Themes - Sydney - en to ja_JP translation catalogue (636 entries)

en: More slider options are available in Sydney Pro
ja_JP: Sydney プロ版では、より多くのスライダー オプションを利用できます

en: Disable Google Fonts preconnect
ja_JP: Google フォントの事前接続を無効化

en: This option refers only to Google Fonts loaded by the theme, not by third-party plugins.
ja_JP: このオプションは、サードパーティのプラグインではなく、テーマによって読み込まれた Google フォントのみを参照します。

en: Click here to select where you want to display the slider
ja_JP: こちらをクリックして、スライダーを表示する位置を選択

en: Mobile behavior for the slider images
ja_JP: スライダー画像のモバイル動作

en: Use this if you want to show the same text on all slides.
ja_JP: すべてのスライドに同じテキストを表示する場合に使用。

en: Prevent the text from changing?
ja_JP: テキストが変更されないようにしますか ?

en: Slider settings
ja_JP: スライダー設定

en: Slider button
ja_JP: スライダーボタン

en: CPT: Taxonomy name
ja_JP: CPT: タクソノミー名

en: CPT: Term name
ja_JP: CPT: ターム名

en: CPT: Post name
ja_JP: CPT: 投稿名

en: Author name
ja_JP: 投稿者名

en: Tag name
ja_JP: タグ名

en: Category name
ja_JP: カテゴリー名

en: Page name
ja_JP: ページ名

en: Post name
ja_JP: 投稿名

en: Product name
ja_JP: 商品名

en: Stretched
ja_JP: 拡大

en: Narrow
ja_JP: 幅狭

en: Select your layout
ja_JP: レイアウトを選択

en: Text color (sticky)
ja_JP: 文字色(先頭に固定表示)

en: Transparent header
ja_JP: 透過ヘッダー

en: Narrow container width
ja_JP: 狭いコンテナ幅

en: Container width
ja_JP: コンテナ幅

en: Layouts
ja_JP: レイアウト

en: Singles
ja_JP: 個別

en: Save Conditions
ja_JP: 条件を保存

en: Add User Condition
ja_JP: ユーザー条件を追加

en: Add Display Condition
ja_JP: 表示する条件を追加

en: User Roles
ja_JP: 権限グループ

en: User Logged Out
ja_JP: ログアウト中

en: User Logged In
ja_JP: ログイン中

en: User Auth
ja_JP: ユーザー認証

en: Privacy Policy Page
ja_JP: プライバシーポリシーページ

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Other
ja_JP: その他

en: Custom Post Types
ja_JP: カスタム投稿タイプ

en: Specific
ja_JP: 専用

en: Product Tags
ja_JP: 商品タグ

en: Product Categories
ja_JP: 商品カテゴリー

en: Product Archives
ja_JP: 商品アーカイブ

en: Single Page
ja_JP: 個別ページ

en: Pages
ja_JP: ページ

en: Post Tags
ja_JP: タグ

en: Post Categories
ja_JP: カテゴリー

en: Post Archives
ja_JP: アーカイブ

en: Single Post
ja_JP: 個別投稿

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: Singulars
ja_JP: 個別投稿

en: Basic
ja_JP: 基本

en: Entire Site
ja_JP: サイト全体

en: Exclude
ja_JP: 除外

en: Include
ja_JP: 含む

en: Add/Edit Conditions
ja_JP: 条件の追加/編集

en: Widget titles color (deprecated)
ja_JP: ウィジェットのタイトル色 (非推奨)

en:  4. Priority email support is available for our premium users. You can upgrade
ja_JP:  4. プレミアムユーザーは優先メールサポートを利用できます。アップグレードできます

en:  3. You can receive free support on the community forums
ja_JP:  3. コミュニティフォーラムで無料のサポートを受けることができます

en:  2. All of our starter sites, both free and pro, can be previewed
ja_JP:  2. 無料版、プロ版ともスターターサイトはすべてプレビューできます

en: Build headers, footers etc. with Elementor.
ja_JP: Elementor でヘッダー、フッターなどを作成します。

en: Background color (sticky)
ja_JP: 背景色 (先頭に固定表示

en: Proceed to checkout
ja_JP: 購入手続きに進む

en: Built-in Wishlist, Product Swatch
ja_JP: 組み込まれたウィッシュリスト、製品見本

en: Extended WooCommerce Module
ja_JP: 拡張 WooCommerce モジュール

en: Extra features for WooCommerce
ja_JP: WooCommerce の追加機能

en: Extended WooCommerce
ja_JP: WooCommerce 拡張

en: Get Priority Support
ja_JP: 優先サポートを受ける

en: Load Google Fonts Locally?
ja_JP: Google フォントをローカルで読み込みますか ?

en: Floating quick links bar (contact, social etc.)
ja_JP: 追従クイックリンクバー (お問い合わせ、ソーシャルなど)

en: Quick Links Module
ja_JP: クイックリンクモジュール

en: Get direct support from our developers via email. We aim to answer all priority support requests within 24 hours.
ja_JP: メールで開発者から直接サポートを受けてください。すべての優先サポートリクエストに24時間以内に回答することを目指しています。

en: Upgrade to priority support
ja_JP: 優先サポートへアップグレード

en: Sticky and transparent menu
ja_JP: 固定された透過メニュー

en: Want more customization options?
ja_JP: もっと多くのカスタマイズオプションが必要ですか ?

