Generale

en: Get Priority Support
it: Ottieni l'assistenza prioritaria

en: Get Support
it: Ottieni supporto

en: Get Sydney Pro
it: Ottieni Sydney PRO

en: Get Sydney Pro Today
it: Passa a Sydney Pro Adesso

en: Get direct support from our developers via email. We aim to answer all priority support requests within 24 hours.
it: Ottieni assistenza direttamente dai nostri sviluppatori via e-mail. Rispondiamo a tutte le richieste di assistenza prioritaria entro 24 ore.

en: Get in touch
it: Mettiti in contatto

en: Getting started
it: Come iniziare

en: Go to the automatic importer
it: Vai all'importatore automatico

en: Grid
it: Griglia

en: Have a question? Hit a bug? Get the help you need, when you need it from our friendly support staff.
it: Hai una domanda? Un bug? Ottieni l'aiuto di cui hai bisogno, quando ne hai bisogno, dal nostro cordiale staff di assistenza.

en: Have an idea or feedback?
it: Hai un'idea o un feedback?

en: Header Options
it: Opzioni dell'header

en: Header alignment
it: Allineamento dell'header

en: Header background size
it: Dimensione dello sfondo della testata

en: Header custom item
it: Elemento personalizzato dell'header

en: Header height [default: 300px]
it: Dimensione della testata [default: 300px]

en: Header options
it: Opzioni header

en: Header spacing
it: Spaziatura interna dell'header

en: Header support for Crelly Slider
it: Supporto per Crelly Slider nell'header

en: Header support for shortcodes
it: Supporto per gli shortcode nell'header

en: Heading 1
it: Titolo 1

en: Heading 2
it: Titolo 2

en: Heading 3
it: Titolo 3

en: Heading 4
it: Titolo 4

en: Heading 5
it: Titolo 5

en: Heading 6
it: Titolo 6

en: Headings
it: Intestazioni

en: Headings color
it: Colore dell'intestazione

en: Hello,
it: Ciao,

en: Hello, %s,
it: Ciao, %s,

en: Here are some of the differences between Sydney and Sydney Pro:
it: Ecco alcune delle differenze tra Sydney e Sydney Pro:

en: Here you can select a top/bottom row padding for screen sizes < 1024px
it: Qui puoi selezionare una riga in alto/basso di riempimento per le dimensioni dello schermo <1024px

en: Hero Slider
it: Slider copertina

en: Hero area
it: Copertina

en: Hero type
it: Tipo di Copertina

en: Hey, %1$s! You've been using Sydney for more than two weeks now and we hope you're happy with it. If you have a few minutes, we would love to get a 5 star review from you.
it: Ciao, %1$s! Utilizzi Sydney da più di due settimane e speriamo che tu ne sia felice. Se hai qualche minuto, ci piacerebbe ricevere una tua recensione a 5 stelle.

en: Hide button icon
it: Nascondi l'icona del pulsante

en: Hooks system
it: Sistema Hook

en: Hover state
it: Stato hover

en: I already did
it: L'ho già fatto

en: Icon
it: Icona

en: Icon 1
it: Icona 1

en: Icon 2
it: Icona 2

en: Icon 3
it: Icona 3

en: Icon 4
it: Icona 4

en: Icon color
it: Colore dell'icona

en: Icon hover color
it: Colore dell'icona al passaggio del mouse

en: Icon size
it: Dimensione dell'icona

en: Image
it: Immagine

en: Image placement
it: Posizionamento dell'immagine

en: Image radius
it: Raggio dell'immagine

en: Image size
it: Dimensione dell'immagine

en: Image spacing
it: Spaziatura dell'immagine

en: Import demo content (optional)
it: Importa contenuto demo (opzionale)

en: Important:
it: Importante:

en: Importing the demo will make your website look like our website.
it: L'importazione della demo renderà il tuo sito web simile al nostro.

en: In order to display this widget, you must first add some clients from your admin area. Set your client logos as featured images.
it: Per visualizzare questo widget, devi prima aggiungere alcuni clienti dalla tua area di amministrazione.  Imposta i loghi dei tuoi clienti come immagini in evidenza

en: In order to display this widget, you must first add some employees from the dashboard. Add as many as you want and the theme will automatically display them all.
it: Per visualizzare questo widget, devi prima aggiungere alcuni collaboratori dalla tua bacheca. Aggiungi tutti quelli che vuoi e il tema li visualizzerà tutti automaticamente.

en: In order to display this widget, you must first add some services from your admin area.
it: Per visualizzare questo widget, devi prima aggiungere alcuni servizi dalla tua area di amministrazione.

en: In order to display this widget, you must first add some testimonials from your admin area.
it: Per visualizzare questo widget, devi prima aggiungere alcune testimonianze dalla tua area di amministrazione.

