Themes - Sydney - en to nl translation catalogue (778 entries)

note: Description of the theme
en: Sydney is a powerful business theme that provides a fast way for companies or freelancers to create an awesome online presence. As well as being fully compatible with Elementor, Sydney brings plenty of customization possibilities like access to all Google Fonts, full color control, layout control, logo upload, full screen slider, header image, sticky navigation and much more. Also, Sydney provides all the construction blocks you need to rapidly create an engaging front page. Looking for a quick start with Sydney? With just a few clicks, you can import one of our existing demos (https://athemes.com/sydney-demos/)
nl: Sydney is een krachtig zakelijk thema dat bedrijven of freelancers een snelle manier biedt om een geweldige online aanwezigheid te creëren. Sydney is niet alleen volledig compatibel met Elementor, maar biedt ook tal van aanpassingsmogelijkheden, zoals toegang tot alle Google lettertypen, volledige kleurcontrole, lay-outcontrole, logo-upload, slider op volledig scherm, header afbeelding, sticky navigatie en nog veel meer. Sydney biedt ook alle bouwstenen die je nodig hebt om snel een boeiende startpagina te maken. Op zoek naar een snelle start met Sydney? Met slechts een paar klikken kan je een van onze bestaande demo's importeren (https://athemes.com/sydney-demos/)

en: More slider options are available in Sydney Pro
nl: Meer slider opties zijn beschikbaar in Sydney Pro

en: Disable Google Fonts preconnect
nl: Google Fonts preconnect uitschakelen

en: This option refers only to Google Fonts loaded by the theme, not by third-party plugins.
nl: Deze optie verwijst alleen naar Google Fonts geladen door het thema, niet door plugins van derden.

en: Click here to select where you want to display the slider
nl: Klik hier om te selecteren waar je de slider wil tonen

en: Mobile behavior for the slider images
nl: Mobiel gedrag voor de slider afbeeldingen

en: Use this if you want to show the same text on all slides.
nl: Gebruik dit als je op alle slides dezelfde tekst wil weergeven.

en: Prevent the text from changing?
nl: Voorkomen dat de tekst verandert?

en: Slider settings
nl: Slider instellingen

en: Slider button
nl: Slider knop

en: CPT: Taxonomy name
nl: CPT: taxonomie naam

en: CPT: Term name
nl: CPT: term naam

en: CPT: Post name
nl: CPT: berichtnaam

en: Author name
nl: Auteursnaam

en: Tag name
nl: Tag naam

en: Category name
nl: Categorienaam

en: Page name
nl: Paginanaam

en: Post name
nl: Berichtnaam

en: Product name
nl: Productnaam

en: Boxed content area
nl: Boxed inhoudsgebied

en: Stretched
nl: Uitgerekt

en: Narrow
nl: Smal

en: Select your layout
nl: Selecteer je lay-out

en: Text color (sticky)
nl: Tekstkleur (sticky)

en: Transparent header
nl: Transparante header

en: Narrow container width
nl: Smalle containerbreedte

en: Container width
nl: Containerbreedte

en: Layouts
nl: Lay-outs

en: Singles
nl: Individuelen

en: Save Conditions
nl: Voorwaarden opslaan

en: Add User Condition
nl: Gebruikersvoorwaarde toevoegen

en: Add Display Condition
nl: Weergavevoorwaarde toevoegen

en: User Roles
nl: Gebruikersrollen

en: User Logged Out
nl: Uitgelogde gebruiker

en: User Logged In
nl: Ingelogde gebruiker

en: User Auth
nl: Gebruiker auth

en: Privacy Policy Page
nl: Privacybeleid pagina

en: Author
nl: Auteur

en: Other
nl: Andere

en: Custom Post Types
nl: Aangepaste berichttypen

en: Specific
nl: Specifiek

en: Product Tags
nl: Product markeringen

en: Product Categories
nl: Product categorieën

en: Product Archives
nl: Product archieven

en: Single Page
nl: Enkelvoudige pagina

en: Pages
nl: Pagina's

en: Post Tags
nl: Bericht tags

en: Post Categories
nl: Bericht categorieën

en: Post Archives
nl: Bericht archief

en: Single Post
nl: Enkelvoudig bericht

en: Posts
nl: Berichten

en: Singulars
nl: Enkelvoud

en: Basic
nl: Basis

en: Entire Site
nl: Gehele site

en: Exclude
nl: Uitsluiten

en: Include
nl: Insluiten

en: Add/Edit Conditions
nl: Voorwaarden toevoegen/bewerken

en: Widget titles color (deprecated)
nl: Kleur widget titels (verouderd)

en:  4. Priority email support is available for our premium users. You can upgrade
nl:  4. Priority e-mail ondersteuning is beschikbaar voor onze premium gebruikers. Je kunt upgraden

en:  3. You can receive free support on the community forums
nl:  3. Je kunt gratis ondersteuning ontvangen op de community forums

en:  2. All of our starter sites, both free and pro, can be previewed
nl:  2. Van all onze starter sites, zowel gratis als pro, kun je voorbeelden bekijken

en: Build headers, footers etc. with Elementor.
nl: Bouw headers, footers enz. met Elementor.

en: Background color (sticky)
nl: Achtergrondkleur (sticky)

en: Proceed to checkout
nl: Ga verder naar afrekenen

en: Built-in Wishlist, Product Swatch
nl: Ingebouwde verlanglijst, Product Swatch

en: Extra features for WooCommerce
nl: Extra functies voor WooCommerce

en: Get Priority Support
nl: Krijg prioriteit ondersteuning

en: Load Google Fonts Locally?
nl: Google Fonts lokaal laden?

en: Floating quick links bar (contact, social etc.)
nl: Zwevende snelkoppelingsbalk (contact, sociale media, enz.)

en: Quick Links Module
nl: Module voor snelle links

en: Get direct support from our developers via email. We aim to answer all priority support requests within 24 hours.
nl: Krijg directe ondersteuning van onze ontwikkelaars via e-mail. Wij streven ernaar om alle prioritaire ondersteuningsverzoeken binnen 24 uur te beantwoorden.

en: Upgrade to priority support
nl: Upgrade naar priority ondersteuning

en: Sticky and transparent menu
nl: Sticky en transparant menu

en: Want more customization options?
nl: Wil je meer aanpassingsmogelijkheden?

en: More blog options are available in Sydney Pro
nl: Meer blog opties zijn beschikbaar in Sydney Pro

en: More footer options are available in Sydney Pro
nl: Meer footer opties zijn beschikbaar in Sydney Pro

en: More header options are available in Sydney Pro
nl: Meer header opties zijn beschikbaar in Sydney Pro

en: Learn More
nl: Leer meer

en: Extra features for your footer
nl: Extra functies voor je footer

en: Extended Footer Module
nl: Uitgebreide footer module

en: Breadcrumbs functionality.
nl: Kruimelpad functionaliteit.

en: Breadcrumbs Module
nl: Kruimelpad module

en: Extra features for your blog.
nl: Extra functies voor je blog.

en: Extended Blog Module
nl: Uitgebreide blogmodule

en: New features for your header area.
nl: Nieuwe functies voor je header gebied.

en: Extended Header Module
nl: Uitgebreide header module

en: Templates Module
nl: Templates module

en: Documentation article
nl: Documentatie artikel

en: Build templates
nl: Bouw templates

en: Clear
nl: Wissen

en: This product is currently out of stock and unavailable.
nl: Dit product is momenteel niet op voorraad en niet beschikbaar.