en: More blog options are available in Sydney Pro
ja_JP: Sydney プロ版では、より多くのブログオプションを利用できます

en: More footer options are available in Sydney Pro
ja_JP: Sydney プロ版では、より多くのフッターオプションを利用できます

en: More header options are available in Sydney Pro
ja_JP: Sydney プロ版では、より多くのヘッダーオプションを利用できます

en: Learn More
ja_JP: もっと詳しく知る

en: Extra features for your footer
ja_JP: フッターの追加機能

en: Extended Footer Module
ja_JP: 拡張フッターモジュール

en: Breadcrumbs functionality.
ja_JP: パンくずリスト機能。

en: Breadcrumbs Module
ja_JP: パンくずリストモジュール

en: Extra features for your blog.
ja_JP: ブログの追加機能。

en: Extended Blog Module
ja_JP: 拡張ブログ モジュール

en: New features for your header area.
ja_JP: ヘッダーエリアの新機能。

en: Extended Header Module
ja_JP: 拡張ヘッダーモジュール

en: Templates Module
ja_JP: テンプレートモジュール

en: Documentation article
ja_JP: ドキュメント記事

en: Build templates
ja_JP: テンプレートを構築

en: Clear
ja_JP: クリア

en: This product is currently out of stock and unavailable.
ja_JP: こちらは現在在庫切れのため、ご利用いただけません。

note: translators: %s: quick view product title
en: Quick View
ja_JP: クイック表示

note: translators: %s: quick view product title
en: Quick view the %s product
ja_JP: %s 商品のクイック表示

en: Login/Register
ja_JP: ログイン/登録

en: My Account
ja_JP: マイアカウント

en: Large
ja_JP: 大

en: Medium
ja_JP: 中

en: Small
ja_JP: 小

en: Button color
ja_JP: ボタンの色

en: Button background color
ja_JP: ボタン背景色

en: Hide button icon
ja_JP: ボタンアイコンを非表示

en: Product prices color
ja_JP: 商品価格色

en: Product prices font size
ja_JP: 商品価格文字サイズ

en: Product title
ja_JP: 商品タイトル

en: Card background
ja_JP: カードの背景

en: Image radius
ja_JP: 画像の角丸

en: Display Coupon Form
ja_JP: クーポンフォームを表示

en: Cross Sell
ja_JP: クロスセル

en: Cart
ja_JP: カート

en: Badge text
ja_JP: バッジテキスト

en: Sale!
ja_JP: セール !

en: Border radius
ja_JP: 角丸の半径

en: Sale tag
ja_JP: 販売タグ

en: Elements spacing
ja_JP: 要素間隔

en: Short description
ja_JP: 簡単な説明

en: Category
ja_JP: カテゴリー

en: Price
ja_JP: 価格

en: Reviews
ja_JP: レビュー

en: Card elements
ja_JP: カード要素

en: Add to cart button
ja_JP: カートに追加ボタン

en: Product card
ja_JP: 商品カード

en: Display breadcrumbs
ja_JP: パンくずリストを表示

en: Results count
ja_JP: 結果数

en: Product sorting
ja_JP: 商品並べ替え

en: Page Description
ja_JP: ページの説明

en: Page title
ja_JP: ページタイトル

en: Page elements
ja_JP: ページ要素

en: No Sidebar
ja_JP: サイドバーなし

en: Layout type
ja_JP: レイアウトタイプ

en: Product price color
ja_JP: 商品価格色

en: Product price size
ja_JP: 商品価格サイズ

en: Product title color
ja_JP: 商品タイトル色

en: Product title size
ja_JP: 投稿タイトルサイズ

en: Related products
ja_JP: 関連商品

en: Upsell products
ja_JP: アップセル製品

en: Product tabs
ja_JP: 商品タブ

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: Ratings
ja_JP: 評価

en: SKU
ja_JP: 商品コード

en: Breadcrumbs
ja_JP: パンくずリスト

en: Gallery columns
ja_JP: ギャラリーの列数

en: Requires page refresh after saving
ja_JP: 保存後にページの再読み込みが必要です

en: Gallery thumbnail slider
ja_JP: サムネイルスライダーギャラリー

en: Product Image
ja_JP: 商品画像

en: Menu Items Font size
ja_JP: メニュー項目の文字サイズ

en: Enable top-level menu items typography options
ja_JP: トップレベル メニュー項目のタイポグラフィオプションを有効にする

en: Top-level menu items
ja_JP: トップレベルメニュー項目

en: Placeholder color
ja_JP: プレースホルダー色

en: Form fields
ja_JP: フォームのフィールド

en: Content links hover
ja_JP: コンテンツリンクのホバー

en: Content links
ja_JP: コンテンツリンク

en: Links
ja_JP: リンク

en: Sydney page options
ja_JP: Sydney ページオプション

en: Body
ja_JP: 本文

en: Heading 6
ja_JP: 見出し6 (h6)

en: Heading 5
ja_JP: 見出し5 (h5)

en: Heading 4
ja_JP: 見出し4 (h4)

en: Heading 3
ja_JP: 見出し3 (h3)

en: Heading 2
ja_JP: 見出し2 (h2)

en: Heading 1
ja_JP: 見出し1 (h1)

en: Text decoration
ja_JP: テキストの装飾

en: Letter spacing
ja_JP: 文字間

en: Line height
ja_JP: 行間

en: Oblique
ja_JP: 斜体

en: Italic
ja_JP: イタリック

en: Font style
ja_JP: 文字スタイル

en: Headings
ja_JP: 見出し

en: Typography
ja_JP: タイポグラフィ

en: Site description font size
ja_JP: サイト説明文字サイズ

en: Site title font size
ja_JP: サイトタイトル文字サイズ

en: Enable preloader
ja_JP: 事前読み込みを有効化

en: Continue to use the old header
ja_JP: 古いヘッダーを引き続き使用

en: Note 4: Please take a full backup of your website before upgrading.
ja_JP: 注4: アップグレードする前に、サイトの完全なバックアップを取ってください。

en: Note 1: this upgrade is optional, there is no need to do it if you are happy with your current header.
ja_JP: 注1: このアップグレードはオプションです。現在のヘッダーでよい場合は、アップグレードの必要はありません。