en: In order to display your social icons in a widget, all you need to do is go to <strong>Appearance > Menus</strong> and create a menu containing links to your social profiles, then assign that menu here. Supported networks: Facebook, Twitter, Google Plus, Instagram, Dribble, Vimeo, Linkedin, Youtube, Flickr, Pinterest, Tumblr, Foursquare, Behance.
it: Per mostrare le icone dei social network in un widget, devi andare su <strong>Aspetto > Menu</strong> e creare un menu che contenga i collegamenti ai tuoi profili nei diversi social network, poi abbini quel menu qui. Social network supportati: Facebook, Twitter, Google Plus, Instagram, Dribble, Vimeo, Linkedin, Youtube, Flickr, Pinterest, Tumblr, Foursquare, Behance.

en: Include
it: Includi

en: Inline
it: Giustificato

en: Install and activate
it: Installa e attiva

en: Install one plugin at a time. Wait for each plugin to activate.
it: Installa un plugin alla volta. Attendi l'attivazione di ciascun plugin.

en: Install recommended plugins
it: Installa i plugin consigliati

en: Insufficient permissions to install the plugin.
it: Permessi insufficienti per l'installazione del plugin.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
it: Sembra non vi sia nulla in questa posizione. Provare con qualcuno dei link qua sotto o una ricerca?

en: It makes us happy to hear from our users. We would appreciate a review.
it: Ci rende felici di sentire i nostri utenti. Gradiremmo una recensione.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
it: Non riusciamo a trovare quello che cerchi. Forse eseguire una ricerca potrebbe essere di aiuto.

en: It was not possible complete the request, please reload the page and try again.
it: Non è stato possibile completare la richiesta. Ricarica la pagina e riprova.

en: Italic
it: Corsivo

en: Join Now
it: Raggiungici ora

en: Join Our Community
it: Entra a far parte della nostra Community

en: Keep informed about each theme update.
it: Tieniti informato su ogni aggiornamento del tema.

en: Keep informed with the latest changes about each theme.
it: Resta informato sulle più recenti modifiche di ciascun tema.

en: Large
it: Grande

en: Layout type
it: Tipo di layout

en: Layouts
it: Layout

en: Learn More
it: Scopri di più

en: Left
it: Sinistra

en: Left/Right padding
it: Spaziatura interna sinistra/destra

en: Left/right button padding
it: Spaziatura interna sinistra/destra del pulsante

en: Lesson title
it: Titolo della lezione

en: Lesson title font size
it: Dimensione font del titolo della lezione

en: Let us know. We'd love to hear from you.
it: Facci sapere. Vorremmo conoscere la tua opinione.

en: Letter spacing
it: Spaziatura caratteri

en: Line height
it: Interlinea

en: Link alignment
it: Allineamento link

en: Link for the button
it: Collegamento per il pulsante

en: Link separator
it: Separatore link

en: Link spacing
it: Spaziatura link

en: Links
it: Link

en: Links color
it: Colore dei link

en: Links color (hover)
it: Colore dei link (hover)

en: List
it: Elenco

en: List zig-zag
it: Elenco a zig-zag

en: Load Google Fonts Locally?
it: Vuoi caricare i Google Fonts localmente?

en: Login/Register
it: Accedi/Registrati

en: Logo height
it: Altezza del logo

en: Loop add to cart button size
it: Dimensione dello spinner del pulsante aggiungi al carrello

en: Main header
it: Header principale

en: Masonry (grid style)
it: Masonry (stile a griglia)

en: Maybe later
it: Forse più tardi

en: Medium
it: Medio

en: Membership archives
it: Archivi iscrizioni

en: Memberships columns
it: Colonne iscrizioni

en: Menu Items Font size
it: Dimensione del font degli elementi del menu

en: Menu background
it: Sfondo Menu

en: Menu bar
it: Barra del menu

en: Menu container
it: Menu contenuto

en: Menu icon
it: Icona del menu

en: Menu items hover
it: Elementi del menù al passaggio del mouse

en: Menu layout
it: Layout del menu

en: Menu position
it: Posizione del menu

en: Menu style
it: Stile Menu

en: Meta color
it: Colori meta

en: Meta elements
it: Elementi meta

en: Meta font size
it: Dimensione font dei meta

en: Meta size
it: Dimensioni meta

en: Middle
it: In mezzo

en: Misc
it: Varie

en: Mobile behavior for the slider images
it: Comportamento da mobile per le immagini dello slider

en: Mobile header
it: Header dispositivi mobili

en: Mobile menu button
it: Pulsante del menu mobile

en: Mobile padding
it: Riempimento per mobile

en: Mobile/tablet only
it: Solo tablet e dispositivi mobili

en: Modern
it: Moderno

en: Month: %s
it: Mese: %s

en: More blog options are available in Sydney Pro
it: Ulteriori opzioni per il blog sono disponibili nella versione Sydney Pro

en: More footer options are available in Sydney Pro
it: Ulteriori opzioni per il footer sono disponibili nella versione Sydney Pro

en: More header options are available in Sydney Pro
it: Ulteriori opzioni header sono disponibili nella versione Sydney Pro

en: More slider options are available in Sydney Pro
it: In Sydney Pro sono disponibili altre opzioni per gli slider

en: Multiple blog layouts
it: Molteplici layout per il blog

en: My Account
it: Il mio account

en: Narrow
it: Stretto

en: Narrow container width
it: Larghezza del contenitore stretto

en: Need help? Go ahead and visit our support forums and we'll be happy to assist you with any theme related questions you might have
it: Ti serve aiuto? Visita i nostri forum di supporto e saremo felici di assisterti per qualsiasi problematica relativa al tema.

