Themes - Sydney - en to sv_SE translation catalogue (694 entries)

en:  1. Documentation for Sydney can be found
sv_SE:  1. Dokumentation för Sydney kan hittas

en:  4. Priority email support is available for our premium users. You can upgrade
sv_SE:  4. Prioriterad e-postsupport är tillgänglig för våra premiumanvändare. Du kan uppgradera

en: "Show all" text:
sv_SE: ”Visa all”-text:

en: % comments
sv_SE: % kommentarer

en: %1$1s. Proudly powered by %2$2s
sv_SE: %1$1s. Drivs med %2$2s

en: &larr; Older Comments
sv_SE: &larr; Äldre kommentarer

en: &mdash; Select &mdash;
sv_SE: &mdash; Välj &mdash;

en: 0 comments
sv_SE: 0 kommentarer

en: 1 column
sv_SE: 1 kolumn

en: 1 comment
sv_SE: 1 kommentar

en: 2 columns
sv_SE: 2 kolumner

en: 3 columns
sv_SE: 3 kolumner

en: 4 columns
sv_SE: 4 kolumner

en: A simple list widget
sv_SE: En enkel listwidget

en: Above
sv_SE: Ovan

en: Above title
sv_SE: Över rubrik

en: Access to all Google Fonts
sv_SE: Åtkomst till alla Google Fonts

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Activating
sv_SE: Aktiverar

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Add Display Condition
sv_SE: Lägg till visningsvillkor

en: Add User Condition
sv_SE: Lägg till användarvillkor

en: Add a bit of text here. It will be displayed.
sv_SE: Lägg till lite text här. Den kommer att visas.

en: Add new
sv_SE: Lägg till ny

en: Add the text for the button here if you want to change the default <em>See all our news</em>
sv_SE: Lägg till text för knappen här om du vill ändra standard <em>Se alla våra nyheter</em>

en: Add to cart button
sv_SE: Knapp för ”Lägg till i varukorg”

en: Add your list items here. One item per row, start each row with <strong>^</strong>. Example: <strong>^ list item </strong>
sv_SE: Lägg till dina listobjekt här. Ett objekt per rad, börja varje rad med <strong>^</strong>. Exempel: <strong>^ listobjekt </strong>

en: Add/Edit Conditions
sv_SE: Lägg till/redigera villkor

en: Additional elements
sv_SE: Ytterligare element

en: All recommended plugins need to be installed and activated for this step.
sv_SE: Alla rekommenderade tillägg måste vara installerade och aktiverade för detta steg.

en: Always sticky
sv_SE: Alltid klistrat

en: Archives
sv_SE: Arkiv

en: Archives titles color
sv_SE: Rubrikfärger på arkiv

en: Archives titles color (hover)
sv_SE: Rubrikfärger på arkiv (hovring)

en: Archives titles font size
sv_SE: Textstorlek på arkivrubriker

en: Archives: %s
sv_SE: Arkiv: %s

en: Are you sure you want to dismiss this notice?
sv_SE: Är du säker på att du vill avfärda denna notis?

en: Author
sv_SE: Författare

en: Author box
sv_SE: Författarruta

en: Author name
sv_SE: Författarnamn

en: Author: %s
sv_SE: Författare: %s

en: Autoplay time [ms]
sv_SE: Självspelande tid [ms]

en: Back to top
sv_SE: Tillbaka till toppen

en: Background Image
sv_SE: Bakgrundsbild

en: Background color
sv_SE: Bakgrundsfärg

en: Background color (sticky)
sv_SE: Bakgrundsfärg (klistrat)

en: Background hover color
sv_SE: Bakgrundens hovringsfärg

en: Background image of the row.
sv_SE: Bakgrundsbild för raden.

en: Background image support
sv_SE: Stöd för bakgrundsbild

en: Basic
sv_SE: Grundläggande

en: Below
sv_SE: Nedan

en: Below excerpt
sv_SE: Under utdrag

en: Below title
sv_SE: Under rubrik

en: Best WordPress Speed Optimization Plugins
sv_SE: Bästa WordPress-tillägget för hastighetsoptimering

en: Blog
sv_SE: Blogg

en: Blog Options
sv_SE: Bloggalternativ

en: Blog archives
sv_SE: Bloggarkiv

en: Blog layout
sv_SE: Blogglayout

en: Blog options
sv_SE: Bloggalternativ

en: Body
sv_SE: Brödtext

en: Body text
sv_SE: Brödtext

en: Border Color
sv_SE: Ramfärg

en: Border color
sv_SE: Ramfärg

en: Border radius
sv_SE: Ramradie

en: Border size
sv_SE: Ramstorlek

en: Border width
sv_SE: Rambredd

en: Bottom
sv_SE: Botten

en: Bottom Border Color
sv_SE: Ramfärg för knapp

en: Bottom offset
sv_SE: Botten förskjutning

en: Bottom padding for the page wrapper (the space between the page content and the footer)
sv_SE: Nedre utfyllnad för sidomslag (avståndet mellan sidinnehållet och sidfoten)

en: Bottom row
sv_SE: Bottenrad

en: Boxed
sv_SE: Inramad

en: Breadcrumbs
sv_SE: Synliga sökvägar

en: Breadcrumbs Module
sv_SE: Modul för synliga sökvägar

en: Breadcrumbs functionality.
sv_SE: Funktionalitet för synliga sökvägar.

en: Build headers, footers etc. with Elementor.
sv_SE: Bygg sidhuvuden, sidfötter etc. med Elementor.

en: Build templates
sv_SE: Bygg mallar

en: Button
sv_SE: Knapp

en: Button background color
sv_SE: Knappens bakgrundsfärg

en: Button border radius
sv_SE: Knappens kantradie

en: Button color
sv_SE: Knappfärg

en: Button font size
sv_SE: Knappens textstorlek

en: Button link
sv_SE: Knapplänk

en: Button radius
sv_SE: Knappradie

en: Button text
sv_SE: Knapptext

en: Buttons
sv_SE: Knappar

en: Buy Sydney Pro
sv_SE: Köp Sydney Pro

en: By %s
sv_SE: Av %s

en: CPT: Post name
sv_SE: CPT: Inläggsnamn

en: CPT: Taxonomy name
sv_SE: CPT: taxonominamn

en: Call to action button URL:
sv_SE: Knappens URL för Call to action:

en: Call to action button text:
sv_SE: Knapptext för Call to action:

en: Card background
sv_SE: Kortbakgrund

en: Cart
sv_SE: Varukorg

en: Cart &amp; account icons
sv_SE: Varukorg och kontoikoner

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: Category
sv_SE: Kategori

en: Category name
sv_SE: Kategorinamn

en: Category: %s
sv_SE: Kategori: %s

en: Center
sv_SE: Centrerat

en: Center align the content?
sv_SE: Justera innehållet centrerat?