note: translators: %s: quick view product title
en: Quick View
nl: Snelle weergave

note: translators: %s: quick view product title
en: Quick view the %s product
nl: Bekijk snel het %s product

en: Login/Register
nl: Inloggen/Registreren

en: My Account
nl: Mijn account

en: Large
nl: Groot

en: Small
nl: Klein

en: Loop add to cart button size
nl: Loop toevoegen aan winkelwagen knop grootte

en: Button color
nl: Knopkleur

en: Button background color
nl: Achtergrondkleur knop

en: Hide button icon
nl: Knoppictogram verbergen

en: Product prices color
nl: Product prijzen kleur

en: Product prices font size
nl: Lettertype grootte productprijzen

en: Product title
nl: Producttitel

en: Card background
nl: Kaart achtergrond

en: Image radius
nl: Afbeelding radius

en: Display Coupon Form
nl: Toon waardebonformulier

en: Cross Sell
nl: Cross-sell

en: Cart
nl: Winkelwagen

en: Badge text
nl: Badgetekst

en: Sale!
nl: Uitverkoop!

en: Border radius
nl: Rand radius

en: Sale tag
nl: Verkoop tag

en: Elements spacing
nl: Elementen afstand

en: Short description
nl: Korte beschrijving

en: Category
nl: Categorie

en: Price
nl: Prijs

en: Reviews
nl: Beoordelingen

en: Card elements
nl: Kaartelementen

en: Add to cart button
nl: Toevoegen aan winkelwagen knop

en: Product card
nl: Productkaart

en: Display breadcrumbs
nl: Toon kruimelpaden

en: Results count
nl: Resultaten aantal

en: Product sorting
nl: Product sorteren

en: Page Description
nl: Pagina beschrijving

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Page elements
nl: Pagina elementen

en: No Sidebar
nl: Geen zijbalk

en: Layout type
nl: Lay-out type

en: Product price color
nl: Productprijs kleur

en: Product price size
nl: Productprijs grootte

en: Product title color
nl: Kleur van producttitel

en: Product title size
nl: Grootte van de producttitel

en: Related products
nl: Gerelateerde producten

en: Upsell products
nl: Upsell producten

en: Categories
nl: Categorieën

en: Ratings
nl: Beoordelingen

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Gallery columns
nl: Galerijkolommen

en: Requires page refresh after saving
nl: Vereist paginavernieuwing na opslaan

en: Gallery thumbnail slider
nl: Galerij thumbnail slider

en: Product Image
nl: Productafbeelding

en: Menu Items Font size
nl: Menu-items lettertype grootte

en: Enable top-level menu items typography options
nl: Typografie-opties voor menu-items op het hoogste niveau inschakelen

en: Top-level menu items
nl: Menu-items op het hoogste niveau

en: Placeholder color
nl: Plaatshouder kleur

en: Form fields
nl: Formuliervelden

en: Content links hover
nl: Inhoud links hoveren

en: Content links
nl: Inhoud links

en: Sydney page options
nl: Sydney pagina opties

en: Heading 6
nl: Koptekst 6

en: Heading 5
nl: Koptekst 5

en: Heading 4
nl: Koptekst 4

en: Heading 3
nl: Koptekst 3

en: Heading 2
nl: Koptekst 2

en: Heading 1
nl: Koptekst 1

en: Text decoration
nl: Tekst decoratie

en: Letter spacing
nl: Letterafstand

en: Line height
nl: Regelhoogte

en: Oblique
nl: Schuin

en: Italic
nl: Cursief

en: Font style
nl: Lettertype stijl

en: Typography
nl: Typografie

en: Site description font size
nl: Lettertypegrootte van sitebeschrijving

en: Site title font size
nl: Site titel lettertype grootte

en: Enable preloader
nl: Voorlader inschakelen

en: Continue to use the old header
nl: De oude header blijven gebruiken

en: Note 4: Please take a full backup of your website before upgrading.
nl: Opmerking 4: Maak een volledige back-up van je site voordat je gaat upgraden.

en: Note 1: this upgrade is optional, there is no need to do it if you are happy with your current header.
nl: Opmerking 1: deze upgrade is optioneel, je hoeft het niet te doen als je tevreden bent met je huidige header.

en: Are you sure you want to dismiss this notice?
nl: Weet je zeker dat je dit bericht wilt afwijzen?

en: Your cart
nl: Je winkelwagen

en: Your account
nl: Je account

en: View your shopping cart
nl: Bekijk je winkelwagen

en: Upgrade Theme Header
nl: Thema header opwaarderen

en: Want to see the new header options before upgrading? Check out our %s.
nl: Wil je de nieuwe header opties zien voor je upgradet? Bekijk dan onze %s.

en: Note 3: this upgrade refers only to the header (site identity and menu bar). It does not change any settings regarding your hero area (slider, video etc).
nl: Opmerking 3: deze upgrade heeft alleen betrekking op de header (site identiteit en menubalk). Ze verandert niets aan de instellingen betreffende je hero sectie (slider, video enz.).

en: Note 2: your current header customizations will be lost and you will have to use the new options to customize your header.
nl: Opmerking 2: je huidige aanpassingen aan je header gaan verloren en je zult de nieuwe opties moeten gebruiken om je header aan te passen.

en: This version of Sydney comes with a new and improved header. Activate it by clicking the button below and you can access new options.
nl: Deze versie van Sydney wordt geleverd met een nieuwe en verbeterde header. Activeer het door op de onderstaande knop te klikken en je krijgt toegang tot nieuwe opties.

en: Sydney Header Update
nl: Sydney header update

en: Top bar
nl: Bovenste balk

en: 0 comments
nl: 0 reacties

en: Search
nl: Zoeken

en: Layout 5
nl: Lay-out 5

en: Layout 4
nl: Lay-out 4

en: Layout 3
nl: Lay-out 3

en: Border width
nl: Randbreedte

en: Border color
nl: Randkleur

en: Border size
nl: Randgrootte

en: Bottom row padding
nl: Onderste rij padding

en: Submenu color
nl: Kleur submenu

en: Submenu background
nl: Achtergrond submenu

en: Bottom row text color
nl: Tekstkleur onderste rij

en: Bottom row background color
nl: Achtergrondkleur onderste rij

en: Phone number
nl: Telefoonnummer

en: Email address
nl: E-mailadres

en: Open in a new tab?
nl: In een nieuwe tab openen?

en: Enable account icon
nl: Account pictogram inschakelen

en: Enable cart icon
nl: Winkelwagen pictogram inschakelen

en: Cart &amp; account icons
nl: Winkelwagen &amp; account pictogrammen

en: Top right
nl: Rechtsboven

en: Top left
nl: Linksboven

en: Bottom row
nl: Onderste rij

en: Top row
nl: Bovenste rij

en: On scroll to top
nl: Op scroll naar boven

en: Always sticky
nl: Altijd sticky

en: Enable sticky header
nl: Sticky header inschakelen

en: Menu position
nl: Menu positie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Main header
nl: Hoofd header

en: Site description color
nl: Site beschrijving kleur

en: Site title color
nl: Site titel kleur

en: Logo height
nl: Logo hoogte

en: Separator color
nl: Kleur van het scheidingsteken

en: Separator size
nl: Scheidingsteken grootte

en: Top &amp; bottom padding
nl: Bovenste &amp; onderste padding

en: Menu bar
nl: Menubalk

en: Menu icon
nl: Menupictogram

en: Link spacing
nl: Link afstand

en: Link separator
nl: Link scheidingsteken

en: Link alignment
nl: Link uitlijning

en: Additional offcanvas elements
nl: Extra offcanvas elementen

en: Layout 2
nl: Lay-out 2

en: Layout 1
nl: Lay-out 1

en: Off-canvas mode
nl: Off-canvas modus

en: Additional elements
nl: Aanvullende elementen

en: Mobile header
nl: Mobiele header

en: Hero Slider
nl: Hero slider

en: Hero area
nl: Hero gebied

en: Click me
nl: Klik op mij

en: Are you sure you want to upgrade your header?
nl: Weet je zeker dat je je header wilt upgraden?