en: Need help? We're here for you!
it: Hai bisogno d'aiuto? Siamo qui per questo!

en: New features for your header area.
it: Nuove caratteristiche per la tua area header.

en: Newer Comments &rarr;
it: Commenti più recenti &rarr;

en: Newer posts
it: Articoli seguenti

en: No Sidebar
it: Nessuna barra laterale

en: No header (only menu)
it: Nessuna testata (solo il menu)

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
it: Non è stato creato ancora alcun menu. <a href="%s">Crearne uno</a>

en: No sidebar
it: Senza barra laterale

en: None
it: Nessuno

en: Normal
it: Normale

en: Note 1: this upgrade is optional, there is no need to do it if you are happy with your current header.
it: Nota 1: questo aggiornamento è facoltativo. Se sei soddisfatto del tuo header attuale, non è necessario.

en: Note 2: your current header customizations will be lost and you will have to use the new options to customize your header.
it: Nota 2: le tue attuali personalizzazioni dell'header andranno perse e dovrai utilizzare le nuove opzioni per personalizzare l'header.

en: Note 3: this upgrade refers only to the header (site identity and menu bar). It does not change any settings regarding your hero area (slider, video etc).
it: Nota 3: questo aggiornamento si riferisce solo all'header (identità del sito e barra dei menu). Non cambia alcuna impostazione relativa alla tua copertina (slider, video, ecc.).

en: Note 4: Please take a full backup of your website before upgrading.
it: Nota 4: Fai un backup del tuo sito prima dell'aggiornamento.

en: Nothing
it: Niente

en: Nothing (only menu)
it: Niente (solo il menu)

en: Nothing Found
it: Non è stato trovato nulla

en: Number of clients to show (-1 shows all of them):
it: Numero di clienti da visualizzare (-1):

en: Number of columns:
it: Numero di colonne:

en: Number of employees to show (-1 shows all of them):
it: Numero di collaboratori da visualizzare (-1):

en: Number of projects to show (-1 shows all of them):
it: Numero di progetti da mostrare (-1 sul totale)

en: Number of services to show (-1 shows all of them):
it: Numero di servizi visualizzati (-1):

en: Number of testimonials to show (-1 shows all of them):
it: Numero di testimonianze da mostrare (-1):

en: Oblique
it: Obliquo

en: Off-canvas mode
it: Modalità off-canvas

en: Offcanvas menu
it: Menu off-canvas

en: Older posts
it: Articoli precedenti

en: On scroll to top
it: Scorri verso l'alto

en: One
it: Uno

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
it: Oops! Questa pagina non si trova.

en: Open clients links in a new tab?
it: Vuoi aprire il collegamento alla sezione clienti in una nuova scheda?

en: Open in a new tab?
it: Apri in una nuova scheda?

en: Open link in a new tab?
it: Aprire il link in una nuova scheda?

en: Other
it: Altro

en: Our documentation can help you learn how to use the theme and also provides you with premade code snippets and answers to FAQs.
it: La nostra documentazione può aiutarti a imparare ad usare il tema e ti fornisce anche  codici precompilati e risposte alle domande frequenti.

en: Overlay color
it: Colore di sovrapposizione

en: Padding
it: Spaziatura interna

en: Page Description
it: Descrizione della pagina

en: Page builder ready
it: Predisposto per page builder

en: Page elements
it: Elementi della pagina

en: Page name
it: Nome della pagina

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Page wrapper - bottom padding
it: Copertina - spazio in basso

en: Page wrapper - top padding
it: Copertina - spazio in alto

en: Pages
it: Pagine

en: Pages:
it: Pagine:

en: Parallax backgrounds
it: Sfondi con parallasse

en: Paste the URL of the video (only from a network that supports oEmbed, like Youtube, Vimeo etc.):
it: Incolla la URL del video (solo da una piattaforma che supporta oEmbed, come Youtube, Vimeo, ecc.):

en: Performance
it: Prestazioni

en: Phone number
it: Numero di telefono

en: Placeholder color
it: Colore del segnaposto

en: Polylang integration
it: Integrazione con Polylang

en: Position
it: Posizione

en: Post Archives
it: Archivio degli articoli

en: Post Categories
it: Categorie articolo

en: Post Tags
it: Tag articolo

en: Post author
it: Autore dell'articolo

en: Post categories
it: Categorie articoli

en: Post comments
it: Commenti dell'articolo

en: Post date
it: Data dell'articolo

en: Post name
it: Nome dell'articolo

en: Post navigation
it: Navigazione articolo

en: Post tags
it: Tag dell'articolo

en: Post title font size
it: Dimensione font del titolo dell'articolo

en: Post title size
it: Dimensioni del titolo dell'articolo

en: Posts
it: Articoli

en: Posts navigation
it: Navigazione articoli

en: Prevent the text from changing?
it: Vuoi evitare che il testo sia modificato?