en: 0 comments
ja_JP: 0件のコメント

en: Search
ja_JP: 検索

en: Layout 5
ja_JP: レイアウト5

en: Layout 4
ja_JP: レイアウト4

en: Layout 3
ja_JP: レイアウト3

en: Submenu color
ja_JP: サブメニュー色

en: Submenu background
ja_JP: サブメニュー背景

en: Phone number
ja_JP: 電話番号

en: Email address
ja_JP: メールアドレス

en: Cart &amp; account icons
ja_JP: カート &amp; アカウントのアイコン

en: Always sticky
ja_JP: 常に固定表示

en: Sticky header type
ja_JP: 固定ヘッダータイプ

en: Enable sticky header
ja_JP: 固定ヘッダーを有効化

en: Menu position
ja_JP: メニューの位置

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Main header
ja_JP: メインヘッダー

en: Site description color
ja_JP: サイト説明の色

en: Site title color
ja_JP: サイトタイトルの色

en: Logo height
ja_JP: ロゴの高さ

en: Separator color
ja_JP: 区切りの色

en: Separator size
ja_JP: 区切りサイズ

en: Menu icon
ja_JP: メニューアイコン

en: Layout 2
ja_JP: レイアウト2

en: Layout 1
ja_JP: レイアウト1

en: Mobile header
ja_JP: モバイルヘッダー

en: Hero Slider
ja_JP: ヒーロースライダー

en: Hero area
ja_JP: ヒーローエリア

en: Click me
ja_JP: こちらをクリック

en: Show author avatar
ja_JP: 投稿者アバターを表示

en: Below excerpt
ja_JP: 抜粋の下

en: Read more link
ja_JP: 「続きを読む」リンク

en: Show excerpt
ja_JP: 抜粋を表示

en: Image size
ja_JP: 画像サイズ

en: Related posts
ja_JP: 関連記事

en: Author box
ja_JP: 投稿者ボックス

en: Icon size
ja_JP: アイコンサイズ

en: Background hover color
ja_JP: ホバー時の背景色

en: Icon hover color
ja_JP: ホバー時のアイコンの色

en: Icon color
ja_JP: アイコンの色

en: Position
ja_JP: 配置

en: Button radius
ja_JP: ボタンの丸み

en: Icon 4
ja_JP: アイコン4

en: Icon 3
ja_JP: アイコン3

en: Icon 2
ja_JP: アイコン２

en: Icon 1
ja_JP: アイコン1

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Back to top
ja_JP: トップへ戻る

en: Text + Icon
ja_JP: テキスト + アイコン

en: Icon
ja_JP: アイコン

en: Enable scroll to top
ja_JP: トップへスクロールを有効化

en: Scroll to top
ja_JP: トップへスクロール

en: Links color (hover)
ja_JP: リンクの色 (ホバー)

en: Links color
ja_JP: リンクの色

en: Widget area 4
ja_JP: ウィジェットエリア4

en: Widget area 3
ja_JP: ウィジェットエリア3

en: Widget area 2
ja_JP: ウィジェットエリア2

en: Widget area 1
ja_JP: ウィジェットエリア1

en: Bottom
ja_JP: 下

en: Middle
ja_JP: 中央

en: Top
ja_JP: トップ

en: 4 columns
ja_JP: 4カラム

en: 3 columns
ja_JP: 3カラム

en: 2 columns
ja_JP: 2カラム

en: 1 column
ja_JP: 1カラム

en: Disabled
ja_JP: 停止中

en: Footer widgets
ja_JP: フッターウィジェット

en: Add
ja_JP: 追加

en: Update to v5
ja_JP: v5にアップデート

en: Important:
ja_JP: 重要:

en: Multiple blog layouts
ja_JP: 複数のブログレイアウト

en: Join Our Community
ja_JP: コミュニティーに参加

en: Enable Schema markup
ja_JP: スキーママークアップを有効化

en: See the Changelog
ja_JP: 変更履歴を表示

en: Changelog
ja_JP: 変更履歴

en: Suggest an Idea
ja_JP: アイディアを提案

en: Submit a Review
ja_JP: レビューを投稿

en: Review
ja_JP: レビュー

en: Join Now
ja_JP: 今すぐ参加

en: Community
ja_JP: コミュニティ

en: pro
ja_JP: 有料版

en: Get Support
ja_JP: サポートを受ける

en: Need help? We're here for you!
ja_JP: ヘルプが必要ですか？私たちが助けになります。

en: Priority Status
ja_JP: 優先ステータス

en: Starter Sites
ja_JP: スターターサイト

en: Hello,
ja_JP: こんにちは、

en: Customize
ja_JP: カスタマイズ

en: Theme Dashboard
ja_JP: テーマダッシュボード

en: Upgrade to Pro
ja_JP: プロ版にアップグレード

en: Performance
ja_JP: パフォーマンス

en: Free vs PRO
ja_JP: 無料版と有料版

en: Google Maps
ja_JP: Google マップ

en: Extra Widget Area
ja_JP: 追加ウィジェットエリア

en: Buttons
ja_JP: ボタン

en: Single Product
ja_JP: 個別商品

en: Footer Credits
ja_JP: フッターのクレジット

en: Blog Options
ja_JP: ブログ設定

en: Font Options
ja_JP: フォント設定

en: Color Options
ja_JP: 色設定

en: Header Options
ja_JP: ヘッダー設定

en: Theme Features
ja_JP: テーマ機能

en: Differences between Sydney and Sydney Pro
ja_JP: Sydney と Sydney Pro の違い

en: I already did
ja_JP: すでにしました

en: Maybe later
ja_JP: 後で確認

en: Sure
ja_JP: もちろんです

en: Lesson title
ja_JP: レッスンタイトル

en: Course title
ja_JP: コースのタイトル

en: Single course
ja_JP: 個別講座

en: Styling
ja_JP: スタイリング

en: Sidebar right
ja_JP: サイドバー右

en: Sidebar left
ja_JP: サイドバー左

en: Sidebar layout
ja_JP: サイドバーレイアウト

en: Course catalog columns
ja_JP: コースカタログのカラム

en: Single products
ja_JP: 個別商品

en: Custom HTML
ja_JP: カスタム HTML

en: Button font size
ja_JP: ボタンのフォントサイズ

en: Top/bottom button padding
ja_JP: 上下のボタン余白

en: Button text
ja_JP: ボタンのテキスト

en: Get in touch
ja_JP: お問い合わせください

en: Button link
ja_JP: ボタンリンク

en: Button
ja_JP: ボタン

en: Nothing
ja_JP: なし

en: Header custom item
ja_JP: ヘッダーのカスタム項目

en: Contained
ja_JP: 含まれる

en: Menu layout
ja_JP: メニューの配置

en: [aThemes Posts] See all button text
ja_JP: [aThemes Posts] すべてのボタンテキストを表示

en: [aThemes Testimonials] Testimonial
ja_JP: [aThemes Testimonials] お客様の声

en: [aThemes Testimonials] Position
ja_JP: [aThemes Testimonials] 配置

en: [aThemes Testimonials] Name
ja_JP: [aThemes Testimonials] 名前

en: [aThemes Employees] Link
ja_JP: [aThemes Employees] リンク

en: [aThemes Employees] Position
ja_JP: [aThemes Employees] 配置

en: [aThemes Employees] Name
ja_JP: [aThemes Employees] 名前

en: [aThemes Portfolio] Link
ja_JP: [aThemes Portfolio] リンク

en: [aThemes Portfolio] Term
ja_JP: [aThemes Portfolio] ターム

en: [aThemes Portfolio] Title
ja_JP: [aThemes Portfolio] タイトル

en: Font weight
ja_JP: フォントウエイト

en: See the changelog
ja_JP: 変更履歴を表示

en: Submit a review here
ja_JP: ここでレビューを投稿

en: View Sydney Pro
ja_JP: Sydney Pro を表示

en: Font options
ja_JP: フォント設定

en: Header options
ja_JP: ヘッダー設定

en: Styling with the Customizer
ja_JP: カスタマイザーを使ったスタイル調整

en: Install recommended plugins
ja_JP: 推奨プラグインをインストール

en: Activating
ja_JP: 有効化中

en: Jetpack Portfolio
ja_JP: Jetpack ポートフォリオ

en: Deactivate
ja_JP: 無効化

en: Modern
ja_JP: モダン

en: Read more
ja_JP: 続きを読む

en: or go to the Customizer
ja_JP: またはカスタマイザーへ移動

en: Click the pencil icon to change this text
ja_JP: えんぴつアイコンをクリックしてテキストを変更

note: Template Name of the theme
en: No sidebar
ja_JP: サイドバーなし

note: Template Name of the theme
en: Page builder ready
ja_JP: ページビルダー対応

en: Classic (alternative)
ja_JP: クラッシック (代替)

en: Buy Sydney Pro
ja_JP: Sydney Pro を購入

en: Priority support
ja_JP: 優先サポート

en: 5 Extra Page Templates (Contact, Featured Header - Default, Featured Header - Wide, No Header - Default, No Header - Wide)
ja_JP: 5つの拡張ページテンプレート (お問い合わせ、カスタムヘッダー - 通常, カスタムヘッダー - ワイド、ヘッダー非表示 - 通常、ヘッダー非表示 - ワイド)

en: WooCommerce compatible
ja_JP: WooCommerce 互換

en: Single Post/Page Options
ja_JP: 投稿ページ、固定ページオプション

en: Header support for shortcodes
ja_JP: ヘッダーのショートコード対応

en: Header support for Crelly Slider
ja_JP: ヘッダーの Crelly Slider 対応

en: Extra Customizer Options (Front Page Section Titles, Single Employees, Single Projects, Header Contact Info, Buttons)
ja_JP: 拡張カスタマイズ (フロントページ構成ブロック、単一ユーザー、単一プロジェクト、 ヘッダーお問い合わせ情報、ボタン)

en: Extra widgets (timeline, latest news in carousel, pricing tables, a new employees widget and a new contact widget)
ja_JP: 拡張ウィジェット (タイムライン、最近の投稿のカルーセル、価格表、新しいユーザーのウィジェット、新しいお問い合わせのウィジェット)

en: Footer Credits option
ja_JP: フッタークレジット設定

en: Background image support
ja_JP: 背景画像対応

en: Widgetized footer
ja_JP: ウィジェット化済みのフッター

en: Color options
ja_JP: カラーオプション

en: Polylang integration
ja_JP: Polylang 連携

en: Translation ready
ja_JP: 翻訳対応

en: Front Page Blocks
ja_JP: フロントページ構成ブロック

en: Slider, image or video header
ja_JP: スライダー、画像または動画ヘッダー

en: Social Icons
ja_JP: ソーシャルアイコン

en: Parallax backgrounds
ja_JP: 背景パララックス

en: Access to all Google Fonts
ja_JP: Google フォント

en: Feature
ja_JP: おすすめ

en: See the Documentation
ja_JP: ドキュメントを見る

en: Our documentation can help you learn how to use the theme and also provides you with premade code snippets and answers to FAQs.
ja_JP: ドキュメントは、テーマの使い方を学ぶのに役立ち、コードスニペットや FAQ への回答を提供します。

en: Visit the forums
ja_JP: フォーラムを見る

en: Need help? Go ahead and visit our support forums and we'll be happy to assist you with any theme related questions you might have
ja_JP: ヘルプが必要ですか ? ぜひ、サポートフォーラムにアクセスしてください。テーマに関する質問をお待ちしています。