[ctx: post author]
en: By %1$s %2$s
nl: Met %1$s %2$s

note: translators: %s: Author name
en: See all posts by %s
nl: Bekijk alle berichten van %s

note: translators: %s: Author name
en: By %s
nl: Door %s

en: Hover state
nl: Status hoveren

en: Border Color
nl: Randkleur

en: Text Color
nl: Tekstkleur

en: Default state
nl: Standaardstatus

en: Text transform
nl: Teksttransformatie

en: Font size
nl: Lettertype grootte

en: Left/Right padding
nl: Padding links/rechts

en: Top/Bottom padding
nl: Padding boven/onder

en: Excerpt color
nl: Samenvatting kleur

en: Excerpt font size
nl: Samenvatting lettertypegrootte

en: Meta font size
nl: Meta lettertypegrootte

en: Post title font size
nl: Berichttitel lettertype grootte

en: None
nl: Geen

en: Delimiter style
nl: Scheidingsteken stijl

en: Show author avatar
nl: Auteur avatar weergeven

en: Below excerpt
nl: Onder samenvatting

en: Read more link
nl: Lees meer link

en: Show excerpt
nl: Toon samenvatting

en: Title spacing
nl: Titelafstand

en: Text alignment
nl: Tekstuitlijning

en: Image size
nl: Afbeeldingsgrootte

en: Enable featured image
nl: Uitgelichte afbeelding inschakelen

en: Columns
nl: Kolommen

en: List zig-zag
nl: Lijst zigzag

en: List
nl: Lijst

en: Grid
nl: Raster

en: Classic 2
nl: Klassiek 2

en: Blog archives
nl: Blog archieven

en: Meta color
nl: Meta kleur

en: Meta size
nl: Meta grootte

en: Title color
nl: Titelkleur

en: Post title size
nl: Berichttitel grootte

en: Related posts title
nl: Titel van gerelateerde berichten

en: You might also like:
nl: Misschien vind je het ook leuk:

en: Related posts
nl: Gerelateerde berichten

en: Author box
nl: Auteur box

en: Post tags
nl: Bericht tags

en: Elements
nl: Elementen

en: Spacing
nl: Afstand

en: Post comments
nl: Bericht reacties

en: Post categories
nl: Bericht categorieën

en: Post author
nl: Auteur van het bericht

en: Post date
nl: Berichtdatum

en: Meta elements
nl: Meta elementen

en: Below title
nl: Onder titel

en: Above title
nl: Boven titel

en: Image spacing
nl: Afstand tussen afbeeldingen

en: Above
nl: Boven

en: Below
nl: Onder

en: Image placement
nl: Plaatsing van afbeeldingen

en: Show featured image
nl: Uitgelichte afbeelding weergeven

en: Header spacing
nl: Header afstand

en: Header alignment
nl: Uitlijning van header

en: Sidebar position
nl: Zijbalkpositie

en: Enable sidebar
nl: Zijbalk inschakelen

en: Single posts
nl: Enkele berichten

en: Usage example: <strong>fas fa-cloud</strong> (solid). <strong>far fa-building</strong> (regular), <strong>fab fa-android</strong> (brands)
nl: Gebruiksvoorbeeld: <strong>fas fa-cloud</strong> (solid). <strong>far fa-building</strong> (regulier), <strong>fab fa-android</strong> (merken)

en: Icon size
nl: Pictogram grootte

en: Background hover color
nl: Achtergrond hoverkleur

en: Icon hover color
nl: Pictogram hover kleur

en: Icon color
nl: Pictogram kleur

en: Bottom offset
nl: Bodem offset

en: Side offset
nl: Zijwaartse offset

en: Position
nl: Positie

en: Button radius
nl: Knopradius

en: Icon 4
nl: Pictogram 4

en: Icon 3
nl: Pictogram 3

en: Icon 2
nl: Pictogram 2

en: Icon 1
nl: Pictogram 1

en: Text
nl: Tekst

en: Back to top
nl: Terug naar boven

en: Text + Icon
nl: Tekst + Pictogram

en: Icon
nl: Pictogram

en: Enable scroll to top
nl: Scroll naar boven inschakelen

en: Scroll to top
nl: Scroll naar boven

en: Misc
nl: Div

en: Vertical Padding
nl: Verticale padding

en: Text color
nl: Tekstkleur

en: Add new
nl: Nieuw toevoegen

en: Social profile
nl: Sociaal profiel

en: You can use the following tags: {copyright}, {year}, {site_title}, {theme_author}
nl: Je kunt de volgende tags gebruiken: {copyright}, {year}, {site_title}, {theme_author}

note: translators: %1$1s, %2$2s theme copyright tags
en: %1$1s. Proudly powered by %2$2s
nl: %1$1s. Trots aangedreven door %2$2s

en: Copyright area
nl: Copyright gebied

en: Widget titles size
nl: Grootte widgettitels

en: Column spacing
nl: Kolomafstand

en: Vertical section padding
nl: Verticale sectie padding

en: Divider width
nl: Breedte scheider

en: Divider color
nl: Scheidingskleur

en: Divider size
nl: Scheider grootte

en: Enable top divider
nl: Bovenste scheidingslijn inschakelen

en: Links color (hover)
nl: Links kleur (hoveren)

en: Links color
nl: Links kleur

en: Widget text color
nl: Widget tekstkleur

en: Widget area 4
nl: Widgetgebied 4

en: Widget area 3
nl: Widgetgebied 3

en: Widget area 2
nl: Widgetgebied 2

en: Widget area 1
nl: Widgetgebied 1

en: Mobile/tablet only
nl: Alleen mobiel/tablet

en: Desktop only
nl: Alleen desktop

en: Show on all devices
nl: Weergeven op alle apparaten

en: Visibility
nl: Zichtbaarheid

en: Bottom
nl: Onderaan

en: Middle
nl: Midden

en: Top
nl: Boven

en: Vertical alignment
nl: Verticale uitlijning

en: Full-width
nl: Volledige breedte

en: Container type
nl: Containertype

en: 4 columns
nl: 4 kolommen

en: 3 columns
nl: 3 kolommen

en: 2 columns
nl: 2 kolommen

en: 1 column
nl: 1 kolom

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Footer widgets layout
nl: Footer widget lay-out

en: Add
nl: Toevoegen

en: Style
nl: Stijl

en: <strong>Optional:</strong> Now <strong>Sydney</strong> is compatible with Font Awesome 5. For it is needed the latest version of <strong>Sydney Toolbox</strong> plugin. You can update the plugin <a href="%s">here</a>.
nl: <strong>Optioneel:</strong> Nu is <strong>Sydney</strong> compatibel met Font Awesome 5. Want het is nodig de nieuwste versie van <strong>Sydney Toolbox</strong> plugin. Je kunt de plugin <a href="%s">hier</a> updaten.