en: Price
it: Prezzo

en: Primary Menu
it: Menu principale

en: Primary color
it: Colore principale

en: Priority Status
it: Stato prioritario

en: Priority support
it: Assistenza prioritaria

en: Privacy Policy Page
it: Pagina della privacy policy

en: Proceed to checkout
it: Procedi al pagamento

en: Product Archives
it: Archivio prodotti

en: Product Categories
it: Categorie prodotto

en: Product Image
it: Immagine del prodotto

en: Product Tags
it: Tag prodotto

en: Product card
it: Scheda prodotto

en: Product name
it: Nome del prodotto

en: Product price color
it: Colore del prezzo del prodotto

en: Product price size
it: Dimensione del prezzo del prodotto

en: Product prices color
it: Colore del prezzo del prodotto

en: Product prices font size
it: Dimensione font del prezzo del prodotto

en: Product sorting
it: Ordina prodotti

en: Product tabs
it: Schede prodotto

en: Product title
it: Titolo del prodotto

en: Product title color
it: Colore del titolo del prodotto

en: Product title size
it: Dimensione del titolo del prodotto

en: Quick Links Module
it: Modulo rapido dei link

en: Quick View
it: Visualizzazione rapida

en: Quick view the %s product
it: Visualizzazione rapida per il prodotto %s

en: Ratings
it: Valutazioni

en: Read more
it: Leggi tutto

en: Read more link
it: Link "Leggi tutto"

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
it: Sei pronto a pubblicare il tuo primo articolo? <a href="%1$s">Comincia da qui</a>.

en: Related posts
it: Articoli correlati

en: Related posts title
it: Titolo degli articoli correlati

en: Related products
it: Prodotti correlati

en: Remove sidebar from single products?
it: Vuoi rimuovere la barra laterale nei prodotti singoli?

en: Requires page refresh after saving
it: Richiede l'aggiornamento della pagina dopo il salvataggio

en: Results count
it: Conteggio risultati

en: Review
it: Revisione

en: Reviews
it: Recensioni

en: Right
it: Destra

en: Sale tag
it: Tag di vendita

en: Sale!
it: Saldi!

en: Save Conditions
it: Salva le condizioni

en: Scroll to top
it: Torna in alto

en: Search
it: Cerca

en: Search Results for: %s
it: Risultati della ricerca per: %s

en: Second fact icon
it: Icona della seconda informazione

en: Second fact name
it: Nome della seconda informazione

en: Second fact value
it: Valore della seconda informazione

en: Second skill name
it: Nome della seconda capacità

en: Second skill value
it: Valore della seconda capacità

en: Second slide
it: Second Slide

en: See all our clients
it: Guarda tutti i clienti

en: See all our employees
it: Guarda tutti i collaboratori

en: See all our news
it: Guarda tutte le notizie

en: See all our services
it: Guarda tutti i servizi

en: See all our testimonials
it: Guarda tutte le testimonianze

en: See all posts by %s
it: Vedi tutti gli articoli di %s

en: See the Changelog
it: Vedi il Changelog (registro delle modifiche )

en: See the Documentation
it: Vedi la documentazione

en: See the changelog
it: Visualizza il changelog

en: Select the header type for your front page
it: Seleziona il tipo della testata della pagina principale

en: Select the hero type for all pages except the front page
it: Seleziona il tipo di testata per tutte le pagine ad eccezione della pagina principale

en: Select your layout
it: Seleziona il layout

en: Select your social menu:
it: Seleziona il menu dei i social network:

en: Separator color
it: Colore del separatore

en: Separator size
it: Dimensione del separatore

en: Settings
it: Impostazioni

en: Short description
it: Descrizione breve

en: Show all
it: Mostra tutto

en: Show author avatar
it: Mostra l'avatar dell'autore

en: Show excerpt
it: Mostra il riassunto

en: Show featured image
it: Mostra immagine in evidenza

en: Show navigation filter? (Category slugs must be specified).
it: Mostra il filtro di navigazione? (Gli slug delle categorie devono essere specificati).

en: Show on all devices
it: Mostra su tutti i dispositivi

en: Show project title?
it: Visualizza il titolo del progetto?

en: Show the latest news from your blog.
it: Mostra le ultime notizie dal tuo blog.

en: Show what services you are able to provide.
it: Mostra i servizi che fornisci.