en: Visit our forums
ja_JP: フォーラムを見る

en: Go to the automatic importer
ja_JP: 自動インポーターを見る

en: Install and activate
ja_JP: インストールと有効化

en: Free vs Pro
ja_JP: 無料版とプロ版の違い

en: Getting started
ja_JP: はじめてみよう

en: Sydney is now installed and ready to go. To help you with the next step, we've gathered together on this page all the resources you might need. We hope you enjoy using Sydney.
ja_JP: Sydney はインストールされ、準備が整いました。次のステップをお手伝いするために、このページに必要なすべてのリソースをまとめました。Sydney をお楽しみください。

en: Hello, %s,
ja_JP: %s さんこんにちは。

en: Responsive
ja_JP: レスポンシブデザイン

en: Full screen
ja_JP: フルスクリーン

en: Text before the play button (only for lightbox mode):
ja_JP: 再生ボタンの前テキスト (lightbox 使用時) :

en: Normal
ja_JP: 通常

en: Video mode:
ja_JP: 動画モード:

en: Mobile menu button
ja_JP: モバイルメニューボタン

en: Menu items hover
ja_JP: メニューアイテムのホバー

en: Video
ja_JP: 動画

en: Add a value in the field to change the top/bottom row padding, otherwise 100px will be applied by default
ja_JP: 列の上下パディングを変更するにはフィールドに値を追加してください。空の場合はデフォルトで 100px が適用されます

en: Excerpt
ja_JP: 抜粋

en: Full content
ja_JP: 全コンテンツ

en: Content to display:
ja_JP: 表示するコンテンツ:

en: Get Sydney Pro
ja_JP: Sydney Pro を入手

en: This applies to all headings in the widget, except the widget title
ja_JP: ウィジェットタイトル以外のウィジェット内の見出しすべてに適用されます。

en: Headings color
ja_JP: 見出しの色

en: Widget title color
ja_JP: ウィジェットのタイトルの色

en: This setting depends on the content, it may or may not work
ja_JP: この設定はコンテンツに依存しますので、動作しない場合もあるかもしれません

en: Right
ja_JP: 右

en: Center
ja_JP: 中央

en: Left
ja_JP: 左

en: Content alignment
ja_JP: コンテンツの配置

en: Overlay color
ja_JP: オーバーレイの色

en: Disable row overlay?
ja_JP: オーバーレイ効果を無効にする

en: Header
ja_JP: ヘッダー

en: Show project title?
ja_JP: プロジェクトのタイトルを表示します。

en: "Show all" text:
ja_JP: 「すべて表示」テキスト:

en: Show navigation filter? (Category slugs must be specified).
ja_JP: ナビゲーションフィルターを表示する (カテゴリースラッグの入力が必要です) 。

en: Enter the slugs (comma separated) for your categories or leave empty to show all projects.
ja_JP: カテゴリースラッグを入力します (カンマ区切り) 空欄で、すべてのプロジェクトを表示します。

en: Number of projects to show (-1 shows all of them):
ja_JP: 表示するプロジェクト数 (-1ですべて表示):

en: Show all
ja_JP: すべて表示

en: Sydney FP: Portfolio
ja_JP: シドニーフロントページ: ポートフォリオ

en: Display your projects in a grid.
ja_JP: プロジェクトをグリッドで表示します。

en: Page wrapper - bottom padding
ja_JP: ページ全体の下の余白

en: Open clients links in a new tab?
ja_JP: お客様へのリンクを新しいウィンドウで開く。

en: Bottom padding for the page wrapper (the space between the page content and the footer)
ja_JP: ページ全体下部の余白 (ページコンテンツとフッターの間の余白)

en: Top padding for the page wrapper (the space between the header and the page title)
ja_JP: ページ全体上部の余白 (ヘッダーとページタイトルの間の余白)

en: Page wrapper - top padding
ja_JP: ページ全体の上の余白

en: Autoplay time [ms]
ja_JP: 自動再生時間[ミリ秒]

en: Support
ja_JP: サポート

en: Documentation
ja_JP: ドキュメンテーション

en: Sydney Info
ja_JP: 「シドニー」の情報

note: Template Name of the theme
en: Full width
ja_JP: 全幅

note: Template Name of the theme
en: Front Page
ja_JP: フロントページ

en: Paste the URL of the video (only from a network that supports oEmbed, like Youtube, Vimeo etc.):
ja_JP: ビデオの URL を貼り付けます (Youtube, Vimeo など、オンライン上の oEmbed 対応 URL に限る):

en: Sydney: Video
ja_JP: シドニー: 動画

en: Display a video from Youtube, Vimeo etc.
ja_JP: Youtube、Vimeo などのビデオを表示します。

en: See all our testimonials
ja_JP: お客様の声をすべて見る

en: Enter the slug for your category or leave empty to show all testimonials.
ja_JP: カテゴリーのスラッグを入力するか、空白にしてすべてのカテゴリーの投稿を表示します。

en: The text for the button [Defaults to <em>See all our testimonials</em> if left empty]
ja_JP: ボタンのテキスト [空欄で、「お客様の声をすべて見る」と表示します]

en: The URL for your button [In case you want a button below your testimonials block]
ja_JP: ボタンの URL [お客様の声ブロックの下にボタンを設置する場合]

en: Number of testimonials to show (-1 shows all of them):
ja_JP: 表示するお客様の声の数 (-1ですべて表示):

en: In order to display this widget, you must first add some testimonials from your admin area.
ja_JP: このウィジェットを表示するには、先に管理画面からお客様の声を1つ以上追加してください。

en: Sydney FP: Testimonials
ja_JP: シドニーフロントページ: お客様の声

en: Display your testimonials in a slider.
ja_JP: スライダーでのお客様の声を表示します。

en: &mdash; Select &mdash;
ja_JP: &mdash; 選択 &mdash;

en: Select your social menu:
ja_JP: ソーシャルメニューを選択:

en: In order to display your social icons in a widget, all you need to do is go to <strong>Appearance > Menus</strong> and create a menu containing links to your social profiles, then assign that menu here. Supported networks: Facebook, Twitter, Google Plus, Instagram, Dribble, Vimeo, Linkedin, Youtube, Flickr, Pinterest, Tumblr, Foursquare, Behance.
ja_JP: ウィジェットに SNS アイコンを入力するには、<strong>「外観」>「メニュー」</strong>で SNS プロフィールのリンクを含むメニューを作成し、ここにメニューを登録します。対応するネットワーク: Facebook, Twitter, Google Plus, Instagram, Dribble, Vimeo, Linkedin, Youtube, Flickr, Pinterest, Tumblr, Foursquare, Behance.