en: Center the employees? (use only if you have 1 or 2 employees)
sv_SE: Centrera de anställda? (använd endast om du har 1 eller 2 anställda)

en: Centered (menu and site logo)
sv_SE: Centrerat (meny och webbplatslogga)

en: Change Site Title or Logo
sv_SE: Ändra webbplatsrubrik eller logga

en: Change your site title or add a logo
sv_SE: Ändra din webbplatsrubrik eller lägg till en logga

en: Changelog
sv_SE: Ändringslogg

en: Classic
sv_SE: Klassisk

en: Classic (alternative)
sv_SE: Klassisk (alternativ)

en: Classic 2
sv_SE: Klassisk 2

en: Clear
sv_SE: Rensa

en: Click here to select where you want to display the slider
sv_SE: Klicka här för att välja var du vill visa bildspelet

en: Click me
sv_SE: Klicka mig

en: Click the pencil icon to change this text
sv_SE: Klicka på pennikonen för att ändra denna text

en: Click to begin
sv_SE: Klicka för att börja

en: Color
sv_SE: Färg

en: Color Options
sv_SE: Färgalternativ

en: Color of the row.
sv_SE: Färg på rad.

en: Color options
sv_SE: Färgalternativ

en: Column spacing
sv_SE: Kolumnmellanrum

en: Columns
sv_SE: Kolumner

en: Comment navigation
sv_SE: Kommentarsnavigering

en: Comments are closed.
sv_SE: Kommentarer är stängda.

en: Contact info
sv_SE: Kontaktinformation

en: Contain
sv_SE: Inneslut

en: Contained
sv_SE: Innesluten

en: Container type
sv_SE: Typ av behållare

en: Container width
sv_SE: Behållarens bredd

en: Content alignment
sv_SE: Innehållsjustering

en: Content links
sv_SE: Innehållslänkar

en: Content to display:
sv_SE: Innehåll som ska visas:

en: Copyright area
sv_SE: Område för upphovsrätt

en: Course catalog columns
sv_SE: Kolumner för kurskatalog

en: Course title
sv_SE: Kursrubrik

en: Courses archives
sv_SE: Kursarkiv

en: Cover
sv_SE: Täck

en: Create your menu here
sv_SE: Skapa din meny här

en: Cross Sell
sv_SE: Korsförsäljning

en: Custom Elementor widgets
sv_SE: Anpassade Elementor-widgetar

en: Custom HTML
sv_SE: Anpassad HTML

en: Custom Post Types
sv_SE: Anpassade inläggstyper

en: Customize
sv_SE: Anpassa

en: Day: %s
sv_SE: Dag: %s

en: Deactivate
sv_SE: Inaktivera

en: Default
sv_SE:  Standard

en: Default state
sv_SE: Standardtillstånd

en: Desktop only
sv_SE: Endast stationär dator

en: Differences between Sydney and Sydney Pro
sv_SE: Skillnader mellan Sydney och Sydney Pro

en: Disable row overlay?
sv_SE: Inaktivera radöverläggning

en: Disable the overlay?
sv_SE: Inaktivera överlägget?

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Discover Sydney Pro
sv_SE: Utforska Sydney Pro

en: Display a call to action block.
sv_SE: Visa ett block för uppmaning till åtgärd.

en: Display a video from Youtube, Vimeo etc.
sv_SE: Visa en video från Youtube, Vimeo osv.

en: Display breadcrumbs
sv_SE: Visa synliga sökvägar

en: Display services in two columns instead of three?
sv_SE: Visa tjänster i två kolumner istället för tre?

en: Display the button inline with the text?
sv_SE: Visa knappen inline med texten?

en: Display your clients list.
sv_SE: Visa din klientlista.

en: Display your contact info
sv_SE: Visa din kontaktinformation

en: Display your projects in a grid.
sv_SE: Visa dina projekt i ett rutnät.

en: Display your social profile on your front page
sv_SE: Visa din sociala profil på din startsida

en: Display your team members in a stylish way.
sv_SE: Visa dina team-medlemmar på ett snyggt sätt.

en: Display your testimonials in a slider.
sv_SE: Visa dina rekommendationer ett bildspel.

en: Divider color
sv_SE: Färg på avdelare

en: Divider size
sv_SE: Storlek för avdelare

en: Divider width
sv_SE: Bredd på avdelare

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: Documentation article
sv_SE: Dokumentationsartikel

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Elementor will enable you to create pages by adding widgets to them using drag and drop.
sv_SE: Elementor gör att du kan skapa sidor genom att lägga till widgetar till dem med drag och släpp.

en: Elements
sv_SE: Element

en: Email address
sv_SE: E-postadress

en: Enable Schema markup
sv_SE: Aktivera märkning enligt schema

en: Enable account icon
sv_SE: Aktivera kontoikon

en: Enable cart icon
sv_SE: Aktivera ikon för varukorg

en: Enable featured image
sv_SE: Aktivera utvald bild

en: Enable preloader
sv_SE: Aktivera preloader

en: Enable scroll to top
sv_SE: Aktivera ”Rulla till toppen”

en: Enable sidebar
sv_SE: Aktivera sidopanel

en: Enable sticky header
sv_SE: Aktivera klistrat sidhuvud

en: Enter an URL here if you want to section to link somewhere.
sv_SE: Ange en URL här om du vill sektionen ska länka någonstans.

en: Enter the slug for your category or leave empty to show all clients.
sv_SE: Ange slug för din kategori eller lämna tomt för att visa alla klienter.