en: Show your visitors some facts about your company.
it: Mostra ai visitatori alcune informazioni inerenti la tua azienda.

en: Show your visitors some of your skills.
it: Mostra ai visitatori le tue capacità.

en: Side offset
it: Offset laterale

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Sidebar background
it: Sfondo della barra laterale

en: Sidebar color
it: Colore della barra laterale

en: Sidebar layout
it: Layout della barra laterale

en: Sidebar layout (course archive)
it: Layout della barra laterale (archivio dei corsi)

en: Sidebar layout (single course)
it: Layout della barra laterale (corso singolo)

en: Sidebar left
it: Barra laterale sinistra

en: Sidebar position
it: Posizione della barra laterale

en: Sidebar right
it: Barra laterale destra

en: Single Page
it: Pagina singola

en: Single Post
it: Articolo singolo

en: Single Post/Page Options
it: Opzioni di Articolo singolo/Pagina

en: Single Product
it: Prodotto singolo

en: Single course
it: Corso singolo

en: Single courses
it: Corsi singoli

en: Single lesson
it: Lezione singola

en: Single lessons, topics, quizzes etc.
it: Lezioni singole, argomenti, quiz, etc.

en: Single posts
it: Articoli singoli

en: Single products
it: Prodotti singoli

en: Singles
it: Singoli

en: Singulars
it: Singoli

en: Site description
it: Descrizione del sito

en: Site description color
it: Colore descrizione del sito

en: Site description font size
it: Dimensione del font per la descrizione del sito

en: Site header type
it: Tipo della testata del sito

en: Site title
it: Titolo sito

en: Site title color
it: Colore del titolo del sito

en: Site title font size
it: Dimensione del font del titolo del sito

en: Skip to content
it: Vai al contenuto

en: Slider button
it: Pulsante slider

en: Slider settings
it: Impostazioni slider

en: Slider speed
it: Velocità Slider

en: Slider speed in miliseconds. Use 0 to disable [default: 4000]
it: Velocità di scorrimento in millisecondi. Indica 0 per disattivarlo [predefiito: 4000]

en: Slider, image or video header
it: Header con slider, immagine o video

en: Small
it: Piccolo

en: Social Icons
it: Icone dei social network

en: Social profile
it: Profilo social

en: Something went wrong, contact support.
it: Qualcosa non ha funzionato, contatta l'assistenza.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
it: Non c’è nessuna corrispondenza con i termini di ricerca che hai indicato. Riprova con termini diversi.

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Specific
it: Specifico

en: Starter Sites
it: Siti iniziali

en: Starter sites
it: Siti iniziali

en: Static
it: Statico

en: Sticky
it: In evidenza

en: Sticky and transparent menu
it: Menu trasparente fisso

en: Sticky header type
it: Tipo di header fisso

en: Sticky menu
it: Menu in evidenza

en: Stretched
it: Allungato

en: Style
it: Stile

en: Styling
it: Stile

en: Styling with the Customizer
it: Imposta lo stile con il Personalizzatore

en: Sub-menu background
it: Sfondo del sotto-menu

en: Sub-menu items
it: Voci del sotto-menu

en: Submenu background
it: Sfondo sottomenu

en: Submenu color
it: Colore sottomenu

en: Submit a Review
it: Invia una revisione

en: Submit a review here
it: Aggiungi qui una recensione

en: Subtitle for the fifth slide
it: Sottotitolo della quinta diapositiva

en: Subtitle for the first slide
it: Sottotitolo per la prima diapositiva

en: Subtitle for the fourth slide
it: Sottotitolo della quarta diapositiva

en: Subtitle for the second slide
it: Sottotitolo della seconda diapositiva

en: Subtitle for the third slide
it: Sottotitolo della terza diapositiva

en: Suggest an Idea
it: Suggerisci un'idea

en: Support
it: Supporto

en: Sure
it: Certo

en: Sydney FP: Call to action
it: Sydney FP: invito all'azione

en: Sydney FP: Clients
it: Sydney FP: clienti

en: Sydney FP: Employees
it: Sydney FP: collaboratori

en: Sydney FP: Facts
it: Sydney FP: informazioni

en: Sydney FP: Latest News
it: Sydney FP: ultime notizie

en: Sydney FP: List
it: Sydney FP: elenco

en: Sydney FP: Services Type A
it: Sydney FP: servizi tipo A

en: Sydney FP: Services type B
it: Sydney FP: servizi tipo B

en: Sydney FP: Skills
it: Sydney FP: capacità

en: Sydney FP: Social Profile
it: Sydney FP: profili dei social network

en: Sydney FP: Testimonials
it: Sydney FP: testimonianze

en: Sydney Font Awesome Update:
it: Aggiorna Sydney Font Awesome:

en: Sydney Header Update
it: Aggiornamento dell'header di Sydney

en: Sydney Info
it: Informazioni su Sydney

en: Sydney Theme Widgets
it: Widget del tema Sydney

en: Sydney Toolbox is a free addon for the Sydney WordPress theme. It helps with things like demo import and additional Elementor widgets.
it: Sydney Toolbox è un addon gratuito per il tema Sydney WordPress. Aiuta con cose come l'importazione di demo e widget Elementor aggiuntivi.