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
ja_JP: メニューはまだ作成されていません。<a href="%s">作成する</a>。

en: Sydney FP: Social Profile
ja_JP: シドニーフロントページ: ソーシャルプロフィール

en: Display your social profile on your front page
ja_JP: フロントページにソーシャルプロフィールを表示

en: Fourth skill value
ja_JP: 4つ目のスキル値

en: Fourth skill name
ja_JP: 4つ目のスキル名

en: Third skill value
ja_JP: 3つ目のスキル値

en: Third skill name
ja_JP: 3つ目のスキル名

en: Second skill value
ja_JP: 2つ目のスキル値

en: Second skill name
ja_JP: 1つ目のスキル名

en: First skill value
ja_JP: 1つ目のスキル値

en: First skill name
ja_JP: 1つ目のスキル名

en: Sydney FP: Skills
ja_JP: シドニーフロントページ: スキル

en: Show your visitors some of your skills.
ja_JP: あなたのスキルを訪問者に紹介します。

en: Number of columns:
ja_JP: 列の数:

en: Sydney FP: Services type B
ja_JP: シドニーフロントページ: サービスタイプB

en: See all our services
ja_JP: サービスをすべて見る

en: Display services in two columns instead of three?
ja_JP: サービスを3列ではなく2列で表示する。

en: Enter the slug for your category or leave empty to show all services.
ja_JP: カテゴリーのスラッグを入力するか、空白にしてすべてのサービスを表示します。

en: The text for the button [Defaults to <em>See all our services</em> if left empty]
ja_JP: ボタンのテキスト [空欄で、「サービスをすべて見る」と表示します]

en: The URL for your button [In case you want a button below your services block]
ja_JP: ボタンの URL [サービスブロックの下にボタンを設置する場合]

en: Number of services to show (-1 shows all of them):
ja_JP: 表示するサービス数 (-1ですべて表示):

en: In order to display this widget, you must first add some services from your admin area.
ja_JP: このウィジェットを表示するには、先に管理画面からサービスを1つ以上追加してください。

en: Sydney FP: Services Type A
ja_JP: シドニーフロントページ: サービスタイプA

en: Show what services you are able to provide.
ja_JP: どのようなサービスを提供しているか表示します。

en: Call to action button text:
ja_JP: 行動喚起ボタンのテキスト:

en: Call to action button URL:
ja_JP: 行動喚起ボタンの URL:

en: Add your list items here. One item per row, start each row with <strong>^</strong>. Example: <strong>^ list item </strong>
ja_JP: ここからリスト項目を追加します。一行につき一項目、各行を <strong>^</strong> で始めます。例: <strong>^ リスト項目 </strong>

en: Add a bit of text here. It will be displayed.
ja_JP: テキストを少し追加。表示されます。

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: Sydney FP: List
ja_JP: シドニーフロントページ: リスト

en: A simple list widget
ja_JP: シンプルリストウィジェット

en: See all our news
ja_JP: ニュースをすべて見る

en: Add the text for the button here if you want to change the default <em>See all our news</em>
ja_JP: ボタンのテキストを、標準の「ニュースをすべて見る」から変更したい場合はここに追加します。

en: Enter the slug for your category or leave empty to show posts from all categories.
ja_JP: カテゴリーのスラッグを入力するか、空白にしてすべてのカテゴリーの投稿を表示します。

en: Sydney FP: Latest News
ja_JP: シドニーフロントページ: 最新ニュース

en: Show the latest news from your blog.
ja_JP: ブログの最新ニュースを表示します。

en: Fourth fact icon
ja_JP: 4つ目のデータ用アイコン

en: Fourth fact value
ja_JP: 4つ目のデータ内容

en: Fourth fact name
ja_JP: 4つ目のデータ名

en: Third fact icon
ja_JP: 3つ目のデータ用アイコン

en: Third fact value
ja_JP: 3つ目のデータ内容

en: Third fact name
ja_JP: 3つ目のデータ名

en: Second fact icon
ja_JP: 2つ目のデータ用アイコン

en: Second fact value
ja_JP: 2つ目のデータ内容

en: Second fact name
ja_JP: 2つ目のデータ名

en: First fact icon
ja_JP: 1つ目のデータ用アイコン

en: First fact value
ja_JP: 1つ目のデータ内容

en: First fact name
ja_JP: 1つ目のデータ名

en: Usage example: <strong>fa-android</strong>
ja_JP: 使用例: <strong>fa-android</strong>

en: here.
ja_JP: こちらから。

en: You can find a list of the available icons
ja_JP: 利用可能なアイコンを探しましょう。

en: Sydney FP: Facts
ja_JP: シドニーフロントページ: データ

en: Show your visitors some facts about your company.
ja_JP: 会社にまつわるデータを訪問者に紹介します。

en: See all our employees
ja_JP: メンバーをすべて見る

en: Center the employees? (use only if you have 1 or 2 employees)
ja_JP: メンバーを中央揃えにする (1~2名の場合に使用します)

en: Enter the slug for your category or leave empty to show all employees.
ja_JP: カテゴリーのスラッグを入力するか、空白にしてすべてのメンバー表示します。