en: Update to v5
nl: Update naar v5

en: This is a global change. That means this change will affect all website icons and you will need update the icons class names in all theme widgets and post types that use Font Awesome 4 icons. For example: "fa-android" to "fab fa-android".
nl: Dit is een globale verandering. Dat betekent dat deze wijziging van invloed is op alle sitepictogrammen en dat je de namen van de pictogrammen klasse moet updaten in alle thema widgets en berichttypen die Font Awesome 4 pictogrammen gebruiken. Bijvoorbeeld: "fa-android" naar "fab fa-android".

en: Important:
nl: Belangrijk:

en: Your website is currently running the version 4. Click in the below button to update to version 5.
nl: Je site draait momenteel versie 4. Klik in de onderstaande knop om te updaten naar versie 5.

en: Sydney Font Awesome Update:
nl: Sydney Font Awesome update:

en: It was not possible complete the request, please reload the page and try again.
nl: Het was niet mogelijk om de aanvraag te voltooien, laad de pagina opnieuw en probeer het opnieuw.

en: Are you sure? Keep in mind this is a global change and you will need update your icons class names in all theme widgets and post types that use Font Awesome 4 icons.
nl: Weet je het zeker? Houd er rekening mee dat dit een wereldwijde verandering is en dat je de klasse namen van je pictogrammen moet updaten in alle thema widgets en berichttypen die Font Awesome 4 pictogrammen gebruiken.

en: Full list of differences between Sydney and Sydney Pro
nl: Volledige lijst van verschillen tussen Sydney en Sydney Pro

en: Custom Elementor widgets
nl: Aangepaste Elementor widgets

en: Hooks system
nl: Hooks systeem

en: Transparent menu bar
nl: Transparante menubalk

en: Type of starter sites
nl: Type starterssites

en: Multiple blog layouts
nl: Meerdere bloglay-outs

en: Let us know. We'd love to hear from you.
nl: Laat het ons weten. We horen graag van je.

en: Have an idea or feedback?
nl: Heb je een idee of feedback?

en: Join Our Community
nl: Word lid van onze community

en: Enable Schema markup
nl: Schema markup inschakelen

en: See the Changelog
nl: Bekijk de wijzigingslog

en: Keep informed with the latest changes about each theme.
nl: Blijf op de hoogte van de laatste wijzigingen over elk thema.

en: Changelog
nl: Wijzigingslog

en: Suggest an Idea
nl: Stel een idee voor

en: Submit a Review
nl: Plaats een beoordeling

en: Review
nl: Beoordeling

en: Join Now
nl: Meld je nu aan

en: Discuss products and ask for community support or help the community.
nl: Bespreek producten en vraag om ondersteuning van de gemeenschap of help de gemeenschap.

en: Community
nl: Gemeenschap

en: Get Support
nl: Krijg ondersteuning

en: Have a question? Hit a bug? Get the help you need, when you need it from our friendly support staff.
nl: Heb je een vraag? Bug gevonden? Vraag de hulp die je nodig hebt, wanneer je die nodig hebt, van onze vriendelijke ondersteuningsmedewerkers.

en: Need help? We're here for you!
nl: Hulp nodig? We zijn er voor je!

en: Priority Status
nl: Prioriteitsstatus

en: Clicking “Starter Sites” button will install and activate the demo importer plugin.
nl: Door op de knop" Starter sites "te klikken, wordt de demo importeer plugin geïnstalleerd en geactiveerd.

en: Starter Sites
nl: Starter sites

en: Hello,
nl: Hallo,

en: A slow host can really put a drag on your site’s performance, even an optimized one. Make sure you get a host that won’t hold you back by reading our review, complete with real speed tests, of the fastest WordPress hosts.
nl: Een langzame host kan de prestaties van je site echt ondermijnen, zelfs een geoptimaliseerde host. Zorg ervoor dat je een host krijgt die je niet tegenhoudt door onze beoordeling te lezen, compleet met echte snelheidstests, van de snelste WordPress hosts.

en: Fastest WordPress Hosts
nl: Snelste WordPress hosts

en: Every site that is serious about speed (and should be pretty much all sites these days) needs a caching plugin and WP Rocket is our pick of the bunch. Get the lowdown on why we recommend it n our data-backed review:
nl: Elke site die snelheid serieus neemt (en zou tegenwoordig praktisch wel alle sites moeten zijn) heeft een caching plugin nodig en WP Rocket is onze keuze. Lees meer over waarom we het aanbevelen in onze gegevensgestuurde beoordeling:

en: We run through the top 10 WordPress performance plugins to keep your site running fast. Goes beyond just caching plugins (though those are on there too!). A must-read for all WordPress site owners.
nl: We doorlopen de top 10 van WordPress prestatie plugins om je site snel te laten werken. Gaat verder dan alleen caching plugins (hoewel die daar ook staan!). Een must-read voor alle eigenaren van WordPress sites.

en: Best WordPress Speed Optimization Plugins
nl: Beste WordPress plugins voor snelheid optimalisatie

en: Customize
nl: Aanpassen

en: Failed to initialize or activate importer plugin.
nl: Kan de importeer plugin niet initialiseren of activeren.

en: Insufficient permissions to install the plugin.
nl: Onvoldoende rechten om de plugin te installeren.

en: Something went wrong, contact support.
nl: Er is iets misgegaan, neem contact op met de ondersteuning.

en: Theme Dashboard
nl: Thema dashboard

en: Upgrade to Pro
nl: Upgraden naar Pro

en: Performance
nl: Prestatie

en: Free vs PRO
nl: Gratis versus Pro

en: Extra Widget Area
nl: Extra widget gebied

en: Buttons
nl: Knoppen

en: Single Product
nl: Enkel product

en: Footer Credits
nl: Footer credits

en: Blog Options
nl: Blogopties

en: Font Options
nl: Lettertype opties

en: Color Options
nl: Kleuropties

en: Header Options
nl: Header opties

en: Change Site Title or Logo
nl: Wijzig sitetitel of logo

en: Theme Features
nl: Thema functies

en: Sydney is now installed and ready to use. Click on Starter Sites to get off to a flying start with one of our pre-made templates, or go to Theme Dashboard to get an overview of everything.
nl: Sydney is nu geïnstalleerd en klaar voor gebruik. Klik op Starter sites om een vliegende start te maken met een van onze vooraf gemaakte templates, of ga naar Thema dashboard om een overzicht van alles te krijgen.

en: Get Sydney Pro Today
nl: Download Sydney Pro vandaag nog

en: Here are some of the differences between Sydney and Sydney Pro:
nl: Hier zijn enkele van de verschillen tussen Sydney en Sydney Pro:

en: Differences between Sydney and Sydney Pro
nl: Verschillen tussen Sydney en Sydney Pro

en: I already did
nl: Heb ik al gedaan

en: Maybe later
nl: Misschien later

en: Sure
nl: Zeker

note: Translators: %1$s current user display name.
en: Hey, %1$s! You've been using Sydney for more than two weeks now and we hope you're happy with it. If you have a few minutes, we would love to get a 5 star review from you.
nl: Hallo, %1$s! Je gebruikt Sydney nu meer dan twee weken en we hopen dat je er blij mee bent. Als je een paar minuten de tijd hebt, zouden we graag een 5 sterren beoordeling van je ontvangen.

en: Sidebar layout (single course)
nl: Zijbalk lay-out (enkele cursus)

en: Sidebar layout (course archive)
nl: Zijbalk lay-out (cursus archief)

en: Single lessons, topics, quizzes etc.
nl: Enkele cursussen, onderwerpen, quizzen etc.