en: Sydney is a powerful business theme that provides a fast way for companies or freelancers to create an awesome online presence. As well as being fully compatible with Elementor, Sydney brings plenty of customization possibilities like access to all Google Fonts, full color control, layout control, logo upload, full screen slider, header image, sticky navigation and much more. Also, Sydney provides all the construction blocks you need to rapidly create an engaging front page. Looking for a quick start with Sydney? With just a few clicks, you can import one of our existing demos (https://athemes.com/sydney-demos/)
it: Sydney è un potente tema per il business che offre ad agenzie e freelancer un metodo rapido per creare una stupenda presenza online. Essendo pienamente compatibile con Elementor, Sydney offre molteplici possibilità di personalizzazione tra cui l'accesso a tutti i Google font, il completo controllo dei colori, il caricamento del logo, slider a schermo intero, l'immagine dell'header, il menu di navigazione fisso e molto altro. Inoltre, Sydney fornisce tutti i blocchi necessari per creare una home page altamente coinvolgente. Vuoi iniziare rapidamente con Sydney? Importa una delle nostre demo con pochi click (https://athemes.com/sydney-demos/)

en: Sydney is now installed and ready to go. To help you with the next step, we've gathered together on this page all the resources you might need. We hope you enjoy using Sydney.
it: Sidney adesso è installato e pronto a funzionare. Per aiutarti nel prossimo passaggio, abbiamo raccolto in questa pagina tutte le risorse di cui puoi aver bisogno. Speriamo tu possa divertirti con Sydney.

en: Sydney is now installed and ready to go. To help you with the next step, we’ve gathered together on this page all the resources you might need. We hope you enjoy using Sydney. You can always come back to this page by going to <strong>Appearance > Sydney Info</strong>.
it: Sydney è ora installato e pronto per l'uso. Per aiutarti nel passaggio successivo, abbiamo raccolto in questa pagina tutte le risorse di cui potresti aver bisogno. Ci auguriamo che ti piaccia usare Sydney. Puoi sempre tornare a questa pagina andando su <strong>Aspetto > Informazioni su Sydney</strong>.

en: Sydney is now installed and ready to use. Click on Starter Sites to get off to a flying start with one of our pre-made templates, or go to Theme Dashboard to get an overview of everything.
it: Sydney è installato e pronto all'uso. Fai clic su Siti iniziali, per cominciare alla grande con uno dei nostri modelli predefiniti, oppure vai sulla bacheca del tema per avere una panoramica generale.

en: Sydney page options
it: Opzioni pagina Sydney

en: Sydney: Contact info
it: Sydney: informazioni di contatto

en: Tag name
it: Nome del tag

en: Tags
it: Tag

en: Take Sydney to a whole other level by upgrading to the Pro version.
it: Porta Sydney a un livello completamente nuovo aggiornando alla versione Pro.

en: Templates Module
it: Template dei moduli

en: Text
it: Testo

en: Text + Icon
it: Testo + Icona

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Text alignment
it: Allineamento del testo

en: Text before the play button (only for lightbox mode):
it: Testo prima del pulsante "play" (solo per la modalità lightbox)

en: Text color
it: Colore del testo

en: Text color (sticky)
it: Colore del testo (in evidenza)

en: Text decoration
it: Decorazione del testo

en: Text for your call to action button
it: Testo per il pulsante di invito all'azione

en: Text transform
it: Trasformazione Testo

en: The URL for your button [In case you want a button below your clients block]
it: URL del pulsante [nel caso voglia un pulsante sotto la sezione dei clienti]

en: The URL for your button [In case you want a button below your services block]
it: URL del pulsante [nel caso voglia un pulsante sotto la sezione dei servizi]

en: The URL for your button [In case you want a button below your testimonials block]
it: L'URL del pulsante [nel caso tu voglia un pulsante sotto la sezione delle terstimonianze]

en: The text for the button [Defaults to <em>See all our clients</em> if left empty]
it: Testo per il pulsante [se lasciato vuoto il testo predefinito è <em>Guarda tutti i clienti</em>]

en: The text for the button [Defaults to <em>See all our employees</em> if left empty]
it: Testo per il pulsante [se lasciato vuoto il testo predefinito è <em>Guarda tutti i collaboratori</em>]

en: The text for the button [Defaults to <em>See all our services</em> if left empty]
it: Testo per il pulsante [se lasciato vuoto il testo predefinito è <em>Guarda tutti i servizi</em>]

en: The text for the button [Defaults to <em>See all our testimonials</em> if left empty]
it: Testo per il pulsante [se lasciato vuoto il testo predefinito è <em>Guarda tutte le testimonianze</em>]

en: Theme Dashboard
it: Bacheca del tema

en: Theme Features
it: Funzionalità del tema

en: Theme elements can be styled from the Customizer. Use the links below to go straight to the section you want.
it: Gli elementi del tema possono essere personalizzati con Customizer. Usa i link sottostanti per andare direttamente alla sezione che desideri.