en: The text for the button [Defaults to <em>See all our employees</em> if left empty]
ja_JP: ボタンのテキスト [空欄で、「メンバーをすべて見る」と表示します]

en: Enter an URL here if you want to section to link somewhere.
ja_JP: セクションからリンクさせたい URL を入力します。

en: Number of employees to show (-1 shows all of them):
ja_JP: 表示するメンバー数 (-1ですべて表示):

en: In order to display this widget, you must first add some employees from the dashboard. Add as many as you want and the theme will automatically display them all.
ja_JP: このウィジェットを表示するには、管理画面からメンバーを1人以上登録します。必要なだけ追加すると、テーマが自動的に全員表示します。

en: Sydney FP: Employees
ja_JP: シドニーフロントページ: メンバー

en: Display your team members in a stylish way.
ja_JP: チームメンバーをおしゃれに表示します。

en: See all our clients
ja_JP: お客様をすべて見る

en: Enter the slug for your category or leave empty to show all clients.
ja_JP: カテゴリーのスラッグを入力するか、空白にしてすべてのお客様を表示します。

en: The text for the button [Defaults to <em>See all our clients</em> if left empty]
ja_JP: ボタンのテキスト [空欄で、「お客様をすべて見る」と表示します]

en: The URL for your button [In case you want a button below your clients block]
ja_JP: ボタンの URL [お客様ブロックの下にボタンを設置する場合]

en: Number of clients to show (-1 shows all of them):
ja_JP: 表示するお客様の数 (-1 ですべて表示):

en: In order to display this widget, you must first add some clients from your admin area. Set your client logos as featured images.
ja_JP: このウィジェットを表示するには、先に管理画面からお客様を1つ以上登録してください。ロゴをアイキャッチ画像として設定してください。

en: Sydney FP: Clients
ja_JP: シドニーフロントページ: 取引先

en: Display your clients list.
ja_JP: お客様リストを表示。

en: Display the button inline with the text?
ja_JP: ボタンとテキストを1行で表示。

en: Title for the button
ja_JP: ボタンのタイトル

en: Link for the button
ja_JP: ボタンのリンク

en: Enter your call to action.
ja_JP: 行動喚起を入力します。

en: Sydney FP: Call to action
ja_JP: シドニーフロントページ: 行動喚起

en: Display a call to action block.
ja_JP: 行動喚起ブロックを表示。

en: Enter your email address
ja_JP: メールアドレスを入力

en: Enter your phone number
ja_JP: 電話番号を入力

en: Enter your address
ja_JP: 住所を入力してください

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Sydney: Contact info
ja_JP: シドニー: 連絡先情報

en: Display your contact info
ja_JP: 連絡先情報を表示

en: Search Results for: %s
ja_JP: 「%s」の検索結果

en: Activate
ja_JP: 有効化

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Archives
ja_JP: アーカイブ

en: Archives: %s
ja_JP: アーカイブ: %s

[ctx: post format archive title]
en: Chats
ja_JP: チャット

[ctx: post format archive title]
en: Audio
ja_JP: 音声

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
ja_JP: ステータス

[ctx: post format archive title]
en: Links
ja_JP: リンク

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
ja_JP: 引用

[ctx: post format archive title]
en: Videos
ja_JP: 動画

[ctx: post format archive title]
en: Images
ja_JP: 画像

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
ja_JP: ギャラリー

[ctx: post format archive title]
en: Asides
ja_JP: アサイド

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
ja_JP: Y年n月j日

en: Day: %s
ja_JP: 日: %s

[ctx: monthly archives date format]
en: F Y
ja_JP: Y年n月

en: Month: %s
ja_JP: 月別: %s

[ctx: yearly archives date format]
en: Y
ja_JP: Y年

en: Year: %s
ja_JP: 年: %s

en: Author: %s
ja_JP: 投稿者: %s

en: Tag: %s
ja_JP: タグ: %s

en: Category: %s
ja_JP: カテゴリー: %s

note: translators: used between list items, there is a space after the comma
en: ,
ja_JP: 、

en: % comments
ja_JP: %件のコメント

en: 1 comment
ja_JP: 1件のコメント

[ctx: post date]
note: translators: %s: post date.
en: Posted on %s
ja_JP: 投稿日: %s

en: Post navigation
ja_JP: 投稿ナビゲーション

en: Newer posts
ja_JP: 新しい投稿

en: Older posts
ja_JP: 過去の投稿

en: Posts navigation
ja_JP: 投稿ナビゲーション

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Here you can select a top/bottom row padding for screen sizes < 1024px
ja_JP: 画面サイズが 1024px 以下の場合の、行の上下余白を選択

en: Mobile padding
ja_JP: モバイルの余白

en: Background image of the row.
ja_JP: 行の背景画像

en: Background Image
ja_JP: 背景画像

en: Color of the row.
ja_JP: 行の文字色

en: Color
ja_JP: 色

en: Background color
ja_JP: 背景色

en: This may or may not work. It depends on the widget styles.
ja_JP: 適用されるかどうかは、ウィジェットスタイルに依存します。

en: Center align the content?
ja_JP: 内容を中央揃えにする

en: Top/bottom padding
ja_JP: 上下の余白

en: Bottom Border Color
ja_JP: 下のボーダー色

en: Sydney Theme Widgets
ja_JP: シドニーテーマウィジェット

en: Nothing (only menu)
ja_JP: なし (メニューのみ)