en: Single courses
nl: Enkele cursussen

en: Lesson title font size
nl: Lettergrootte van de titel van de les

en: Lesson title
nl: Les titel

en: Single lesson
nl: Enkele les

en: Course accent color
nl: Cursus accentkleur

en: Course title font size
nl: Lettergrootte van cursustitel

en: Course title
nl: Cursustitel

en: Single course
nl: Enkele cursus

en: Archives titles font size
nl: Lettergrootte van archieftitels

en: Archives entry meta
nl: Archiefvermelding meta

en: Archives titles color (hover)
nl: Kleur archieftitels (hover)

en: Archives titles color
nl: Kleur archieftitels

en: Memberships columns
nl: Lidmaatschappen kolommen

en: Membership archives
nl: Lidmaatschap archieven

en: Sidebar right
nl: Zijbalk rechts

en: Sidebar left
nl: Zijbalk links

en: Sidebar layout
nl: Zijbalk lay-out

en: Course catalog columns
nl: Kolommen van de cursuscatalogus

en: Courses archives
nl: Cursussen archieven

en: Remove sidebar from single products?
nl: Verwijder zijbalk van enkele producten?

en: Single products
nl: Enkel producten

en: Custom HTML
nl: Aangepaste HTML

en: Button border radius
nl: Radius knoprand

en: Button font size
nl: Knop lettertype grootte

en: Left/right button padding
nl: Links/rechts knop padding

en: Top/bottom button padding
nl: Boven-/onderkant knop padding

en: Open link in a new tab?
nl: Open link in een nieuw tabblad?

en: Button text
nl: Knop tekst

en: Get in touch
nl: Neem contact op

en: Button link
nl: Knop link

en: Button
nl: Knop

en: Nothing
nl: Niets

en: Header custom item
nl: Header aangepast item

en: Contained
nl: Ingesloten

en: Menu layout
nl: Menu lay-out

en: [aThemes Posts] See all button text
nl: [aThemes Posts] Zie alle knoptekst

en: [aThemes Testimonials] Testimonial
nl: [aThemes Testimonials] Aanbeveling

en: [aThemes Testimonials] Position
nl: [aThemes Testimonials] Positie

en: [aThemes Testimonials] Name
nl: [aThemes Testimonials] Naam

en: [aThemes Employees] Link
nl: [aThemes Medewerkers] Link

en: [aThemes Employees] Position
nl: [aThemes Employees] Positie

en: [aThemes Employees] Name
nl: [aThemes Employees] Naam

en: [aThemes Portfolio] Title
nl: [aThemes Portfolio] Titel

en: Font weight
nl: Lettertype gewicht

en: Discover Sydney Pro
nl: Ontdek Sydney Pro

en: Take Sydney to a whole other level by upgrading to the Pro version.
nl: Breng Sydney naar een heel ander niveau door te upgraden naar de Pro-versie.

en: See the changelog
nl: Zie de changelog

en: Keep informed about each theme update.
nl: Blijf op de hoogte van elke thema-update.

en: Submit a review here
nl: Plaats hier een beoordeling

en: It makes us happy to hear from our users. We would appreciate a review.
nl: We horen graag van onze gebruikers. We zouden een recensie op prijs stellen.

en: View Sydney Pro
nl: Bekijk Sydney Pro

en: Font options
nl: Lettertype-opties

en: Header options
nl: Headeropties

en: Change your site title or add a logo
nl: Wijzig de titel van jouw site of voeg een logo toe

en: Theme elements can be styled from the Customizer. Use the links below to go straight to the section you want.
nl: Thema-elementen kunnen worden gestileerd vanuit de customizer. Gebruik de onderstaande links om rechtstreeks naar de gewenste sectie te gaan.

en: Styling with the Customizer
nl: Styling met de aangepasteizer

en: All recommended plugins need to be installed and activated for this step.
nl: Alle aanbevolen plugins moeten voor deze stap worden geïnstalleerd en geactiveerd.

en: Importing the demo will make your website look like our website.
nl: Als je de demo importeert, ziet je site eruit zoals onze site.

en: Import demo content (optional)
nl: Demo inhoud importeren (optioneel)

en: This plugin is useful for importing our demos. You can uninstall it after you're done with it.
nl: Deze plugin is handig voor het importeren van onze demo's. Je kunt hem verwijderen nadat je klaar bent.

en: First time Elementor user?
nl: Eerste keer Elementor-gebruiker?

en: Elementor will enable you to create pages by adding widgets to them using drag and drop.
nl: Met Elementor kunt je pagina's maken door er widgets aan toe te voegen met slepen en neerzetten.

en: Sydney Toolbox is a free addon for the Sydney WordPress theme. It helps with things like demo import and additional Elementor widgets.
nl: Sydney Toolbox is een gratis add-on voor het Sydney WordPress-thema. Het helpt bij zaken als demo-import en extra Elementor-widgets.

en: Install one plugin at a time. Wait for each plugin to activate.
nl: Installeer één plugin tegelijk. Wacht tot elke plugin is geactiveerd.

en: Install recommended plugins
nl: Aanbevolen plugins installeereren

en: Sydney is now installed and ready to go. To help you with the next step, we’ve gathered together on this page all the resources you might need. We hope you enjoy using Sydney. You can always come back to this page by going to <strong>Appearance > Sydney Info</strong>.
nl: Sydney is nu geïnstalleerd en klaar voor gebruik. Om je te helpen met de volgende stap, hebben we op deze pagina alle bronnen verzameld die je nodig heeft. We hopen dat je veel plezier beleeft aan het gebruik van Sydney. Je kunt altijd teruggaan naar deze pagina door naar <strong>Weergave > Sydney-info</strong>.

en: Activating
nl: Aan het activeren

en: Jetpack Portfolio
nl: Jetpack portfolio

en: Deactivate
nl: Deactiveren

en: Read more
nl: Lees meer

en: or go to the Customizer
nl: of ga naar de Customizer

en: Click the pencil icon to change this text
nl: Klik op het potlood pictogram om deze tekst te wijzigen

note: Template Name of the theme
en: No sidebar
nl: Geen zijbalk

en: Classic (alternative)
nl: Klassiek (alternatief)

en: Buy Sydney Pro
nl: Koop Sydney Pro

en: Priority support
nl: Prioriteit support

en: 5 Extra Page Templates (Contact, Featured Header - Default, Featured Header - Wide, No Header - Default, No Header - Wide)
nl: 5 extra pagina templates (contact, uitgelichte header - standaard, uitgelichte header - breed, geen header - standaard, geen header - breed)

en: WooCommerce compatible
nl: WooCommerce compatibel

en: Single Post/Page Options
nl: Bericht/pagina opties

en: Header support for shortcodes
nl: Header ondersteuning voor shortcodes

en: Header support for Crelly Slider
nl: Header support voor de Crelly slider

en: Extra Customizer Options (Front Page Section Titles, Single Employees, Single Projects, Header Contact Info, Buttons)
nl: Extra customizer opties (Voorpagina sectie titels, medewerker pagina's, project pagina's, header contact, knoppen)

en: Extra widgets (timeline, latest news in carousel, pricing tables, a new employees widget and a new contact widget)
nl: Extra widgets (tijdlijn, recent nieuws in carousel, prijs tabellen, een nieuwe medewerkers widget en een nieuwe contact widget)

en: Footer Credits option
nl: Footer credits optie

en: Background image support
nl: Achtergrond afbeelding ondersteuning

en: Widgetized footer
nl: Footer met widgets

en: Color options
nl: Kleur opties

en: Polylang integration
nl: Polylang integratie

en: Translation ready
nl: Voorbereid op vertaling

en: Front Page Blocks
nl: Voorpagina blokken

en: Slider, image or video header
nl: Slider, afbeelding of video header

en: Social Icons
nl: Social pictogrammen

en: Parallax backgrounds
nl: Parallax achtergronden

en: Access to all Google Fonts
nl: Toegang tot alle Google lettertypen

en: Feature
nl: Functie

en: See the Documentation
nl: Zie de documentatie

en: Our documentation can help you learn how to use the theme and also provides you with premade code snippets and answers to FAQs.
nl: Onze documentatie helpt je bij het gebruik van het thema en voorziet je van kant en klare code snippets en antwoorden op veelgestelde vragen.