en: Theme info
it: Informazioni del tema

en: Third fact icon
it: Icona della terza informazione

en: Third fact name
it: Nome della terza informazione

en: Third fact value
it: Valore della terza informazione

en: Third skill name
it: Nome della terza capacità

en: Third skill value
it: Valore della terza capacità

en: Third slide
it: Third Slide

en: This applies to all headings in the widget, except the widget title
it: Questo si applica a tutte le intestazioni del widget, tranne che al titolo

en: This is a global change. That means this change will affect all website icons and you will need update the icons class names in all theme widgets and post types that use Font Awesome 4 icons. For example: "fa-android" to "fab fa-android".
it: Questa è una modifica globale. Ciò significa che influirà su tutte le icone del sitoweb e dovrai aggiornare il nome della classe delle icone in tutti i widget del tema e le tipologie di articoli che usano le icone di Font Awesome 4. Ad esempio "fa-android" deve diventare "fab fa-android".

en: This may or may not work. It depends on the widget styles.
it: Il suo funzionamento dipende dallo stile del widget.

en: This option refers only to Google Fonts loaded by the theme, not by third-party plugins.
it: Quest'opzione è relativa solo ai Google Font caricati dal tema, non a quelli dei plugin di terze parti.

en: This plugin is useful for importing our demos. You can uninstall it after you're done with it.
it: Questo plugin è utile per importare le nostre demo. Puoi disinstallarlo dopo aver finito.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
it: Questo prodotto è attualmente esaurito e non disponibile.

en: This setting depends on the content, it may or may not work
it: Questa impostazione potrebbe funzionare o no a seconda del contenuto

en: This version of Sydney comes with a new and improved header. Activate it by clicking the button below and you can access new options.
it: Questa versione di Sydney si presenta con nuove e migliori modalità di gestione dell'header. Attivala facendo clic sul pulsante qui sotto e accedi alle nuove opzioni.

en: Three
it: Tre

en: Title
it: Titolo

en: Title color
it: Colore del titolo

en: Title for the button
it: Titolo del pulsante

en: Title for the fifth slide
it: Titolo della quinta diapositiva

en: Title for the first slide
it: Titolo per la prima diapositiva

en: Title for the fourth slide
it: Titolo della quarta diapositiva

en: Title for the second slide
it: Titolo della seconda dispositiva

en: Title for the third slide
it: Titolo della terza diapositiva

en: Title spacing
it: Spaziatura del titolo

en: Title:
it: Titolo:

en: Top
it: In alto

en: Top &amp; bottom padding
it: Spaziatura interna superiore e inferiore

en: Top bar
it: Barra superiore

en: Top left
it: In alto a sinistra

en: Top level menu items
it: Voci del menu di livello superiore

en: Top padding for the page wrapper (the space between the header and the page title)
it: Spazio in alto per la copertina (lo spazio fra la testata e il titolo della pagina)

en: Top right
it: In alto a destra

en: Top row
it: Riga in alto

en: Top-level menu items
it: Elementi del menu di livello superiore

en: Top/Bottom padding
it: Spaziatura interna superiore e inferiore

en: Top/bottom button padding
it: Spaziatura interna sopra/sotto del pulsante

en: Top/bottom padding
it: Riempimento in alto/basso

en: Translation ready
it: Pronto alla traduzione

en: Transparent header
it: Header trasparente

en: Transparent menu bar
it: Barra menù trasparente

en: Two
it: Due

en: Type
it: Tipo

en: Type of starter sites
it: Tipo di sito iniziale

en: Typography
it: Tipografia

en: URL for your call to action button
it: URL per il pulsante di invito all'azione

en: Update to v5
it: Update alla v5

en: Upgrade Theme Header
it: Aggiorna l'header del tema

en: Upgrade to Pro
it: Aggiorna a Pro

en: Upgrade to priority support
it: Passa alla versione Pro per ottenere l'assistenza prioritaria

en: Upload your fifth image for the slider
it: Carica la quinta immagine per la sezione di scorrimento (slider)

en: Upload your first image for the slider
it: Carica la prima immagine per la sezone di scorrimento

en: Upload your fourth image for the slider
it: Carica la quarta immagine per la sezione di scorrimento (slider)

en: Upload your logo
it: Carica il tuo logo

en: Upload your second image for the slider
it: Carica la seconda immagine per la sezione di scorrimento (slider)

en: Upload your third image for the slider
it: CArica la terza immagine per la sezione di scorrimento (slider)

en: Upsell products
it: I prodotti più venduti

en: Usage example: <strong>fa-android</strong>
it: Esempio: <strong>fa-android</strong>

en: Usage example: <strong>fas fa-cloud</strong> (solid). <strong>far fa-building</strong> (regular), <strong>fab fa-android</strong> (brands)
it: Esempio di utilizzo: <strong>fas fa-cloud</strong> (solido). <strong>far fa-building</strong> (regolare), <strong>fab fa-android</strong> (brand)

en: Use this if you want to show the same text on all slides.
it: Usa questo se vuoi mostrare lo stesso testo su tutte le slide.