en:  1. Documentation for Sydney can be found
ja_JP:  1. 「Sydney」のマニュアルはこちら

en: Theme info
ja_JP: テーマ情報

en: Sidebar color
ja_JP: サイドバーの文字色

en: Sidebar background
ja_JP: サイドバーの背景

en: Body text
ja_JP: 全体のテキスト

en: Sub-menu background
ja_JP: サブメニュー背景

en: Sub-menu items
ja_JP: サブメニュー項目

en: Top level menu items
ja_JP: 最上位のメニュー項目

en: Menu background
ja_JP: メニュー背景

en: Primary color
ja_JP: メインカラー

en: Site description
ja_JP: サイト説明文

en: Site title
ja_JP: サイトタイトル

en: Font family
ja_JP: フォント

en: Four
ja_JP: 4

en: Three
ja_JP: 3

en: Two
ja_JP: 2

en: One
ja_JP: 1

en: Footer widget areas
ja_JP: フッターウィジェットエリア

en: Footer
ja_JP: フッター

en: Featured image
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Meta
ja_JP: メタ情報

en: Excerpt length
ja_JP: 抜粋の長さ

en: Masonry (grid style)
ja_JP: レンガ積み (グリッドスタイル)

en: Full width (no sidebar)
ja_JP: 全幅 (サイドバーなし)

en: Classic
ja_JP: クラシック

en: Blog layout
ja_JP: ブログレイアウト

en: Layout
ja_JP: レイアウト

en: Blog options
ja_JP: ブログ設定

en: Upload your logo
ja_JP: ロゴをアップロード

en: Disable the overlay?
ja_JP: オーバーレイを無効化する。

en: Header height [default: 300px]
ja_JP: ヘッダーの高さ [既定: 300 px]

en: Contain
ja_JP: 含む

en: Cover
ja_JP: カバー

en: Header background size
ja_JP: ヘッダーの背景サイズ

en: Centered (menu and site logo)
ja_JP: 中央揃え (メニューとサイトロゴ)

en: Inline
ja_JP: インライン

en: Static
ja_JP: 静的

en: Sticky
ja_JP: 先頭に固定表示

en: Sticky menu
ja_JP: メニューの固定

en: Menu style
ja_JP: メニュースタイル

en: Text for your call to action button
ja_JP: 行動喚起ボタンのテキスト

en: Click to begin
ja_JP: クリックしてはじめる

en: URL for your call to action button
ja_JP: 行動喚起ボタンの URL

en: Subtitle for the fifth slide
ja_JP: 第5スライドのサブタイトル

en: Title for the fifth slide
ja_JP: 第5スライドのタイトル

en: Upload your fifth image for the slider
ja_JP: 第5スライダーの画像をアップロード

en: Fifth slide
ja_JP: 第5スライド

en: Subtitle for the fourth slide
ja_JP: 第4スライドのサブタイトル

en: Title for the fourth slide
ja_JP: 第4スライドのタイトル

en: Upload your fourth image for the slider
ja_JP: 第4スライダーの画像をアップロード

en: Fourth slide
ja_JP: 第4スライド

en: Subtitle for the third slide
ja_JP: 第3スライドのサブタイトル

en: Title for the third slide
ja_JP: 第3スライドのタイトル

en: Upload your third image for the slider
ja_JP: 第3スライダーの画像をアップロード

en: Third slide
ja_JP: 第3スライド

en: Subtitle for the second slide
ja_JP: 第3スライドのサブタイトル

en: Title for the second slide
ja_JP: 第2スライドのタイトル

en: Upload your second image for the slider
ja_JP: 第2スライダーの画像をアップロード

en: Second slide
ja_JP: 第2スライド

en: Subtitle for the first slide
ja_JP: 第1スライドのサブタイトル

en: Title for the first slide
ja_JP: 第1スライドのタイトル

en: Welcome to Sydney
ja_JP: Sydney へようこそ

en: Upload your first image for the slider
ja_JP: 第1スライダーの画像をアップロード

en: First slide
ja_JP: 第1スライド

en: Slider speed in miliseconds. Use 0 to disable [default: 4000]
ja_JP: ミリ秒単位でスライダー速度を設定します。0 で無効にします [デフォルト：4000]

en: Slider speed
ja_JP: スライダーのスピード

en: Select the hero type for all pages except the front page
ja_JP: フロントページを除くすべてのページで、ヒーローの種類を選択します

en: Site header type
ja_JP: サイトヘッダーの種類

en: No header (only menu)
ja_JP: ヘッダーなし (メニューのみ)

en: Image
ja_JP: 画像

en: Full screen slider
ja_JP: 全画面スライダー

en: Select the header type for your front page
ja_JP: フロントページのヘッダーの種類を選択します

en: Front page header type
ja_JP: フロントページのヘッダー種類

en: You can select your header type from here. After that, continue below to the next two tabs (Hero Slider and Header Image) and configure them.
ja_JP: ここからヘッダーの種類を選択することができます。その後、次の2つのタブ (Hero Slider と Header Image) に進み、設定を行ってください。

en: General
ja_JP: 一般

en: Skip to content
ja_JP: コンテンツへスキップ

en: Create your menu here
ja_JP: メニューを作成

en: Footer
ja_JP: フッター

en: Sidebar
ja_JP: サイドバー

en: Primary Menu
ja_JP: メインメニュー

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Pages:
ja_JP: 固定ページ:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ja_JP: お探しのコンテンツを見つけられませんでした。検索をお試しください。

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ja_JP: 検索キーワードに一致するものが見つかりませんでした。 別のキーワードで試してみてください。

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ja_JP: 最初の投稿を公開する準備はできましたか ? <a href="%1$s">ここから始めましょう</a>。

en: Nothing Found
ja_JP: 何も見つかりませんでした

en: Comments are closed.
ja_JP: コメントは受け付けていません。

en: Newer Comments &rarr;
ja_JP: 新しいコメント &rarr;

en: &larr; Older Comments
ja_JP: &larr; 過去のコメント

en: Comment navigation
ja_JP: コメントナビゲーション

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja_JP[0]: &ldquo;%2$s&rdquo; への%1$s件のフィードバック

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
ja_JP: ここには何も見つかりませんでした。以下のリンクまたは検索をお試しください。

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ja_JP: お探しのページが見つかりません。