en: Enter the slug for your category or leave empty to show all employees.
sv_SE: Ange slug för din kategori eller lämna tomt för att visa alla anställda.

en: Enter the slug for your category or leave empty to show all services.
sv_SE: Ange slug för din kategori eller lämna tomt för att visa alla tjänster.

en: Enter the slug for your category or leave empty to show all testimonials.
sv_SE: Ange slug för din kategori eller lämna tom för att visa alla recensioner.

en: Enter the slug for your category or leave empty to show posts from all categories.
sv_SE: Ange slug för din kategori eller lämna tom för att visa inlägg från alla kategorier.

en: Enter the slugs (comma separated) for your categories or leave empty to show all projects.
sv_SE: Ange slugs (separerade med komma) för dina kategorier eller lämna tom för att visa alla projekt.

en: Enter your address
sv_SE: Ange din adress

en: Enter your call to action.
sv_SE: Ange din uppmaning till åtgärd.

en: Enter your email address
sv_SE: Ange din e-postadress

en: Enter your phone number
sv_SE: Ange ditt telefonnummer

en: Entire Site
sv_SE: Hela webbplatsen

en: Excerpt
sv_SE: Utdrag

en: Excerpt color
sv_SE: Utdragets färg

en: Excerpt font size
sv_SE: Utdragets textstorlek

en: Excerpt length
sv_SE: Utdragslängd

en: Exclude
sv_SE: Exkludera

en: Extended Blog Module
sv_SE: Utökad bloggmodul

en: Extended Footer Module
sv_SE: Utökad sidfotsmodul

en: Extended Header Module
sv_SE: Utökad sidhuvudsmodul

en: Extended WooCommerce
sv_SE: Utökad WooCommerce

en: Extended WooCommerce Module
sv_SE: Utökad WooCommerce-modul

en: Extra Widget Area
sv_SE: Extra widgetområden

en: Extra features for WooCommerce
sv_SE: Extra funktioner förr WooCommerce

en: Extra features for your blog.
sv_SE: Extra funktioner för din blogg.

en: Extra features for your footer
sv_SE: Extra funktioner för din sidfot

en: Feature
sv_SE: Funktioner

en: Featured image
sv_SE: Utvald bild

en: Fifth slide
sv_SE: Fjärde bilden

en: First fact icon
sv_SE: Första faktaikonen

en: First fact name
sv_SE: Första faktanamnet

en: First fact value
sv_SE: Första faktavärdet

en: First skill name
sv_SE: Första kompetensnamnet

en: First slide
sv_SE: Första bilden

en: First time Elementor user?
sv_SE: Första gången du använder Elementor?

en: Font Options
sv_SE: Typsnittsalternativ

en: Font family
sv_SE: Typsnittsfamilj

en: Font options
sv_SE: Typsnittsalternativ

en: Font size
sv_SE: Textstorlek

en: Font style
sv_SE: Typsnittsstil

en: Font weight
sv_SE: Typsnittsvikt

en: Footer
sv_SE: Sidfot

en: Footer
sv_SE: Sidfot

en: Footer Credits
sv_SE: Erkännande i sidfot

en: Footer Credits option
sv_SE: Alternativ för erkännande i sidfot

en: Footer credits
sv_SE: Erkännande i sidfot

en: Footer widget areas
sv_SE: Sidfotens widgetområden

en: Footer widgets
sv_SE: Sidfotwidgetar

en: Footer widgets layout
sv_SE: Sidfotens widgetlayout

en: Form fields
sv_SE: Formulärfält

en: Four
sv_SE: Fyra

en: Fourth fact icon
sv_SE: Fjärde faktaikonen

en: Fourth fact name
sv_SE: Fjärde faktanamnet

en: Fourth fact value
sv_SE: Fjärde faktavärdet

en: Fourth skill name
sv_SE: Fjärde kompetensnamnet

en: Fourth slide
sv_SE: Fjärde bilden

en: Free vs PRO
sv_SE: Jämför gratis och PRO

en: Free vs Pro
sv_SE: Gratis vs Pro

en: Front Page
sv_SE: Startsida

en: Front Page Blocks
sv_SE: Block för startsidan

en: Front page header type
sv_SE: Typ av sidhuvud på startsida

en: Full content
sv_SE: Fullständigt innehåll

en: Full list of differences between Sydney and Sydney Pro
sv_SE: Fullständig lista med skillnader mellan Sydney och Sydney Pro

en: Full screen
sv_SE: Fullskärm

en: Full width
sv_SE: Full bredd

en: Full width (no sidebar)
sv_SE: Full bredd (ingen sidopanel)

en: Full-width
sv_SE: Full bredd

en: Gallery columns
sv_SE: Gallerikolumner

en: General
sv_SE: Allmänt

en: Get Priority Support
sv_SE: Skaffa prioriterad support

en: Get Support
sv_SE: Skaffa support

en: Get Sydney Pro
sv_SE: Skaffa Sydney Pro

en: Get Sydney Pro Today
sv_SE: Skaffa Sydney Pro idag

en: Get in touch
sv_SE: Kontakta oss

en: Getting started
sv_SE: Kom igång

en: Go to the automatic importer
sv_SE: Gå till den automatiska importen

en: Grid
sv_SE: Rutnät

en: Have an idea or feedback?
sv_SE: Har du en idé eller feedback?