en: Visit the forums
nl: Bezoek de forums

en: Need help? Go ahead and visit our support forums and we'll be happy to assist you with any theme related questions you might have
nl: Hulp nodig? Kom en bezoek ons support forum en we zullen je graag helpen bij alle vragen die je over het thema hebt

en: Visit our forums
nl: Bezoek onze forums

en: Go to the automatic importer
nl: Ga naar de automatische importeerfunctie

en: Install and activate
nl: Installeer en activeer

en: Free vs Pro
nl: Gratis versus Pro

en: Getting started
nl: Aan de slag

en: Sydney is now installed and ready to go. To help you with the next step, we've gathered together on this page all the resources you might need. We hope you enjoy using Sydney.
nl: Sydney is nu geïnstalleerd en klaar voor gebruik. Om je verder op weg te helpen hebben we op deze pagina alle bronnen verzameld die je misschien nodig hebt. We wensen je veel plezier met Sydney.

en: Hello, %s,
nl: Hallo, %s,

en: Full screen
nl: Volledig scherm

en: Text before the play button (only for lightbox mode):
nl: Tekst voorafgaand aan de play knop (alleen in lightbox modus):

en: Normal
nl: Normaal

en: Video mode:
nl: Video modus:

en: Mobile menu button
nl: Smartphone menu knop

en: Menu items hover
nl: Menu items hover effect

en: Add a value in the field to change the top/bottom row padding, otherwise 100px will be applied by default
nl: Vul een getal in om de witruimte aan de boven- en onderkant aan te passen. Standaard wordt 100px toegepast.

en: Excerpt
nl: Samenvatting

en: Full content
nl: volledige inhoud

en: Content to display:
nl: Te tonen inhoud:

en: Get Sydney Pro
nl: Krijg Sydney Pro

en: This applies to all headings in the widget, except the widget title
nl: Dit is van toepassing op alle koppen in de widget, behalve de widget titel

en: Headings color
nl: Koppen kleur

en: Widget title color
nl: Widget titel kleur

en: This setting depends on the content, it may or may not work
nl: Deze instelling hangt af van de inhoud, het kan zijn dat het niet werkt

en: Right
nl: Rechts

en: Center
nl: midden

en: Left
nl: links

en: Content alignment
nl: uitgelijnde inhoud

en: Overlay color
nl: Overlay kleur

en: Disable row overlay?
nl: De rij overlay uitschakelen?

en: Show project title?
nl: Toon projecttitel?

en: "Show all" text:
nl: "Toon alle" tekst:

en: Show navigation filter? (Category slugs must be specified).
nl: Toon navigatie filter? (Categorie slugs moeten zijn gespecificeerd).

en: Enter the slugs (comma separated) for your categories or leave empty to show all projects.
nl: Voeg de slugs toe (met komma gescheiden) voor je categorieën or laat leeg om al je projecten te tonen.

en: Number of projects to show (-1 shows all of them):
nl: Aantal projecten die worden getoond (-1 toont ze allemaal):

en: Show all
nl: Toon alle

en: Display your projects in a grid.
nl: Toon je projecten in een rooster.

en: Page wrapper - bottom padding
nl: Pagina wrapper - witruimte aan de onderkant

en: Open clients links in a new tab?
nl: Open klanten links in een nieuwe tab?

en: Bottom padding for the page wrapper (the space between the page content and the footer)
nl: Witruimte aan de onderkant van de pagina wrapper (dat is de ruimte tussen de pagina inhoud en de footer)

en: Top padding for the page wrapper (the space between the header and the page title)
nl: Witruimte aan de bovenkant van de pagina wrapper (dat is de ruimte tussen de header en pagina titelinhoud)

en: Page wrapper - top padding
nl: Pagina wrapper - witruimte aan de bovenkant

en: Autoplay time [ms]
nl: Autoplay tijd [ms]

en: Support
nl: Ondersteuning

en: Documentation
nl: Documentatie

note: Template Name of the theme
en: Full width
nl: Volledige breedte

note: Template Name of the theme
en: Front Page
nl: Voorpagina

en: Paste the URL of the video (only from a network that supports oEmbed, like Youtube, Vimeo etc.):
nl: Plak de URL van de video (enkel van een platform dat Embed ondersteund zoals Youtube, Vimeo enz.:

en: Display a video from Youtube, Vimeo etc.
nl: Toon een video van YouTube, Vimeo enz.

en: See all our testimonials
nl: Bekijk al onze aanbevelingen

en: Enter the slug for your category or leave empty to show all testimonials.
nl: Voer de slug in van je categorie of laat leeg om alle aanbevelingen te tonen.

en: The text for the button [Defaults to <em>See all our testimonials</em> if left empty]
nl: De tekst voor de knop [Standaard is dit <em>Bekijk al onze aanbevelingen</em>]

en: The URL for your button [In case you want a button below your testimonials block]
nl: De URL voor je knop [voor als je een knop onderaan je aanbevelingenblok wilt]

en: Number of testimonials to show (-1 shows all of them):
nl: Aantal aanbevelingen te tonen: (-1 toont ze allemaal):

en: In order to display this widget, you must first add some testimonials from your admin area.
nl: Teneinde de widget te tonen, moet je eerste wat aanbevelingen toevoegen in je beheeromgeving.

en: Sydney FP: Testimonials
nl: Sydney FP: Aanbevelingen

en: Display your testimonials in a slider.
nl: Toon je aanbevelingen in een slider.

en: &mdash; Select &mdash;
nl: &mdash; Selecteren &mdash;

en: Select your social menu:
nl: Selecteer je social media menu:

en: In order to display your social icons in a widget, all you need to do is go to <strong>Appearance > Menus</strong> and create a menu containing links to your social profiles, then assign that menu here. Supported networks: Facebook, Twitter, Google Plus, Instagram, Dribble, Vimeo, Linkedin, Youtube, Flickr, Pinterest, Tumblr, Foursquare, Behance.
nl: Doe het volgende om je social media iconen in een widget te tonen. Ga naar <strong>Weergave > Menu's</strong> en maak een menu met links naar je sociale profielen. En selecteer dat menu hier. Ondersteunde netwerken: Facebook, Twitter, Google Plus, Instagram, Dribble, Vimeo, Linkedin, Youtube, Flickr, Pinterest, Tumblr, Foursquare, Behance.

