Themes - Twenty Seventeen - en to pt translation catalogue (67 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Seventeen brings your site to life with header video and immersive featured images. With a focus on business sites, it features multiple sections on the front page as well as widgets, navigation and social menus, a logo, and more. Personalize its asymmetrical grid with a custom color scheme and showcase your multimedia content with post formats. Our default theme for 2017 works great in many languages, for any abilities, and on any device.
pt: O Twenty Seventeen dá vida ao site com vídeo de cabeçalho e imagens de destaque imersivas. Orientado para sites empresariais, inclui múltiplas secções na página inicial, widgets, menus de navegação e de redes sociais, um logótipo, entre outras coisas. Personalize a sua grelha assimétrica com uma paleta de cores personalizada e apresente os seus conteúdos multimédia com os formatos de artigo. O nosso tema por omissão para 2017 funciona perfeitamente em múltiplos idiomas, para diversas utilizações, em qualquer dispositivo.

en: Footer
pt: Rodapé

en: Add widgets here to appear in your sidebar on blog posts and archive pages.
pt: Adicione aqui os widgets para aparecerem na barra lateral dos artigos do blog e nas páginas de arquivo.

en: Blog Sidebar
pt: Barra lateral do blog

en: Scroll down to content
pt: Ir para o conteúdo abaixo

[ctx: Theme starter content]
en: Coffee
pt: Café

[ctx: Theme starter content]
en: Sandwich
pt: Sanduíche

[ctx: Theme starter content]
en: Espresso
pt: Café expresso

en: Pause background video
pt: Pausar vídeo de fundo

en: Play background video
pt: Reproduzir vídeo de fundo

en: Front Page Section %1$s Placeholder
pt: <em>Placeholder</em> da secção %d da página inicial

en: When the two-column layout is assigned, the page title is in one column and content is in the other.
pt: Ao escolher o layout de duas colunas, o título da página fica numa coluna e o conteúdo na outra.

en: Next Post
pt: Conteúdo seguinte

en: Posts
pt: Conteúdos

en: Tags
pt: Etiquetas

en: Categories
pt: Categorias

note: translators: %s: post date
en: <span class="screen-reader-text">Posted on</span> %s
pt: <span class="screen-reader-text">Publicado em</span> %s

note: translators: %s: post author
en: by %s
pt: por %s

en: Please define an SVG icon filename.
pt: Por favor, defina o nome de ficheiro de um ícone SVG.

en: Please define default parameters in the form of an array.
pt: Por favor defina os parâmetros por omissão sob a forma de um array.

en: Select pages to feature in each area from the dropdowns. Add an image to a section by setting a featured image in the page editor. Empty sections will not be displayed.
pt: Seleccione as páginas a destacar em cada área. Adicione uma imagem à secção através da imagem de destaque no editor da página. Secções vazias não serão mostradas.

note: translators: %d is the front page section number
en: Front Page Section %d Content
pt: Conteúdo da secção %d da página inicial

en: Two Column
pt: Duas colunas

en: One Column
pt: Uma coluna

en: Page Layout
pt: Layout da página

en: Theme Options
pt: Opções do tema

en: Custom
pt: Personalizada

en: Light
pt: Claro

en: Color Scheme
pt: Paleta de cores

en: Default Header Image
pt: Imagem de cabeçalho por omissão

en: Footer 2
pt: Rodapé 2

en: Add widgets here to appear in your footer.
pt: Adicione aqui widgets para aparecerem no rodapé.

en: Footer 1
pt: Rodapé 1

en: Top Menu
pt: Menu superior

en: Reply
pt: Responder

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt: Parece que não foi possível encontrar o que procura. Talvez uma pesquisa ajude.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt: Não foi possível encontrar nada com os termos da sua pesquisa. Por favor, tente com palavras-chave diferentes.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
pt: A postos para publicar o seu primeiro artigo? <a href="%1$s">Comece aqui</a>.

en: Nothing Found
pt: Não foi encontrado nada

en: Previous Post
pt: Conteúdo anterior

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Seguinte

[ctx: submit button]
en: Search
pt: Pesquisar

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
pt: Pesquisar &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
pt: Pesquisar por:

en: Search Results for: %s
pt: Resultados da pesquisa por: %s

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
pt: Continuar a ler <span class="screen-reader-text">"%s"</span>

en: Dark
pt: Escuro

en: Twenty Seventeen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
pt: O Twenty Seventeen requer pelo menos a versão 4.7 do WordPress. Está a executar a versão %s. Por favor, actualize e tente de novo..

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
pt: Editar <span class="screen-reader-text">"%s"</span>

en: Pages:
pt: Páginas:

en: Skip to content
pt: Saltar para o conteúdo

en: Collapse child menu
pt: Minimizar submenu

en: Expand child menu
pt: Expandir submenu

en: Social Links Menu
pt: Menu de redes sociais

en: Proudly powered by %s
pt: Criado com %s

en: Footer Social Links Menu
pt: Menu de redes sociais no rodapé

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão fechados.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s Reply to &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s Replies to &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[0]: %1$s comentário em &ldquo;%2$s&rdquo;
pt[1]: %1$s comentários em &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One Reply to &ldquo;%s&rdquo;
pt: Um comentário em &ldquo;%s&rdquo;

en: Page
pt: Página

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
pt: Ups! Não foi possível encontrar essa página.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
pt: Parece que não foi encontrado nada aqui. Que tal tentar uma pesquisa?

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Next page
pt: Página seguinte

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pt: a equipa do WordPress

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
pt: https://pt.wordpress.org/