en: Header
sv_SE: Sidhuvud

en: Header Options
sv_SE: Alternativ för sidhuvud

en: Header background size
sv_SE: Sidhuvudets bakgrundsstorlek

en: Header height [default: 300px]
sv_SE: Sidhuvudets höjd [standard: 300px]

en: Header options
sv_SE: Alternativ för sidhuvud

en: Header support for Crelly Slider
sv_SE: Sidhuvudet har stöd för Crelly Slider

en: Header support for shortcodes
sv_SE: Sidhuvudet har stöd för kortkoder

en: Heading 1
sv_SE: Rubrik 1

en: Heading 2
sv_SE: Rubrik 2

en: Heading 3
sv_SE: Rubrik 3

en: Heading 4
sv_SE: Rubrik 4

en: Heading 5
sv_SE: Rubrik 5

en: Heading 6
sv_SE: Rubrik 6

en: Headings
sv_SE: Rubriker

en: Headings color
sv_SE: Rubrikfärg

en: Hello,
sv_SE: Hej,

en: Hello, %s,
sv_SE: Hej, %s,

en: Here are some of the differences between Sydney and Sydney Pro:
sv_SE: Här är några av skillnader mellan Sydney och Sydney Pro:

en: Hero area
sv_SE: Hero-område

en: Hero type
sv_SE: Hero-typ

en: Hide button icon
sv_SE: Dölj knappikon

en: I already did
sv_SE: Jag har redan gjort det

en: Icon
sv_SE: Ikon

en: Icon 1
sv_SE: Ikon 1

en: Icon 2
sv_SE: Ikon 2

en: Icon 3
sv_SE: Ikon 3

en: Icon 4
sv_SE: Ikon 4

en: Icon color
sv_SE: Ikonfärg

en: Icon hover color
sv_SE: Ikonens hovringsfärg

en: Icon size
sv_SE: Ikonstorlek

en: Image
sv_SE: Bild

en: Image placement
sv_SE: Bildplacering

en: Image radius
sv_SE: Bildradie

en: Image size
sv_SE: Bildstorlek

en: Image spacing
sv_SE: Bildavstånd

en: Import demo content (optional)
sv_SE: Importera demoinnehåll (valfritt)

en: Important:
sv_SE: Viktigt:

en: Importing the demo will make your website look like our website.
sv_SE: Importering av demo kommer göra att din webbplats ser ut som våran webbplats.

en: In order to display this widget, you must first add some clients from your admin area. Set your client logos as featured images.
sv_SE: För att kunna visa denna widget måste du först lägga till några klienter från ditt administrationsområde. Ställ in dina klienters loggor som utvalda bilder.

en: In order to display this widget, you must first add some employees from the dashboard. Add as many as you want and the theme will automatically display them all.
sv_SE: För att kunna visa denna widget måste du först lägga till några anställda från adminpanelen. Lägg till så många som du vill och temat kommer automatiskt att visa alla.

en: In order to display this widget, you must first add some services from your admin area.
sv_SE: För att kunna visa denna widget måste du först lägga till några tjänster från ditt administratörsområde.

en: In order to display this widget, you must first add some testimonials from your admin area.
sv_SE: För att kunna visa denna widget måste du först lägga till några rekommendationer från ditt administratörsområde.

en: Include
sv_SE: Inkludera

en: Inline
sv_SE: På rad

en: Install and activate
sv_SE: Installera och aktivera

en: Install one plugin at a time. Wait for each plugin to activate.
sv_SE: Installera ett tillägg i taget. Vänta tills varje tillägg aktiveras.

en: Install recommended plugins
sv_SE: Installera rekommenderade tillägg

en: Insufficient permissions to install the plugin.
sv_SE: Otillräckliga behörigheter för att installera tillägget.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
sv_SE: Det verkar som att det inte finns någonting här. Du kan testa en av länkarna nedan eller att göra en sökning.

en: It makes us happy to hear from our users. We would appreciate a review.
sv_SE: Vi blir glada att lyssna på våra användare. Vi skulle uppskatta en recension.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
sv_SE: Det verkar som det du letade efter inte kunde hittas. Kanske kan en sökning hjälpa.

en: It was not possible complete the request, please reload the page and try again.
sv_SE: Det var inte möjligt att slutföra begäran. Ladda om sidan och försök igen.

en: Italic
sv_SE: Kursiv

en: Jetpack Portfolio
sv_SE: Jetpack-portfölj

en: Join Now
sv_SE: Gå med nu

en: Join Our Community
sv_SE: Gå med i vår community

en: Keep informed about each theme update.
sv_SE: Håll dig informerad om varje temauppdatering.

en: Keep informed with the latest changes about each theme.
sv_SE: Håll dig uppdaterad med de senaste ändringarna om varje tema.

en: Large
sv_SE: Stor

en: Layout type
sv_SE: Layouttyp

en: Layouts
sv_SE: Layouter

en: Learn More
sv_SE: Lär dig mer

en: Left
sv_SE: Vänster

en: Left/Right padding
sv_SE: Vänster/höger padding

en: Left/right button padding
sv_SE: Vänster/höger knapp-padding

en: Lesson title
sv_SE: Lektionsrubrik

en: Let us know. We'd love to hear from you.
sv_SE: Berätta för oss. Vi ser fram emot att höra av dig.

en: Letter spacing
sv_SE: Teckenmellanrum

en: Line height
sv_SE: Radhöjd

en: Link alignment
sv_SE: Länkjustering

en: Link for the button
sv_SE: Länk för knappen

en: Link separator
sv_SE: Länkavgränsare

en: Links
sv_SE: Länkar

en: Links color
sv_SE: Länkfärger

en: Links color (hover)
sv_SE: Länkfärger (hovring)

en: List
sv_SE: Lista

en: Load Google Fonts Locally?
sv_SE: Ladda Google Fonts lokalt?

en: Login/Register
sv_SE: Logga in/registrera

en: Logo height
sv_SE: Höjd på logga

en: Masonry
sv_SE: Mosaik

en: Masonry (grid style)
sv_SE: Mosaik (rutnätsstil)

en: Maybe later
sv_SE: Kanske senare

en: Membership archives
sv_SE: Arkiv för medlemskap

en: Memberships columns
sv_SE: Kolumner för medlemsskap

en: Menu background
sv_SE: Menybakgrund

en: Menu bar
sv_SE: Menylist

en: Menu container
sv_SE: Menybehållare

en: Menu icon
sv_SE: Menyikon

en: Menu items hover
sv_SE: Menyval vid hovring

en: Menu layout
sv_SE: Menylayout

en: Menu position
sv_SE: Menyposition

en: Menu style
sv_SE: Menystil

en: Meta color
sv_SE: Färg för meta

en: Meta elements
sv_SE: Meta-element

en: Middle
sv_SE: Mitten

en: Misc
sv_SE: Övrigt

en: Mobile menu button
sv_SE: Mobil menyknapp

en: Mobile padding
sv_SE: Mobil-padding

en: Mobile/tablet only
sv_SE: Endast mobil/läsplatta

en: Month: %s
sv_SE: Månad: %s

en: More blog options are available in Sydney Pro
sv_SE: Fler bloggalternativ är tillgängliga i Sydney Pro