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
nl: Er zijn nog geen menu&#39;s aangemaakt. <a href="%s">Maak er &#233;&#233;n aan</a>.

en: Sydney FP: Social Profile
nl: Sydney FP: Social media profiel

en: Display your social profile on your front page
nl: Toon je social media profiel op je voorpagina

en: Fourth skill value
nl: Vierde vaardigheid waarde

en: Fourth skill name
nl: Vierde vaardigheid naam

en: Third skill value
nl: Derde vaardigheid waarde

en: Third skill name
nl: Derde vaardigheid naam

en: Second skill value
nl: Tweede vaardigheid waarde

en: Second skill name
nl: Tweede vaardigheid naam

en: First skill value
nl: Eerste vaardigheid waarde

en: First skill name
nl: Eerste vaardigheid naam

en: Sydney FP: Skills
nl: Sydney FP: vaardigheden

en: Show your visitors some of your skills.
nl: Toon je bezoekers enkele van je vaardigheden.

en: Number of columns:
nl: Aantal kolommen:

en: Sydney FP: Services type B
nl: Sydney FP: Diensten type B

en: See all our services
nl: Zie al onze diensten

en: Display services in two columns instead of three?
nl: Toon diensten in twee kolommen in plaats van drie?

en: Enter the slug for your category or leave empty to show all services.
nl: Voer de slug van je categorie in of laat leeg om alle diensten te tonen.

en: The text for the button [Defaults to <em>See all our services</em> if left empty]
nl: De tekst voor de knop [Standaard is dit <em>Bekijk al onze diensten</em>]

en: The URL for your button [In case you want a button below your services block]
nl: De URL van je knop [voor als je een knop wilt onder je diensten blok]

en: Number of services to show (-1 shows all of them):
nl: Aantal diensten te tonen (-1 toont ze allemaal):

en: In order to display this widget, you must first add some services from your admin area.
nl: Teneinde deze widget te tonen, moet je eerst enkele diensten toevoegen via uw beheeromgeving.

en: Sydney FP: Services Type A
nl: Sydney FP: diensten type A

en: Show what services you are able to provide.
nl: Toon wat voor diensten je kunt aanbieden.

en: Call to action button text:
nl: Call to action knop tekst:

en: Call to action button URL:
nl: Call to action knop URL:

en: Add your list items here. One item per row, start each row with <strong>^</strong>. Example: <strong>^ list item </strong>
nl: Voeg je lijst items hier toe. Eén item per rij. Begin elke rij met <strong>^</strong>. Bijvoorbeeld: <strong>^ lijst item</strong>

en: Add a bit of text here. It will be displayed.
nl: Vul hier wat tekst in. Het zal getoond worden.

en: Title:
nl: Titel:

en: Sydney FP: List
nl: Sydney FP: Lijst

en: A simple list widget
nl: Een eenvoudige lijst widget

en: See all our news
nl: Zie al ons nieuws

en: Add the text for the button here if you want to change the default <em>See all our news</em>
nl: Voeg de tekst voor de knop hier toe als je de standaard tekst (<em>Bekijk al ons nieuws</em>) wilt veranderen

en: Enter the slug for your category or leave empty to show posts from all categories.
nl: Voer de slug van je categorie in of laat leeg om berichten uit alle categorieën te tonen.

en: Sydney FP: Latest News
nl: Sydney FP: Meest recente nieuws

en: Show the latest news from your blog.
nl: Toon het meest recente nieuws van je blog.

en: Fourth fact icon
nl: Vierde feit icoon

en: Fourth fact value
nl: Vierde feit waarde

en: Fourth fact name
nl: Vierde feit naam

en: Third fact icon
nl: Derde feit icoon

en: Third fact value
nl: Derde feit waarde

en: Third fact name
nl: Derde feit naam

en: Second fact icon
nl: Tweede feit icoon

en: Second fact value
nl: Tweede feit waarde

en: Second fact name
nl: Tweede feit naam

en: First fact icon
nl: Eerste feit icoon

en: First fact value
nl: Eerste feit waarde

en: First fact name
nl: Eerste feit naam

en: Usage example: <strong>fa-android</strong>
nl: Voorbeeld van gebruik: <strong>fa-android</strong>

en: here.
nl: hier.

en: You can find a list of the available icons
nl: Je kunt een lijst vinden van de beschikbare iconen

en: Sydney FP: Facts
nl: Sydney FP: Feiten

en: Show your visitors some facts about your company.
nl: Toon je bezoekers enkele feiten over je bedrijf.

en: See all our employees
nl: Zie al onze werknemers

en: Center the employees? (use only if you have 1 or 2 employees)
nl: Centreer de werknemers? (enkel indien je 1 of 2 werknemers hebt)

en: Enter the slug for your category or leave empty to show all employees.
nl: Voer de slug in voor je categorie of laat leeg om alle medewerkers te tonen.

en: The text for the button [Defaults to <em>See all our employees</em> if left empty]
nl: De tekst voor de knop [Standaard is dat <em>]Bekijk al onze medewerkers</em>]

en: Enter an URL here if you want to section to link somewhere.
nl: Voer een URL in als je wilt dat de sectie ergens naar toe linkt.

en: Number of employees to show (-1 shows all of them):
nl: Aantal medewerkers om te tonen (-1 laat ze allemaal zien):

en: In order to display this widget, you must first add some employees from the dashboard. Add as many as you want and the theme will automatically display them all.
nl: Om deze widget te kunnen gebruiken moet je eerst enkele medewerkers invoeren. Voeg er zoveel toe als je wilt en het thema zal ze automatisch allemaal tonen.

en: Sydney FP: Employees
nl: Sydney FP: Medewerkers

en: Display your team members in a stylish way.
nl: Toon je team leden op een stijlvolle manier.

en: See all our clients
nl: Toon al je klanten

en: Enter the slug for your category or leave empty to show all clients.
nl: Voer de slug in van je categorie of laat leeg om alle klanten te tonen.

en: The text for the button [Defaults to <em>See all our clients</em> if left empty]
nl: De tekst voor de knop [Standaard is dat <em>Bekijk al onze klanten</em>]

en: The URL for your button [In case you want a button below your clients block]
nl: De URL voor je knop [voor het geval dat je een knop wilt onder je blok met klanten]

en: Number of clients to show (-1 shows all of them):
nl: Aantal klanten om te tonen (-1 toont ze allemaal):

en: In order to display this widget, you must first add some clients from your admin area. Set your client logos as featured images.
nl: Om deze widget te kunnen gebruiken moet je eerst enkele klanten invoeren. Stel je klant logo's in als uitgelichte afbeeldingen.

en: Sydney FP: Clients
nl: Sydney FP: Klanten

en: Display your clients list.
nl: Toon je klantenlijst.

en: Display the button inline with the text?
nl: De knop in lijn met de tekst tonen?

en: Title for the button
nl: Titel voor de knop

en: Link for the button
nl: Link voor de knop

en: Enter your call to action.
nl: Voer je call to action in.

en: Display a call to action block.
nl: Toon een call to action blok.