en: User Auth
it: Autorizzazione utente

en: User Logged In
it: Utente connesso

en: User Logged Out
it: Utente disconnesso

en: User Roles
it: Ruoli utente

en: Vertical Padding
it: Spaziatura interna verticale

en: Vertical alignment
it: Allineamento verticale

en: Vertical section padding
it: Spaziatura interna della sezione verticale

en: Video mode:
it: Modalità video:

en: View Sydney Pro
it: Visualizza Sydney Pro

en: View your shopping cart
it: Visualizza il tuo carrello

en: Visibility
it: Visibilità

en: Visit our forums
it: Visita i nostri forum

en: Visit the forums
it: Visita i forum

en: WP Rocket Review
it: Recensione WP Rocket

en: Want more customization options?
it: Ti servono altre opzioni di personalizzazione?

en: Want to see the new header options before upgrading? Check out our %s.
it: Vuoi vedere le nuove opzioni di header prima dell'aggiornamento? Dai un'occhiata al nostro %s.

en: We run through the top 10 WordPress performance plugins to keep your site running fast. Goes beyond just caching plugins (though those are on there too!). A must-read for all WordPress site owners.
it: Esaminiamo i 10 migliori plugin per prestazioni WordPress per mantenere il tuo sito veloce. Va oltre la semplice memorizzazione nella cache dei plugin (sebbene ci siano anche quelli!). Una lettura obbligata per tutti i proprietari di siti WordPress.

en: Welcome to Sydney
it: Benvenuto su Sydney

en: Widget area 1
it: Area widget 1

en: Widget area 2
it: Area widget 2

en: Widget area 3
it: Area widget 3

en: Widget area 4
it: Area widget 4

en: Widget text color
it: Colore del testo del widget

en: Widget title color
it: Colore del titolo del widget

en: Widget titles color (deprecated)
it: Colore titoli del Widget (deprecato)

en: Widget titles size
it: Dimensione titoli dei widget

en: Widgetized footer
it: Footer widgettizzato

en: WooCommerce compatible
it: Compatibile con WooCommerce

en: Year: %s
it: Anno: %s

en: You can find a list of the available icons
it: Puoi trovare un elenco di tutte le icone disponibili

en: You can select your header type from here. After that, continue below to the next two tabs (Hero Slider and Header Image) and configure them.
it: Puoi selezionare il tipo di testata da qui. Dopodiché, continua sotto con le prossime due schede (Scorrimento della testata e Immagine della testata) e configurale.

en: You can use the following tags: {copyright}, {year}, {site_title}, {theme_author}
it: Puoi utilizzare i seguenti tag: {copyright}, {year}, {site_title}, {theme_author}

en: You might also like:
it: Ti potrebbe piacere anche:

en: Your account
it: Il tuo account

en: Your cart
it: Il tuo carrello

en: Your website is currently running the version 4. Click in the below button to update to version 5.
it: Al momento sul tuo sito web è in esecuzione la versione 4. Fai clic sul pulsante in basso per eseguire l'aggiornamento alla versione 5.

en: [aThemes Employees] Name
it: [aThemes Employees] Nome

en: [aThemes Employees] Position
it: [aThemes Employees] Posizione

en: [aThemes Portfolio] Term
it: [aThemes Portfolio] Termine

en: [aThemes Portfolio] Title
it: [aThemes Portfolio] Titolo

en: [aThemes Posts] See all button text
it: [aThemes Posts] Visualizza tutto il testo del pulsante

en: [aThemes Testimonials] Name
it: [aThemes Testimonials] Nome

en: [aThemes Testimonials] Position
it: [aThemes Testimonials] Posizione

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
it[0]: Un pensiero su &ldquo;%2$s&rdquo;
it[1]: %1$s pensieri su &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
it: j F Y

en: here.
it: qui.

en: or go to the Customizer
it: oppure vai alla sezione personalizza

[ctx: post author]
en: By %1$s %2$s
it: di %1$s %2$s

[ctx: post date]
en: Posted on %s
it: Pubblicato il %s

[ctx: post format archive title]
en: Asides
it: Digressioni

[ctx: post format archive title]
en: Chats
it: Chat

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
it: Gallerie

[ctx: post format archive title]
en: Images
it: Immagini

[ctx: post format archive title]
en: Links
it: Link

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
it: Citazioni

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
it: Stati

[ctx: post format archive title]
en: Videos
it: Video