en: More footer options are available in Sydney Pro
sv_SE: Fler sidfotsalternativ är tillgängliga i Sydney Pro

en: More slider options are available in Sydney Pro
sv_SE: Fler bildspelsalternativ är tillgängliga i Sydney Pro

en: Multiple blog layouts
sv_SE: Flera blogglayouter

en: My Account
sv_SE: Mitt konto

en: Narrow
sv_SE: Smal

en: Need help? Go ahead and visit our support forums and we'll be happy to assist you with any theme related questions you might have
sv_SE: Behövs hjälp? Gå vidare och besök vårt supportforum så hjälper vi dig gärna med alla temarelaterade frågor du kan ha

en: Need help? We're here for you!
sv_SE: Behöver du hjälp? Vi är här för dig!

en: New features for your header area.
sv_SE: Nya funktioner för området i ditt sidhuvud.

en: Newer Comments &rarr;
sv_SE: Nyare kommentarer &rarr;

en: Newer posts
sv_SE: Nyare inlägg

en: No Sidebar
sv_SE: Ingen sidopanel

en: No header (only menu)
sv_SE: Inget sidhuvud (endast meny)

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
sv_SE: Inga menyer har skapats än. <a href="%s">Skapa några</a>.

en: No sidebar
sv_SE: Ingen sidopanel

en: None
sv_SE: Ingen

en: Note 4: Please take a full backup of your website before upgrading.
sv_SE: Obs 4: Ta en fullständig säkerhetskopia av din webbplats innan du uppgraderar.

en: Nothing
sv_SE: Ingenting

en: Nothing (only menu)
sv_SE: Ingenting (endast meny)

en: Nothing Found
sv_SE: Inget hittades

en: Number of clients to show (-1 shows all of them):
sv_SE: Antal klienter att visa (-1 visar alla):

en: Number of columns:
sv_SE: Antal kolumner:

en: Number of employees to show (-1 shows all of them):
sv_SE: Antal anställda att visa (-1 visar alla):

en: Number of projects to show (-1 shows all of them):
sv_SE: Antal projekt att visa (-1 visar alla):

en: Number of services to show (-1 shows all of them):
sv_SE: Antal tjänster att visa (-1 visar alla):

en: Number of testimonials to show (-1 shows all of them):
sv_SE: Antal rekommendationer att visa (-1 visar alla):

en: Oblique
sv_SE: Sned

en: Older posts
sv_SE: Äldre inlägg

en: On scroll to top
sv_SE: Vid rulla till toppen

en: One
sv_SE: Ett

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
sv_SE: Hoppsan! Den sidan kan inte hittas.

en: Open clients links in a new tab?
sv_SE: Öppna klientlänkar i en ny flik?

en: Open in a new tab?
sv_SE: Öppna i en ny flik?

en: Open link in a new tab?
sv_SE: Öppna länk i en ny flik?

en: Other
sv_SE: Annat

en: Overlay color
sv_SE: Överläggsfärg

en: Page Description
sv_SE: Sidans beskrivning

en: Page elements
sv_SE: Sidelement

en: Page name
sv_SE: Sidnamn

en: Page title
sv_SE: Sidrubrik

en: Page wrapper - bottom padding
sv_SE: Sidomslag - nedre utfyllnad

en: Page wrapper - top padding
sv_SE: Sidomslag - övre utfyllnad

en: Pages
sv_SE: Sidor

en: Pages:
sv_SE: Sidor:

en: Parallax backgrounds
sv_SE: Parallax-bakgrunder

en: Paste the URL of the video (only from a network that supports oEmbed, like Youtube, Vimeo etc.):
sv_SE: Klistra in URL:en för videoklippet (endast från ett nätverk som stöder oEmbed, som Youtube, Vimeo etc.):

en: Performance
sv_SE: Prestanda

en: Phone number
sv_SE: Telefonnummer

en: Placeholder color
sv_SE: Platshållarens färg

en: Polylang integration
sv_SE: Polylang-integration

en: Post Archives
sv_SE: Inläggsarkiv

en: Post Categories
sv_SE: Inläggskategorier

en: Post Tags
sv_SE: Inläggsetiketter

en: Post author
sv_SE: Inläggsförfattare

en: Post categories
sv_SE: Inläggskategorier

en: Post comments
sv_SE: Inläggskommentarer

en: Post date
sv_SE: Inläggsdatum

en: Post name
sv_SE: Inläggsnamn

en: Post navigation
sv_SE: Inläggsnavigering

en: Post tags
sv_SE: Inläggsetiketter

en: Post title font size
sv_SE: Textstorlek på inläggsrubrik

en: Post title size
sv_SE: Inläggsrubrikens storlek

en: Posts
sv_SE: Inlägg

en: Posts navigation
sv_SE: Inläggsnavigering

en: Price
sv_SE: Pris

en: Primary Menu
sv_SE: Primär meny

en: Primary color
sv_SE: Primär färg

en: Priority Status
sv_SE: Prioriterad status

en: Priority support
sv_SE: Prioriterad support

en: Privacy Policy Page
sv_SE: Sida för integritetspolicy

en: Proceed to checkout
sv_SE: Fortsätt till kassan

en: Product Archives
sv_SE: Produktarkiv

en: Product Categories
sv_SE: Produktkategorier

en: Product Image
sv_SE: Produktbild

en: Product Tags
sv_SE: Produktetiketter

en: Product card
sv_SE: Produktkort

en: Product name
sv_SE: Produktnamn

en: Product price color
sv_SE: Färg för produktpris

en: Product price size
sv_SE: Storlek för produktpris

en: Product prices color
sv_SE: Färg för produktpriser

en: Product prices font size
sv_SE: Textstorlek för produktpris

en: Product sorting
sv_SE: Produktsortering

en: Product tabs
sv_SE: Produktflikar

en: Product title
sv_SE: Produktrubrik

en: Product title color
sv_SE: Produktrubrikens färg

en: Product title size
sv_SE: Produktrubrikens storlek

en: Quick View
sv_SE: Snabbvisning

en: Ratings
sv_SE: Betyg

en: Read more
sv_SE: Läs mer

en: Read more link
sv_SE: ”Läs mer”-länk

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
sv_SE: Är du redo att publicera ditt första inlägg? <a href="%1$s">Kom igång här</a>.