en: Enter your email address
nl: Voer je e-mailadres in

en: Enter your phone number
nl: Voer je telefoonnummer in

en: Enter your address
nl: Voer je adres in

en: Title
nl: Titel

en: Sydney: Contact info
nl: Sydney: Contact informatie

en: Display your contact info
nl: Toon je contact informatie

en: Search Results for: %s
nl: Zoekresultaten voor: %s

en: Activate
nl: Activeren

en: Archives
nl: Archieven

en: Archives: %s
nl: Archieven: %s

[ctx: post format archive title]
en: Chats
nl: Gesprekken

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
nl: Statussen

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
nl: Citaten

[ctx: post format archive title]
en: Videos
nl: Video's

[ctx: post format archive title]
en: Images
nl: Afbeeldingen

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
nl: Galerijen

[ctx: post format archive title]
en: Asides
nl: Zijdelings

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
nl: j F Y

en: Day: %s
nl: Dag: %s

en: Month: %s
nl: Maand: %s

en: Year: %s
nl: Jaar: %s

en: Author: %s
nl: Auteur: %s

en: Category: %s
nl: Categorie: %s

en: % comments
nl: % reacties

en: 1 comment
nl: 1 reactie

[ctx: post date]
note: translators: %s: post date.
en: Posted on %s
nl: Geplaatst op %s

en: Post navigation
nl: Berichtnavigatie

en: Newer posts
nl: Nieuwere berichten

en: Older posts
nl: Oudere berichten

en: Posts navigation
nl: Berichtennavigatie

en: Default
nl: Standaard

en: Here you can select a top/bottom row padding for screen sizes < 1024px
nl: Hier kun je een witruimte voor de boven- en onderkant van rijen selecteren voor schermbreedtes kleiner dan 1024px

en: Mobile padding
nl: Smartphone witruimte

en: Background image of the row.
nl: Achtergrond afbeelding van de rij.

en: Background Image
nl: Achtergrondafbeelding

en: Color of the row.
nl: Kleur van de rij.

en: Color
nl: Kleur

en: Background color
nl: Achtergrondkleur

en: This may or may not work. It depends on the widget styles.
nl: De kan al of niet werken. Dat hangt af van de widget stijlen.

en: Center align the content?
nl: De inhoud centreren?

en: Top/bottom padding
nl: Witruimte boven/onder

en: Bottom Border Color
nl: Onderkant randkleur

en: Sydney Theme Widgets
nl: Sydney thema widgets

en: Nothing (only menu)
nl: Niets (alleen menu)

en:  1. Documentation for Sydney can be found
nl:  1. Documentatie voor Sydney kan worden gevonden

en: Theme info
nl: Thema info

en: Sidebar color
nl: Zijbalk kleur

en: Sidebar background
nl: Zijbalk achtergrond

en: Body text
nl: Body-tekst

en: Sub-menu background
nl: Submenu achtergrond

en: Sub-menu items
nl: Submenu items

en: Top level menu items
nl: Topniveau menu items

en: Menu background
nl: menu-achtergrond

en: Primary color
nl: Primaire Kleur

en: Site description
nl: Site beschrijving

en: Site title
nl: Sitetitel

en: Font family
nl: Tekensetfamilie

en: Four
nl: Vier

en: Three
nl: Drie

en: Two
nl: Twee

en: One
nl: Eén

en: Footer widget areas
nl: Footer widget gebieden

en: Featured image
nl: Uitgelichte afbeelding

en: Excerpt length
nl: Samenvatting lengte

en: Masonry (grid style)
nl: Masonry (grid stijl)

en: Full width (no sidebar)
nl: Volledige breedte, (geen zijbalk)

en: Classic
nl: Klassiek

en: Blog layout
nl: Blog lay-out

en: Layout
nl: Lay-out

en: Blog options
nl: Blog opties

en: Upload your logo
nl: Upload je logo

en: Disable the overlay?
nl: De overlay uitzetten?

en: Header height [default: 300px]
nl: Header hoogte [standaard: 300px]

en: Contain
nl: Omvatten

en: Cover
nl: bedekken

en: Header background size
nl: Header achtergrond grootte

en: Centered (menu and site logo)
nl: Gecentreerd (menu en site logo)

en: Static
nl: Statisch

en: Menu style
nl: Menustijl

en: Text for your call to action button
nl: Tekst van je call to action knop

en: Click to begin
nl: Klik om te beginnen

en: URL for your call to action button
nl: URL van je call to action knop

en: Subtitle for the fifth slide
nl: Subtitel voor de vijfde slide

en: Title for the fifth slide
nl: Titel voor de vijfde slide

en: Upload your fifth image for the slider
nl: Upload je vijfde afbeelding voor de slider

en: Fifth slide
nl: Vijfde slide

en: Subtitle for the fourth slide
nl: Subtitel voor de vierde slide

en: Title for the fourth slide
nl: Titel voor de vierde slide

en: Upload your fourth image for the slider
nl: Upload je vierde afbeelding voor de slider

en: Fourth slide
nl: Vierde slide

en: Subtitle for the third slide
nl: Subtitel voor de derde slide

en: Title for the third slide
nl: Titel voor de derde slide

en: Upload your third image for the slider
nl: Upload je derde afbeelding voor de slider

en: Third slide
nl: Derde slide

en: Subtitle for the second slide
nl: Subtitel voor de tweede slide

en: Title for the second slide
nl: Titel voor de tweede slide

en: Upload your second image for the slider
nl: Upload je tweee afbeelding voor de slider

en: Second slide
nl: Tweede slide

en: Subtitle for the first slide
nl: Subtitel voor de eerste slide

en: Title for the first slide
nl: Titel voor de eerste slide

en: Welcome to Sydney
nl: Welkom bij Sydney

en: Upload your first image for the slider
nl: Upload je eerste afbeelding voor de slider

en: First slide
nl: Eerste slide

en: Slider speed in miliseconds. Use 0 to disable [default: 4000]
nl: Slider snelheid in milliseconden. Vul 0 in om uit te schakelen [standaard: 4000]

en: Slider speed
nl: Slider snelheid

en: Select the hero type for all pages except the front page
nl: Selecteer het type hero voor alle pagina's behalve de voorpagina

en: No header (only menu)
nl: Geen header (alleen menu)

en: Image
nl: Afbeelding

en: Full screen slider
nl: Volle schermbreedte slider

en: Select the header type for your front page
nl: Selecteer het type header voor je voorpagina

en: Front page header type
nl: Voorpagina header type

en: You can select your header type from here. After that, continue below to the next two tabs (Hero Slider and Header Image) and configure them.
nl: Hier kun je het type header uitkiezen voor je site. Ga daarna eronder verder met de twee tabs (header slider en header afbeelding) om ze in te stellen.

en: General
nl: Algemeen

en: Skip to content
nl: Spring naar inhoud

en: Create your menu here
nl: Maak je menu hier

en: Sidebar
nl: Zijbalk

en: Primary Menu
nl: Primair menu

en: Edit
nl: Bewerken

en: Pages:
nl: Pagina&#39;s:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
nl: Het lijkt erop dat we niet kunnen vinden waar je naar zoekt. Misschien kun je er naar zoeken.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
nl: Er kwam niets overeen met je zoektermen. Probeer het nog eens met wat andere keywords.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
nl: Klaar om je eerste bericht te publiceren? <a href="%1$s">Ga hier aan de slag</a>.

en: Nothing Found
nl: Niets gevonden

en: Comments are closed.
nl: Reacties zijn gesloten.

en: Newer Comments &rarr;
nl: Nieuwere reacties &rarr;

en: &larr; Older Comments
nl: &larr; Oudere reacties

en: Comment navigation
nl: Reactienavigatie

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
nl[0]: Een gedachte over &ldquo;%2$s&rdquo;
nl[1]: %1$s gedachten over &ldquo;%2$s&rdquo;

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
nl: Het lijkt erop dat er niets is gevonden op deze locatie. Misschien een van de onderstaande links proberen of een zoekopdracht?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
nl: Oeps! Deze pagina kon niet worden gevonden.