en: Related posts
sv_SE: Relaterade inlägg

en: Related posts title
sv_SE: Relaterad inläggsrubrik

en: Related products
sv_SE: Relaterade produkter

en: Remove sidebar from single products?
sv_SE: Ta bort sidopanel från enskilda produkter?

en: Requires page refresh after saving
sv_SE: Kräver att sidan uppdateras efter att ha sparats

en: Responsive
sv_SE: Responsiv

en: Results count
sv_SE: Antal resultat

en: Review
sv_SE: Recensera

en: Reviews
sv_SE: Recensioner

en: Right
sv_SE: Höger

en: SKU
sv_SE: Artikelnummer

en: Sale tag
sv_SE: Rea-etikett

en: Sale!
sv_SE: Rea!

en: Save Conditions
sv_SE: Spara villkor

en: Scroll to top
sv_SE: Rulla till toppen

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search Results for: %s
sv_SE: Sökresultat för: %s

en: Second fact icon
sv_SE: Andra faktaikonen

en: Second fact name
sv_SE: Andra faktanamnet

en: Second fact value
sv_SE: Andra faktavärdet

en: Second skill name
sv_SE: Andra kompetensnamnet

en: Second slide
sv_SE: Andra bilden

en: See all our clients
sv_SE: Se alla våra klienter

en: See all our employees
sv_SE: Se alla våra anställda

en: See all our news
sv_SE: Se alla våra nyheter

en: See all our services
sv_SE: Se alla våra tjänster

en: See all our testimonials
sv_SE: Se alla våra recensioner

en: See all posts by %s
sv_SE: Se alla inlägg av %s

en: See the Changelog
sv_SE: Se ändringsloggen

en: See the Documentation
sv_SE: Se dokumentationen

en: See the changelog
sv_SE: Se ändringsloggen

en: Select the header type for your front page
sv_SE: Välj typ av sidhuvud för din startsida

en: Select your layout
sv_SE: Välj din layout

en: Select your social menu:
sv_SE: Välj din sociala meny:

en: Separator color
sv_SE: Färg på avgränsare

en: Separator size
sv_SE: Avgränsarens storlek

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Short description
sv_SE: Kort beskrivning

en: Show all
sv_SE: Visa alla

en: Show author avatar
sv_SE: Visa författarens profilbild

en: Show excerpt
sv_SE: Visa utdrag

en: Show featured image
sv_SE: Visa utvald bild

en: Show navigation filter? (Category slugs must be specified).
sv_SE: Visa navigationsfilter? (Kategori-slug måste vara specificerat).

en: Show on all devices
sv_SE: Visa på alla enheter

en: Show project title?
sv_SE: Visa projektrubrik?

en: Show the latest news from your blog.
sv_SE: Visa de senaste nyheterna från din blogg.

en: Show what services you are able to provide.
sv_SE: Visa vilka tjänster du kan tillhandahålla.

en: Show your visitors some facts about your company.
sv_SE: Visa dina besökare några fakta om ditt företag.

en: Show your visitors some of your skills.
sv_SE: Visa dina besökare några av dina färdigheter.

en: Sidebar
sv_SE: Sidopanel

en: Sidebar background
sv_SE: Sidopanelens bakgrund

en: Sidebar color
sv_SE: Sidopanelens färg

en: Sidebar layout
sv_SE: Sidopanelens layout

en: Sidebar layout (course archive)
sv_SE: Layout för sidopanel (kursarkiv)

en: Sidebar layout (single course)
sv_SE: Layout för sidopanel (enskild kurs)

en: Sidebar left
sv_SE: Sidopanel vänster

en: Sidebar position
sv_SE: Sidopanelens position

en: Sidebar right
sv_SE: Sidopanel höger

en: Single Page
sv_SE: Enskild sida

en: Single Post
sv_SE: Enskilt inlägg

en: Single Post/Page Options
sv_SE: Alternativ för enskilda inlägg/sidor

en: Single Product
sv_SE: Enskild produkt

en: Single course
sv_SE: Enskild kurs

en: Single courses
sv_SE: Enskilda kurser

en: Single lesson
sv_SE: Enskild lektion

en: Single lessons, topics, quizzes etc.
sv_SE: Enstaka lektioner, ämnen, frågesporter etc.

en: Single posts
sv_SE: Enskilt inlägg

en: Single products
sv_SE: Enskilda produkter

en: Site description
sv_SE: Webbplatsbeskrivning

en: Site description color
sv_SE: Webbplatsens beskrivningsfärg

en: Site description font size
sv_SE: Textstorlek för webbplatsbeskrivning

en: Site header type
sv_SE: Webbplatsens typ av sidhuvud

en: Site title
sv_SE: Webbplatsrubrik

en: Site title color
sv_SE: Webbplatsens rubrikfärg

en: Site title font size
sv_SE: Textstorlek för webbplatsrubrik

en: Skip to content
sv_SE: Hoppa till innehåll

en: Slider button
sv_SE: Bildspelsknapp

en: Slider settings
sv_SE: Inställningar för bildspel

en: Slider speed
sv_SE: Bildspelets hastighet

en: Slider speed in miliseconds. Use 0 to disable [default: 4000]
sv_SE: Bildspelets hastighet i millisekunder. Använd 0 för att inaktivera [standard: 4000]

en: Slider, image or video header
sv_SE: Bildspel, bild eller video i sidhuvudet

en: Small
sv_SE: Liten

en: Social Icons
sv_SE: Sociala ikoner

en: Social profile
sv_SE: Social profil

en: Something went wrong, contact support.
sv_SE: Något gick fel, kontakta supporten.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
sv_SE: Inget matchade dina söktermer. Försök igen med några andra nyckelord.

en: Spacing
sv_SE: Mellanrum

en: Specific
sv_SE: Specifik

en: Static
sv_SE: Statisk

en: Sticky
sv_SE: Klistrad

en: Sticky and transparent menu
sv_SE: Klistrad och transparent meny

en: Sticky menu
sv_SE: Klistrad meny

en: Style
sv_SE: Stil

en: Styling
sv_SE: Stilsättning

en: Styling with the Customizer
sv_SE: Styling med anpassaren

en: Sub-menu background
sv_SE: Undermenyns bakgrund

en: Sub-menu items
sv_SE: Undermenyval

en: Submenu background
sv_SE: Undermenyns bakgrund

en: Submenu color
sv_SE: Undermenyns färg

en: Submit a Review
sv_SE: Skicka en recension

en: Submit a review here
sv_SE: Skicka en recension här

en: Subtitle for the fifth slide
sv_SE: Underrubrik för den femte bilden

en: Subtitle for the first slide
sv_SE: Underrubrik för den första bilden

en: Subtitle for the fourth slide
sv_SE: Underrubrik för den fjärde bilden

en: Subtitle for the second slide
sv_SE: Underrubrik för den andra bilden

en: Subtitle for the third slide
sv_SE: Underrubrik för den tredje bilden

en: Suggest an Idea
sv_SE: Föreslå en idé

en: Sure
sv_SE: Absolut

en: Sydney FP: Clients
sv_SE: Sydney FP: Klienter

en: Sydney FP: Employees
sv_SE: Sydney FP: Anställda

en: Sydney FP: Facts
sv_SE: Sydney FP: Fakta

en: Sydney FP: Latest News
sv_SE: Sydney FP: Senaste nytt

en: Sydney FP: List
sv_SE: Sydney FP: Lista

en: Sydney FP: Portfolio
sv_SE: Sydney FP: Portfölj

en: Sydney FP: Services Type A
sv_SE: Sydney FP: Tjänster typ A

en: Sydney FP: Services type B
sv_SE: Sydney FP: Tjänster typ B

en: Sydney FP: Skills
sv_SE: Sydney FP: Kompetens

en: Sydney FP: Social Profile
sv_SE: Sydney FP: Social profil

en: Sydney FP: Testimonials
sv_SE: Sydney FP: Rekommendationer

en: Sydney Info
sv_SE: Information om Sydney

en: Sydney Theme Widgets
sv_SE: Widgetar för temat Sydney

en: Sydney is now installed and ready to go. To help you with the next step, we've gathered together on this page all the resources you might need. We hope you enjoy using Sydney.
sv_SE: Sydney är nu installerat och redo att starta. För att hjälpa dig med nästa steg har vi samlat alla resurser du kan behöva på denna sida. Vi hoppas att du tycker om att använda Sydney.

en: Sydney: Contact info
sv_SE: Sydney: Kontaktinformation

en: Tag name
sv_SE: Etikettnamn

en: Tag: %s
sv_SE: Etikett: %s

en: Tags
sv_SE: Etiketter

en: Take Sydney to a whole other level by upgrading to the Pro version.
sv_SE: Ta Sydney till en helt annan nivå genom att uppgradera till Pro-versionen.

en: Templates Module
sv_SE: Mallmodul

en: Text + Icon
sv_SE: Text + ikon

en: Text Color
sv_SE: Textfärg

en: Text alignment
sv_SE: Textjustering

en: Text before the play button (only for lightbox mode):
sv_SE: Text före uppspelningsknappen (endast för läget lightbox):

en: Text color
sv_SE: Textfärg

en: Text color (sticky)
sv_SE: Textfärg (klistrat)

en: Text decoration
sv_SE: Textdekoration

en: Text for your call to action button
sv_SE: Text för din knapp ”Uppmaning till åtgärd”

en: Text transform
sv_SE: Textomvandling

en: The URL for your button [In case you want a button below your clients block]
sv_SE: URL:en för din knapp [Om du vill ha en knapp under blocket för dina klienter]

en: The URL for your button [In case you want a button below your services block]
sv_SE: URL:en för din knapp [Om du vill ha en knapp under blocket för dina tjänster]

en: The URL for your button [In case you want a button below your testimonials block]
sv_SE: URL:en för din knapp [Om du vill ha en knapp under blocket för dina rekommendationer]

en: The text for the button [Defaults to <em>See all our clients</em> if left empty]
sv_SE: Texten för knappen [Standard till <em>Se alla våra klienter</em> om den lämnas tom]

en: The text for the button [Defaults to <em>See all our employees</em> if left empty]
sv_SE: Texten för knappen [Standard till <em>Se alla våra anställda</em> om den lämnas tom]

en: The text for the button [Defaults to <em>See all our services</em> if left empty]
sv_SE: Texten för knappen [Standard till <em>Se alla våra tjänster</em> om den lämnas tom]

en: The text for the button [Defaults to <em>See all our testimonials</em> if left empty]
sv_SE: Texten för knappen [Standard till <em>Se alla våra omdömen</em> om den lämnas tom]

en: Theme Dashboard
sv_SE: Temats adminpanel

en: Theme Features
sv_SE: Temafunktioner

en: Theme info
sv_SE: Information om temat

en: Third fact icon
sv_SE: Tredje faktaikonen

en: Third fact name
sv_SE: Tredje faktanamnet

en: Third fact value
sv_SE: Tredje faktavärdet

en: Third skill name
sv_SE: Tredje kompetensnamnet

en: Third slide
sv_SE: Tredje bilden

en: This applies to all headings in the widget, except the widget title
sv_SE: Detta tillämpas på alla rubriker i widgeten, förutom widget-rubriken

en: This may or may not work. It depends on the widget styles.
sv_SE: Detta kanske inte fungerar. Det beror på widgetstilarna.

en: This plugin is useful for importing our demos. You can uninstall it after you're done with it.
sv_SE: Detta tillägg är användbart för att importera våra demos. Du kan avinstallera det när du är klar med det.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
sv_SE: Denna produkt är för närvarande slut i lager och är inte tillgänglig.

en: This setting depends on the content, it may or may not work
sv_SE: Denna inställning beror på innehållet, det kan eller kanske inte fungerar

en: Three
sv_SE: Tre

en: Title
sv_SE: Rubrik

en: Title color
sv_SE: Rubrikfärg

en: Title for the button
sv_SE: Rubrik för knappen

en: Title for the fifth slide
sv_SE: Rubrik för den femte bilden

en: Title for the first slide
sv_SE: Rubrik för den första bilden

en: Title for the fourth slide
sv_SE: Rubrik för den fjärde bilden

en: Title for the second slide
sv_SE: Rubrik för den andra bilden

en: Title for the third slide
sv_SE: Rubrik för den tredje bilden

en: Title spacing
sv_SE: Rubrikavstånd

en: Title:
sv_SE: Rubrik:

en: Top
sv_SE: Toppen

en: Top bar
sv_SE: Topplist

en: Top left
sv_SE: Toppen vänster

en: Top level menu items
sv_SE: Toppnivå menyval

en: Top padding for the page wrapper (the space between the header and the page title)
sv_SE: Övre utfyllnad för sidomslag (avståndet mellan sidhuvudet och sidans titel)

en: Top right
sv_SE: Toppen höger

en: Top row
sv_SE: Toppenrad

en: Top/bottom button padding
sv_SE: Toppen/botten knapp-padding

en: Top/bottom padding
sv_SE: Toppen/botten-padding

en: Translation ready
sv_SE: Stöd för språkfiler

en: Transparent header
sv_SE: Transparent sidhuvud

en: Transparent menu bar
sv_SE: Transparent menylist

en: Two
sv_SE: Två

en: Type
sv_SE: Typ

en: Typography
sv_SE: Typografi

en: URL for your call to action button
sv_SE: Knapp-URL för din uppmaning till åtgärd

en: Update to v5
sv_SE: Uppdatera till v5

en: Upgrade to Pro
sv_SE: Uppgradera till Pro

en: Upgrade to priority support
sv_SE: Uppgradera till prioriterad support

en: Upload your fifth image for the slider
sv_SE: Ladda upp din femte bild för bildspelet

en: Upload your first image for the slider
sv_SE: Ladda upp din första bild för bilspelet

en: Upload your fourth image for the slider
sv_SE: Ladda upp din fjärde bild för bilspelet

en: Upload your logo
sv_SE: Ladda upp din logga

en: Upload your second image for the slider
sv_SE: Ladda upp din andra bild för bilspelet

en: Upload your third image for the slider
sv_SE: Ladda upp din tredje bild för bilspelet

en: Upsell products
sv_SE: Merförsäljande produkter

en: Usage example: <strong>fa-android</strong>
sv_SE: Användningsexempel: <strong>fa-android</strong>

en: User Logged In
sv_SE: Användare inloggad

en: User Logged Out
sv_SE: Användare utloggad

en: User Roles
sv_SE: Användarroller

en: Vertical Padding
sv_SE: Vertikal padding

en: Vertical alignment
sv_SE: Vertikal justering

en: Video mode:
sv_SE: Videoläge:

en: View Sydney Pro
sv_SE: Visa Sydney Pro

en: View your shopping cart
sv_SE: Visa din varukorg

en: Visibility
sv_SE: Synlighet

en: Visit our forums
sv_SE: Besök vårt forum

en: Visit the forums
sv_SE: Besök forumet

en: Want more customization options?
sv_SE: Vill du ha fler anpassningsalternativ?

en: Welcome to Sydney
sv_SE: Välkommen till Sydney

en: Widget area 1
sv_SE: Widgetområde 1

en: Widget area 2
sv_SE: Widgetområde 2

en: Widget area 3
sv_SE: Widgetområde 3

en: Widget area 4
sv_SE: Widgetområde 4

en: Widget text color
sv_SE: Textfärg på widget

en: Widget title color
sv_SE: Rubrikfärg på widget

en: Widget titles color (deprecated)
sv_SE: Widgetrubrikens färg (föråldrad)

en: Widget titles size
sv_SE: Widgetrubrikernas storlek

en: Widgetized footer
sv_SE: Widgetförberedd sidfot

en: WooCommerce compatible
sv_SE: WooCommerce-kompatibel

en: Year: %s
sv_SE: År: %s

en: You can find a list of the available icons
sv_SE: Du kan hitta en lista med tillgängliga ikoner

en: You can use the following tags: {copyright}, {year}, {site_title}, {theme_author}
sv_SE: Du kan använda följande etiketter: {copyright}, {year}, {site_title}, {theme_author}

en: You might also like:
sv_SE: Du kanske också gillar:

en: Your account
sv_SE: Ditt konto

en: Your cart
sv_SE: Din varukorg

en: Your website is currently running the version 4. Click in the below button to update to version 5.
sv_SE: Din webbplats kör för närvarande versionen 4. Klicka på knappen nedan för att uppdatera till version 5.

en: [aThemes Employees] Link
sv_SE: [aThemes Employees] Länk

en: [aThemes Employees] Name
sv_SE: [aThemes Employees] Namn

en: [aThemes Portfolio] Link
sv_SE: [aThemes Portfolio] Länk

en: [aThemes Portfolio] Title
sv_SE: [aThemes Portfolio] Rubrik

en: [aThemes Testimonials] Name
sv_SE: [aThemes Testimonials] Namn

en: [aThemes Testimonials] Testimonial
sv_SE: [aThemes Testimonials] Omdöme

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
sv_SE[0]: En reaktion på &rdquo;%2$s&rdquo;
sv_SE[1]: %1$s reaktioner på &rdquo;%2$s&rdquo;

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
sv_SE: j F, Y

en: here.
sv_SE: här.

en: or go to the Customizer
sv_SE: eller gå till anpassaren

[ctx: post author]
en: By %1$s %2$s
sv_SE: Av %1$s %2$s

[ctx: post date]
en: Posted on %s
sv_SE: Publicerat den %s

[ctx: post format archive title]
en: Asides
sv_SE: Notiser

[ctx: post format archive title]
en: Audio
sv_SE: Ljud

[ctx: post format archive title]
en: Chats
sv_SE: Chattar

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
sv_SE: Gallerier

[ctx: post format archive title]
en: Images
sv_SE: Bilder

[ctx: post format archive title]
en: Links
sv_SE: Länkar

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
sv_SE: Citat

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
sv_SE: Statusar

[ctx: post format archive title]
en: Videos
sv_SE: Videoklipp
